09 Aralık 2009, Çarşamba 07:25:16

Ucuz uçak seyahati bir efsanenin sonu oldu!

Romanlara, filmlere konu olan efsane Orient Express treni kuruluşunun 126’ncı yılında kaldırılıyor...
  • adam bilet fiyatlari ucuzlarsa demis. dolayisiyla olaya maddi acidan yaklasmis. ucuzlarsa o bile alabilirmis bir bilet. adama tutup sen kimsin diye sormussun. ben soyleyim sana o kim. parasi fazla olmayan bir vatandas. fakat neden bu agresif soru tarzi. olaylari istedigin pencereden gorme istegi. okudugunu anlamiyorsan yazma kardesim.
  • çok önemli şahsiyet olmak şart mıdır ?
  • ne demek ben bile binerim? çok mu önemli bir şahsiyetsin
  • Bence seferlerine devam etmeli. Bilet fiyatları daha makul olursa ben bile binerim.

Strasbourg-Viyana arasında sefer yapan ve ayda bir kez Venedik’e kadar uzanan tren son seferini yapacak ve emekliye ayrılacak.

Hızlı trenler ve ucuz uçak seferleri, Şark Eksperisi’nin sonunu getirdi. Orient Ekspres’in yaratıcısı Georges Nagelmackers Amerika’da gördüğü konforlu, yataklı, restoranlı trenleri Avrupa’da sefere koymak istemiş ve o dönemde tüm imparatorlukların güzergahından geçebilecek, Batı’yı Doğu’ya bağlayacak Orient Ekspresi yaratmıştı.Paris’ten kalkan Orient Ekspres Viyana, Budapeşte, Bükreş, Belgrat, Sofya yolu ile son durağı olan İstanbul’a ilk seferini 4 Ekim 1883’te gerçekleştirdi.

Genelde prenslerin, yazarların, Paris sosyetesinin, maceraperestlerinin yolculuk yapmak istediği tren ayrıca “Belle Epoque” veya “Beautiful Era”nın (Güzel Çağ) da simgesi olmuş, bu trenle yolculuk yapmayan ayıplanır hale gelmişti. 1. Dünya Savaşının patlak vermesiyle seferden kaldırılmış, tekrar başladığında yataklı vagonlarda yer bulmak karaborsaya düşmüştü. 2. Dünya Savaşı sırasında ise ajanların, casusların komplo kurma veya suikast planı mekanı haline gelen Şark Ekspresi sonra sevgililerin, yeni evlilerin aşk ve balayı yuvası olmuştu. Önümüzdeki hafta son seferini yapacak trenin vagonlarının 125 yıl uğradığı belli başlı kentlerin garlarında süs olarak yerini alacak.

Romanlara konu oldu

Orient Express çok sayıda romana ve filme de konu oldu. Agatha Christie’nın romanı “Orient Ekspreste Cinayet”, Graham Greene’in “İstanbul Treni” kitabı satış rekorları kırdı.

Ucuz uçak seyahati bir efsanenin sonu oldu!

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
adam bilet fiyatlari ucuzlarsa demis. dolayisiyla olaya maddi acidan yaklasmis. ucuzlarsa o bile alabilirmis bir bilet. adama tutup sen kimsin diye sormussun. ben soyleyim sana o kim. parasi fazla olmayan bir vatandas. fakat neden bu agresif soru tarzi. olaylari istedigin pencereden gorme istegi. okudugunu anlamiyorsan yazma kardesim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
çok önemli şahsiyet olmak şart mıdır ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ne demek ben bile binerim? çok mu önemli bir şahsiyetsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bence seferlerine devam etmeli. Bilet fiyatları daha makul olursa ben bile binerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000