30 Eylül 2017, Cumartesi 08:50:25

Usulsüz uçak seyahatleri 'Bakan'ı istifa ettirdi!

ABD Sağlık Bakanı Tom Price, uçak kişisel ziyaretlerini vergi mükelleflerinin paralarıyla kiralanan uçaklarla yaptığı gerekçesiyle istifa etti.
  • Bunlarda cok acemiymiş yaa.amerikalilarin bizim politikacilara staja gelmesi lazim aslinda.nasil yüzsüz haramzade olunur öğrensinler.
  • Bizde de böyle degilmi? Hatta bizdekiler harakiri yapıyor böyle adi suçlara bulaştıklarinda. Şaka lan şaka. O dediğim yer japonya....
  • Bizde aynısını yapsak siyasetde burokraside memuriyetde adam kalmaz.
  • Amerika bizi kıskanıyor
  • burada da herşey usulsüz,devleti yönetenlerin lüks,gösteriş,hava merakı da çok ama kimsenin umurunda değil sorsan devlet prestiji veya koskoca devleti yönetenler ve aileleri tarifeli seferle mi uçsun ya da sıradan arabaya mı binsin derler !
  • Günah işleme özgürlüğü yokmuymuş oralarda!..Tüh bi'de amerika olacaksınız.Biraz Türkiye'den örnek alın.
  • bu ne yaaaa gelsin bizde bakan olsun:)
  • Bir sağlık bakanı kolay mı yetişiyi ne istifası.
  • Usulsuzlukler ulkesi ABD.Ey ABD!! Biraz ulkemizi ornek al.

ABD Sağlık Bakanı Tom Price'ın istifa ettiği duyuruldu. Beyaz Saray, Sağlık Bakanı Tom Price'ın istifasını sunduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump'ın istifayı kabul ettiğini açıkladı.

Amerika Bülteni'nin haberine göre ticari uçakla gidebileceği yerlere, vergi mükelleflerinin parası ile kiralanmış özel uçaklarla gittiği ve bu iki ayrı resmi görev seyahati sırasında kişisel ziyaret ve buluşmalar da yaptığı da ortaya çıkan ABD Sağlık Bakanı Tom Price, bir açıklama ile söz konusu seyahatlerin masrafını kendi cebinden devlete geri ödeyeceğini duyurdu. Ancak bu açıklaması tartışmaları da Federal Teftiş Dairesince başlatılan incelemeyi de sona erdirmedi.

13.6 milyon dolarlık kişisel servete sahip bakanın yaklaşık 300 bin dolarlık iki uçak kiralama ücreti yerine sadece bu iki uçuştaki kendi kişisel koltuk ücretini ödeyecek olması ise eleştirileri daha da artırdı. Eleştirilere Demokratların yanı sıra Cumhuriyetçi sözcüler de katılıyor. Donald Trump da, bakanın ticari uçak bulunan yere bakanlığın kiraladığı uçakla gitmesi ve bu seyahatlerin de kişisel işlerini de görmesine tepkilerinden sonra, bakanın görevden alınıp alınmayacağı sorusuna, ‘göreceğiz’ diyerek açık kapı bıraktı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada şöyle denildi:

‘’Sayın Bakan, seyahatinin bakanlığın hukuk ve yetkili birimlerince onaylanmasına rağmen, vergi mükelleflerinde oluşan hassasiyete duyarsız kalmak da istememektedir. Bu nedenle de ilgili seyahatte kendi payına düşen masrafı kişisel olarak üstleneceğini duyurur. Sayın Bakan, bugün ABD Hazine Bakanlığına 51 bin 887 dolar 33 cent’lik bir çek yazacaktır. Vergi mükellefleri sayın bakanın uçaktaki koltuğu için tek kuruş ödememiş olacaklar.’’

Bakan da daha sonra bir resmi açıklama yaparak, hakkında başlatılan soruşturmaya saygı duyduğunu duyurdu.

