24 Ağustos 2016, Çarşamba 10:03:15

Uçuş okulları para tuzağı mı?

Geçen hafta Çorlu'da düşen eğitim uçağında iki kişi hayatını kaybetti.
  • üniversitelerin pilotaj bölümü dediğiniz okulun arka bahçesindeki alanda eğitim uçakları olan yerden gelenler mi daha bilgili. Yaw o üniversiteler hanı yetersiz dediğiniz o uçuş okullarında öğrencilerinin uçuş eğitimlerini yaptırıyor. O yetersiz hocalar !! ve kalitesiz uçaklar !! ile.
  • Parası olanın pilot olduğu veya pilot yapanın para hesabı yaptığı yerde ne eğitim olur ne kalite... Alın size kapitalizmin dibi... Adamlar o kadar çok uçak üretip satma peşindeki o kadar pilot Nasıl yetişecek, o üretenin sorunu değil nasılsa, alanın sorunu. Bırakınız yapsınlar zihniyeti. İçerik değil görüntü, kalite değil sayı önemlidir zihniyeti.. Bu işlerin sonu hayıra çıkmaz. Devlet eliyle bu memleketin en yetenekli ve zeki çocukları seçilerek devlet kontrolünde sivil havacılığa pilot yetiştirilmelidir. Biraz para harcarsınız ama beton gibi bir bayrak taşıyıcı firmanız olur ve dünya ile rekabete girer. Aksi takdirde önümüzdeki uzun yıllar boyunca başımız dertten kurtulmaz. Bu konu birçok başka ülke için de geçerlidir. Dünya havacılığı da kalitesizliğe doğru hızla yol alıyor...
  • Peki sadece bir soru ; hayatında hiç uçuş yapmamış konu ile alakalı yer dersi hocası ve askeri kökenli ya da değil hiç bir line uçuşunda görev almamış olmayı bırakalım hiç kokpite girmemiş uçuş hocasından Nasıl bir beklenti içine girilebilir ki?
  • 1-BU ARKADAŞIMIZ NASADAN GELME ASTRONOTMU!*AMERİKADA EĞİTİM YAPMAKLA ALİM OLUNMUYOR.KENDİSİNE GEREKLİ PİLOTAJ EĞİTİMİ VERİLİR.KAÇ GÜNDÜR REKLAM YAPIYOR. 2-NE KADAR SAATLİK UÇUŞU VAR,NE KADARLIK EĞİTİM ALMIŞ Kİ HER YERİ ELEŞTİRİYOR?AMERİKA DA EĞİTİM ALMAKLA BULUTLARIN ÜZERİNDE GEZİLMİYOR.NEDENSE BİR YABANCI HAYRANLIĞI MEVCUT. 3-BURASI AMERİKA DEĞİL! 4-ACABA AIRLINE DA KAÇ SAATLİK UÇUŞU VAR?YER DERSİ ÖĞRETMENİ İMİŞ,PİLOTLUK TECRÜBESİ NE KADAR? 5-MEMLEKETİ NERESİ?AMERİKALIMI;TÜRKMÜ? 6-OKULLARDAKİ AKSAKLIKLARA BİZ DE KATILIYORUZ.ÖĞRETMENLERİN ÇALIŞMA ŞARTLARINI,MAAŞLARINI DÜZGÜN VERİRSEN,ÖĞRENCİ SEÇİMİ YAPIP,ŞİRKETE GELİR GELSİN DİYE ÖĞRENCİ ALIRSAN,ÖĞRENCİYİ ELEMEYE KALKAN ÖĞRETMEN ZOR DURUMDA KALIRSA,PROFOSYONEL EĞİTİM YAPILMAZSA,YAPMAK İSTEYENLERDE ENGELLERSE BAŞARI OLAMAZ.BU ARKADAŞIMIZA BAŞTA AIRLINEDE KAPTANLIK VE PİLOTLUĞU ANLATALIM SONRA OKULA GEÇSİNALFABEYİ ÖĞRENMEDEN DE PROFÖSÖR OLUNMAZ.OKULLAR ALFABE VERİR.ÜNİVERSİTEDE ANAHTAR VERİR,SEN ÇEVİRİRSİN. 7-TÜRKİYE'NİN EKONOMİK-SOSYOLO

Geçen hafta Çorlu'da düşen eğitim uçağında iki kişi hayatını kaybetti. Son dönemde ortalama her ay bir uçuş okuluna ait uçak mecburi iniş yapıyor veya kırım geçiriyor.

Bir bakıyorsunuz, normalde 700 bin Euro değerindeki çift motorlu uçak yerine çok daha ucuz olan basit, 200 bin Euro’luk uçaklar kullanılıyor. Yetersiz öğretmenle, ezbere dayanan bilgilerle pilot yetiştiriliyor. Ucuz etin yahnisi olmayacağı gibi ucuz yetiştirilen pilotlardan da faydası olmuyor. Bugün Hava Kuvvetleri atılan 265 pilot nedeniyle sıkıntıda. Hava Kuvvetleri üniversitelerin pilotaj bölümlerini bitirenleri almaya hazırlanıyor. Uçuş okulları hangi kalitede pilot yetiştiriyor?

