30 Eylül 2017, Cumartesi 11:26:19

Uşak Havalimanı pilot adaylarına eğitim merkezi oldu

Uşak Havalimanı, pilot adaylarına uçuş eğitimi vermek isteyen havayolu firmalarının gözdesi oldu. THY Boeing 737 Eğitim Şefi Kaptan Pilot Bozkurt: "Hava sahasının boş olması pilot adaylarının iniş-kalkış eğitimleri için çok uygun, THY olarak yetiştirdiğimiz pilotların son eğitimlerini Uşak'ta veriyoruz"
  • Afyon meydanı neden sivil uçuşlara açılmıyor.Bilen biri varsa cevaplayabili
  • Base check için hiç iyi meydan değil şehir dibinde. Pist narrow. Bir tarafı dağlık. Rüzgar saçma sapan her zaman. Nesi uygun eğitime anlamak mümkün değil.
  • uşak sahipsiz, siyasetçileri basiretsiz. koca şehre kalıcı bi tarifeli sefer koydurtamıyorlar. sabah istanbula gidiş akşam dünüş seferler %80 dolulukla ne güzel işliyordu zamanında...
  • Burayı bir yoklasa hiç pişman olmaz. Zafer meydanı ve çevresiyle hiç alakası da yok. Çok daha fazla yolcusu olur. Türkiye de uçağa hiç binmeyen çoğunluk tam da burada bence. Heryere oluyor da uşak niye olmuyor anlamıyorum. Sanayi var nüfus var ama 8 saat istanbul hiç çekilecek gibi değil. Diger illere de istanbuldan aktarmali yolcu da alir. Yapin bi guzellik artik.............

Uşak Havalimanı, havayolu firmalarının pilot adaylarına uygulamalı eğitim verdiği önde gelen merkezler arasına girdi.

Şehir merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Uşak Havalimanı'nda uçak seferlerinin bir süre önce durmasının ardından özel havayolu firmaları ve havacılık okulları uçuş eğitimleri için bu alanı kullanmaya başladı.

Aralarında Türk Hava Yolları (THY), SunExpress, Pegasus, Atlasglobal'in de bulunduğu havayolu şirketleri, kendi bünyelerinde oluşturdukları pilotluk akademilerinde teorik ve similatör eğitimlerini başarıyla tamamlayan pilot adaylarına uygulamalı eğitimi Uşak semalarında veriyor.

Uşak Havalimanı'nda iniş-kalkış eğitimi veren THY Boeing 737 Eğitim Şefi Kaptan Pilot Alp Bozkurt, AA muhabirine, Uşak'ın eğitim için çok uygun olduğunu söyledi.

Eğitimlerle ilgili bilgi veren Bozkurt, "Hava sahasının boş olması, pilot adaylarının iniş-kalkış eğitimleri için çok uygun. THY olarak yetiştirdiğimiz pilotların son eğitimlerini bu nedenle Uşak'ta veriyoruz. Yer eğitimlerini ve simülatör eğitimlerini tamamlamış pilot adaylarının 'base check' eğitimlerini veriyoruz. Üniversitelerini bitirmiş pilot adayları THY Uçuş Akademisi'nde eğitime başlıyorlar. Yaklaşık 200 saatlik uçuşlarını tamamladıktan sonra pilot oluyorlar. Ardından şirkette filoları belirlenerek tip eğitimi alıyorlar. Uşak'ta Boeing 737 tipi uçağımızla akademideki pilot adaylarına son uçuş tecrübelerini yaşatıyoruz. Burada başarılı olan adaylar artık yardımcı pilot olarak uçaklarda görev almaya başlayacak." dedi.

- Eğitimler dünya standartlarında

THY'nin düya standartlarında uçuş eğitimi verdiğini vurgulayan Bozkurt, yılda yaklaşık 250-300 arasında pilot yetiştirdiklerini bildirdi.

Dünyanın her yerinde uçabilecek kalitede pilotlar yetiştirdiklerini ifade eden Bozkurt, şöyle konuştu:

"THY'de 4 tip uçağımız var. Bunlar Boeing 737, Airbus 320, Boeing 777, Airbus 330 ve 340 tipi uçaklar. Bizim sıfırdan yetiştirdiğimiz pilot adayları olarak düşünürsek yılda yaklaşık 250-300 arasında pilot bünyemize katılmakta. Bu pilotların tüm pilotluk eğitimlerini sıfırdan veriyoruz. Yeşilköy'de THY'nin yeni Uçuş Eğitim Merkezi açıldı. Bu merkez dünyanın en büyük sivil havacılık eğitim merkezi konumunda. Kendi eğitimlerimizin dışında tüm dünyadaki hava yollarına da hizmet veriyoruz."

Uşak Havalimanı'nda uçuş eğitim protokolleri kapsamında havayolu firmalarının yanı sıra ER-AH Havacılık, Ege Havacılık, Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu, İstanbul Havacılık Kulubü, Türk Hava Yolları Akademisi Okulu, Türk Hava Yolları Gökçen Havacılık ve Türk Hava Yolları Selçuk Eğitim Merkezi gibi okulların da alanda eğitim faaliyetinde bulunduğu belirtildi.

Uşak Havalimanı'nda , 1998 yılında sivil hava ulaşımına açılmış, havayolu şirketleri yeterli yolcu kapasitesine ulaşılamadığı için tarifeli seferlerine Eylül 2016'da son vermişti.

Uşak Havalimanı pilot adaylarına eğitim merkezi oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

AFY ~ 10 ay önce
Afyon meydanı neden sivil uçuşlara açılmıyor.Bilen biri varsa cevaplayabili

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F-O ~ 10 ay önce
Base check için hiç iyi meydan değil şehir dibinde. Pist narrow. Bir tarafı dağlık. Rüzgar saçma sapan her zaman. Nesi uygun eğitime anlamak mümkün değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1aşigo ~ 10 ay önce
uşak sahipsiz, siyasetçileri basiretsiz. koca şehre kalıcı bi tarifeli sefer koydurtamıyorlar. sabah istanbula gidiş akşam dünüş seferler %80 dolulukla ne güzel işliyordu zamanında...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt. Nemo ~ 10 ay önce
Siyaset... Bu konuda havaalanı yetkilileri de şaşkın.
Cpt. Nemo ~ 10 ay önce
Çökme usulü havaalanı işgal edip kurutmayı seven AFA ve AYJET ucuş okulları için ideal bir pasta...
GERÇEKÇİ ~ 10 ay önce
SAYIN F O YA SEN önce git gözlerini muayene ettir pist narovmuş adama gülerler pist ebadı 45x3600 dır
f/o ~ 10 ay önce
Akşam Uşak'a gelen uçak sabaha kadar orada mı yatacak?
Pegasus ~ 10 ay önce
Burayı bir yoklasa hiç pişman olmaz. Zafer meydanı ve çevresiyle hiç alakası da yok. Çok daha fazla yolcusu olur. Türkiye de uçağa hiç binmeyen çoğunluk tam da burada bence. Heryere oluyor da uşak niye olmuyor anlamıyorum. Sanayi var nüfus var ama 8 saat istanbul hiç çekilecek gibi değil. Diger illere de istanbuldan aktarmali yolcu da alir. Yapin bi guzellik artik.............

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000