Bakan Price, devlet kurumlarını denetlemekle görevli Federal Teftiş Dairesinin (OIG) incelemesine yardımcı olacağına, asla bir daha özel uçak kiralanmasına izin vermeyeceğine de söz verdi.

Ancak tartışmalar sona ermedi. Tom Price, Sağlık Bakanı olmadan önce Georgia milletvekili olarak ABD Kongresinde görev yapıyordu ve ‘federal hükümetin müsrifliğine karşı’ en fazla konuşan milletvekillerinden biriydi. Price’ın ‘sağlık sigortası’ ve ‘yoksullara sosyal yardımları’ israf olarak değerlendirirken, ticari uçakla gidebileceği yere özel uçak kiralayıp gitmesi Amerikan kamuoyunda  ‘ikiyüzlülük’ olarak değerlendiriliyor.

Öte yandan Bakan ve eşinin, Avrupa seyahatlerinde de bir askeri uçağı kullandığı tespit edildi. Böylece Bakan ve eşinin, vergi mükelleflerine tartışmalı uçak maliyeti toplamda 1 milyon dolara ulaştı.

FEDERAL SEYAHAT YÖNETMELİĞİNE AYKIRILIĞI İNCELENİYOR

Bakanın seyahatlerinin, ABD’nin ‘federal seyahat yönetmeliği’ni ihlal edip etmediği, Federal Teftiş Dairesi (OIG) tarafından yürütülen soruşturma sonunda ortaya çıkacak. Federal Seyahat Yönetmeliğine göre bakanlar, yerine getirilmesi gerekli devlet görevi için gidilecek yere, eğer sadece, bulunulacak faaliyetin başlamasından 24 saat öncesine ve 24 saat sonrasına kadar ticari uçuş yoksa (acil durumlarda bu 24 saat kuralı geçerli değil) uçak kiralayabiliyor. Politico’nun araştırması, Bakanın her iki seyahat gününde de gittiği her iki noktaya da çok sayıda ticari uçuş olduğunu ve ticari uçakla gidebileceğini de belirledi.

Öte yandan Odatv 7 ay önce Preet Bharara’nın Tom Price’ı borsadaki biyomedikal şirketleri üzerinden hisse senedi hareketlerini soruşturduğunu gündeme taşımıştı. Bharara’nın kovulmasının perde arkasında da Tom Price’a yönelik soruşturmanın neden olduğu belirtilmişti.

Usulsüz uçak seyahatleri 'Bakan'ı istifa ettirdi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Erol adanali ~ 1 yıl önce
Bunlarda cok acemiymiş yaa.amerikalilarin bizim politikacilara staja gelmesi lazim aslinda.nasil yüzsüz haramzade olunur öğrensinler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayni türkiye ~ 1 yıl önce
Bizde de böyle degilmi? Hatta bizdekiler harakiri yapıyor böyle adi suçlara bulaştıklarinda. Şaka lan şaka. O dediğim yer japonya....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SG ~ 1 yıl önce
Bizde aynısını yapsak siyasetde burokraside memuriyetde adam kalmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Corc ~ 1 yıl önce
Amerika bizi kıskanıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
! ~ 1 yıl önce
burada da herşey usulsüz,devleti yönetenlerin lüks,gösteriş,hava merakı da çok ama kimsenin umurunda değil sorsan devlet prestiji veya koskoca devleti yönetenler ve aileleri tarifeli seferle mi uçsun ya da sıradan arabaya mı binsin derler !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AKmerika ~ 1 yıl önce
Günah işleme özgürlüğü yokmuymuş oralarda!..Tüh bi'de amerika olacaksınız.Biraz Türkiye'den örnek alın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu ne yaa ~ 1 yıl önce
bu ne yaaaa gelsin bizde bakan olsun:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu ne yahu şaka mı ~ 1 yıl önce
Bir sağlık bakanı kolay mı yetişiyi ne istifası.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hey yavrum hey ~ 1 yıl önce
Usulsuzlukler ulkesi ABD.Ey ABD!! Biraz ulkemizi ornek al.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000