Uzun yıllar ABD’de eğitim gören, havacılık konusunda en ‘dolu’ yer öğretmenlerinden Mehmet Feza Ecevit diyor ki, “Milli havacılık eğitim stratejisi oluşturulmalı. Eğer bu konuda adım atamazsak, ne gelişen havacılığımıza altyapı sağlarız ne de gelecekte olabilecek kazaların önüne geçebiliriz. Malum şartlardan bazı çevreler fırsat oluşturmak için ‘Biz size pilot yetiştirelim’ telaşına girmiş durumdalar. Cebini doldurmaktan başka bir derdi olmayanlara dikkat.”

11 UÇUŞ OKULU VAR

Son yıllarda Türkiye’de hızla büyüyen havacılık sektörünün ciddi pilot ihtiyacı var. Şu an kamu ve özel sektörden 11 uçuş okulu var. Halen 500’den fazla öğrenci bu uçuş okullarında eğitim görüyor. Ancak bu eğitimde para tuzakları da çok. Eğitim alıp iş bulamayan veya iş garantisi ile başlayıp sistem dışına itilenler mevcut.

Yalçın Bayer / Hürriyet

Uçuş okulları para tuzağı mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (70)

iyide ~ 2 yıl önce
üniversitelerin pilotaj bölümü dediğiniz okulun arka bahçesindeki alanda eğitim uçakları olan yerden gelenler mi daha bilgili. Yaw o üniversiteler hanı yetersiz dediğiniz o uçuş okullarında öğrencilerinin uçuş eğitimlerini yaptırıyor. O yetersiz hocalar !! ve kalitesiz uçaklar !! ile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Parayla pilot ~ 2 yıl önce
Parası olanın pilot olduğu veya pilot yapanın para hesabı yaptığı yerde ne eğitim olur ne kalite... Alın size kapitalizmin dibi... Adamlar o kadar çok uçak üretip satma peşindeki o kadar pilot Nasıl yetişecek, o üretenin sorunu değil nasılsa, alanın sorunu. Bırakınız yapsınlar zihniyeti. İçerik değil görüntü, kalite değil sayı önemlidir zihniyeti.. Bu işlerin sonu hayıra çıkmaz. Devlet eliyle bu memleketin en yetenekli ve zeki çocukları seçilerek devlet kontrolünde sivil havacılığa pilot yetiştirilmelidir. Biraz para harcarsınız ama beton gibi bir bayrak taşıyıcı firmanız olur ve dünya ile rekabete girer. Aksi takdirde önümüzdeki uzun yıllar boyunca başımız dertten kurtulmaz. Bu konu birçok başka ülke için de geçerlidir. Dünya havacılığı da kalitesizliğe doğru hızla yol alıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
......... ~ 2 yıl önce
Peki sadece bir soru ; hayatında hiç uçuş yapmamış konu ile alakalı yer dersi hocası ve askeri kökenli ya da değil hiç bir line uçuşunda görev almamış olmayı bırakalım hiç kokpite girmemiş uçuş hocasından Nasıl bir beklenti içine girilebilir ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ASTRONOT ~ 2 yıl önce
1-BU ARKADAŞIMIZ NASADAN GELME ASTRONOTMU!*AMERİKADA EĞİTİM YAPMAKLA ALİM OLUNMUYOR.KENDİSİNE GEREKLİ PİLOTAJ EĞİTİMİ VERİLİR.KAÇ GÜNDÜR REKLAM YAPIYOR. 2-NE KADAR SAATLİK UÇUŞU VAR,NE KADARLIK EĞİTİM ALMIŞ Kİ HER YERİ ELEŞTİRİYOR?AMERİKA DA EĞİTİM ALMAKLA BULUTLARIN ÜZERİNDE GEZİLMİYOR.NEDENSE BİR YABANCI HAYRANLIĞI MEVCUT. 3-BURASI AMERİKA DEĞİL! 4-ACABA AIRLINE DA KAÇ SAATLİK UÇUŞU VAR?YER DERSİ ÖĞRETMENİ İMİŞ,PİLOTLUK TECRÜBESİ NE KADAR? 5-MEMLEKETİ NERESİ?AMERİKALIMI;TÜRKMÜ? 6-OKULLARDAKİ AKSAKLIKLARA BİZ DE KATILIYORUZ.ÖĞRETMENLERİN ÇALIŞMA ŞARTLARINI,MAAŞLARINI DÜZGÜN VERİRSEN,ÖĞRENCİ SEÇİMİ YAPIP,ŞİRKETE GELİR GELSİN DİYE ÖĞRENCİ ALIRSAN,ÖĞRENCİYİ ELEMEYE KALKAN ÖĞRETMEN ZOR DURUMDA KALIRSA,PROFOSYONEL EĞİTİM YAPILMAZSA,YAPMAK İSTEYENLERDE ENGELLERSE BAŞARI OLAMAZ.BU ARKADAŞIMIZA BAŞTA AIRLINEDE KAPTANLIK VE PİLOTLUĞU ANLATALIM SONRA OKULA GEÇSİNALFABEYİ ÖĞRENMEDEN DE PROFÖSÖR OLUNMAZ.OKULLAR ALFABE VERİR.ÜNİVERSİTEDE ANAHTAR VERİR,SEN ÇEVİRİRSİN. 7-TÜRKİYE'NİN EKONOMİK-SOSYOLO

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000