26 Kasım 2010, Cuma 08:01:17

UÇUŞLARA ENGEL GÖSTERİLEN KULE İÇİN YENİ ÖNERİ

Keçiören’deki Cumhuriyet Kulesi için yeni umut, yeni proje oldu. Başkan Mustafa Ak, “Yeni projemizle kuleyi mevcut yüksekliğiyle koruyup bir çatı eklemek istiyoruz” dedi.
Ankara’nın en büyük kentsel sorunlarından, Keçiören’in göbeğinde 144 metrelik bir hayalete dönüşen Cumhuriyet Kulesi için yeni umut, yeni bir proje oldu. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Yeni projemizle kuleyi mevcut yüksekliğiyle koruyup, sadece bir çatı eklemek istiyoruz” dedi.
 
Mahkemenin kulenin tamamının yıkımı konusunda karar verdiğini hatırlatan Ak, “İmara aykırı olduğu ve uçuş güvenlik hattını (mania) aştığı için mahkemenin yıkım kararı var. Bizim dönemimizde yapılmayan ve bizim dönemimizde durdurulmayan bu yapıyı kurtarmak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu. Ak şunları söyledi:
 
Mahkeme durdurdu
 
“Cumhuriyet Kulesi 2002 yılında projelendirilmiş. 2002 yılında yapılan ilk ihale sonrası iptal ediliyor, sonra tekrar 2007 yılında tekrar ihale yapılıyor. O firma bırakıyor ve bir başka firmaya devrediliyor. 2008’de inşaatı başlıyor ve bugünkü aşamaya geliyor.
 
Kule 2009’un ikinci ayında bir mahkeme kararıyla durduruldu. Bizden önceki dönemde yapılan bu proje yine biz göreve gelmeden durduruldu. Durdurulmasının iki nedeni var.
 
Birincisi imara aykırı olması, ikincisi de mania hattını aşması. Yani askeri havaalanı uçuş güvenliğini aşıyor. Güvercinlik’teki askeri havaalanı sınırlarını mevcut 145 metrelik haliyle bile 25 metre aşıyor. Eğer bitseydi 175 metre olacaktı, bu sefer de 55 metre aşacaktı. 
 
Bir yılda biter
 
Mahkeme kararı tamamının yıkılması yönünde. Biz bunu temyiz ettik. İptal edilen ruhsatın yeniden verilmesini istiyoruz. Mevcudu nasıl koruruz düşüncesindeyiz. Çünkü yıkması yapmasından daha masraflı bir hal aldı. Mevcut ihaleyi feshediyoruz.
 
Yeni bir proje yaptık. Şu anki haliyle kuleyi tamamlamak istiyoruz, sadece bir çatı ekleyeceğiz. Mahkeme yeni projemizi kabul etmez ve ruhsat vermezse mecburen yıkılacak. Ama mücadelemiz imarla ve mania hattıyla ilgili sorunu çözme yönünde. Bu yasal sorunları aşarsak en geç bir yıl içerisinde kuleyi tamamlarız.” 
UÇUŞLARA ENGEL GÖSTERİLEN KULE İÇİN YENİ ÖNERİ

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000