12 Temmuz 2018, Perşembe 16:40:16

Uçan şeflerin davasında kritik karar

Uzun süredir maaşlarından gelir vergisi kesilmemesi için mücadele eden uçan şefler için güzel haber İstanbul 1. Vergi Mahkemesi’nden geldi. Mahkeme, uçan şeflerden gelir vergisi kesilmesine karşı açılan itiraz davasında lehte karar verdi.
  • Hayirli olsun. Cok sevindim. Insallah dahada iyilesir hepimizin sartlari. Bazen iyi seylerde oluyo. Ayrimcilik yapilmamali. Assagida kendini bilmez biri tuvalet temizlersin gibi seyler yazmis ayiptir be birader.
  • İsterseniz net maaş 10bintl olsun, 2000$ ediyo be, o kadar radyasyon yiyorsunuz bu kadar kasmayın bence.
  • Şeflere laf yok aga. Adamların uçak içinde ciddi anlamda büyük rolü var . Yeri geliyor kabin memurunun işi yetişmiyor ona koşturuyor. Ekiplerin uçakta şef olduğu zaman sevindiğini herkes biliyordur herhalde söylememe gerek yok. Şefler uçağın bel kemiğidir. İnşallah diledikleri bir an önce gerçekleşir
  • Ucan garson ucan sef diye bir meslek mi turedi ya. Kiytiriktan seyler. Aciyorum. Bir de simariklar ustune ustluk

Uzun süredir maaşlarından gelir vergisi kesilmemesi için mücadele eden uçan şefler için güzel haber  İstanbul 1. Vergi Mahkemesi’nden geldi. Mahkeme, uçan şeflerden gelir vergisi kesilmesine karşı açılan itiraz davasında lehte karar verdi.

Uçucu ekiplerle aynı mesaileri ve kabin ekipleri ile benzer görevleri yapan uçan şefler, yasal olarak gelir vergisi muafiyetinden faydalanamadıkları için yıllardır büyük hak kaybı yaşadı. Mevzuat dışı kaldıkları için vergi muafiyetinden yararlanamayan uçan aşçıları umutlandıran haber İstanbul 1. Vergi Mahkemesi’nden geldi. 

Uçan şefler, Gelir Vergisi Kanunu m.29/2 hükmünde açıkça uçuş esnasında uçak içinde hizmet verenlere yapılan ödemelerin gelir vergisinden müstesna olduğunu iddia ederek kabin memurları gibi kendilerinden de gelir vergisi kesilmemesi gerektiğini iddia ederek mahkemenin yolunu tuttu. 

2017 yılında bu iddialarını mahkemeye taşıyan uçan şefler dayanak olarak, Gelir Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesini ileri sürdü. Buna göre; “……..Subay,astsubay, erbaş ve erlere ve Ordu hizmetinde bulunan sivil makinistlere, uçuş, dalış gibi hizmetleri dolayısıyla verilen tazminatlar, gündelikler, ikramiyeler, zamlar ile Türk Hava Kurumu veya kanuni veya iş merkezi Türkiye’de bulunan müesseselerde uçuş maksadıyla görevlendirilen, hava aracının sevk ve idaresiyle görevli pilotlar ile uçuş esnasında uçak içinde hizmet veren yetkili sivil havacılık otoritesince sertifikalandırılmış personele; fiilen uçuş hizmeti, denizaltına dalış yapanlara fiilen dalış hizmetleri dolayısıyla yapılan aynı mahiyetteki ödemeler.”

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de uçan aşçıların talebine ilişkin özetle, havayolu işletmelerince icra edilen uçuşlarda hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla kabin ekibi haricinde ihtiyaç duyulan ve yolcu kompartımanında görev alan personel için aranan gereklilikler Avrupa Komisyonunun 965/2012 Sayılı Mevzuatı (EASA- Air OPS) 115. Maddesinde tanımlanmış olup, ülkemizde faaliyet gösteren havayolu işletmelerince uçan aşçı olarak görevlendirilen personelin  bahsedilen mevzuat kapsamında değerlendirilmesi gerektiği yönünde görüş beyan etti.

Uçan aşçıları vergi muafiyetine dahil etmek istemeyen maliye ise uçan şeflerin sertifikalandırılmamış olmalarını ve bu nedenle vergi istisnasından yararlanmamaları gerektiği tezini savundu.  Maliyenin bu görüşünü bugüne kadar dikkate alan mahkemeler, yapılan başvurulara hep ret yanıtı verdi. Ancak İstanbul 1. Vergi Mahkemesi tarihi bir karara imza atarak oy birliğiyle vergi muafiyeti konusunda uçan şeflerin talebini haklı buldu.  Böylece uçan şeflerin tıpkı pilot ve kabin memurları gibi vergi muafiyetinden yararlanması konusunda önemli bir adım atılmış oldu.

©AirportHaber.com ÖZEL

Uçan şeflerin davasında kritik karar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (87)

Km ~ 5 gün önce
Hayirli olsun. Cok sevindim. Insallah dahada iyilesir hepimizin sartlari. Bazen iyi seylerde oluyo. Ayrimcilik yapilmamali. Assagida kendini bilmez biri tuvalet temizlersin gibi seyler yazmis ayiptir be birader.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gangbang ~ 7 gün önce
İsterseniz net maaş 10bintl olsun, 2000$ ediyo be, o kadar radyasyon yiyorsunuz bu kadar kasmayın bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Canıtın ~ 7 gün önce
Şeflere laf yok aga. Adamların uçak içinde ciddi anlamda büyük rolü var . Yeri geliyor kabin memurunun işi yetişmiyor ona koşturuyor. Ekiplerin uçakta şef olduğu zaman sevindiğini herkes biliyordur herhalde söylememe gerek yok. Şefler uçağın bel kemiğidir. İnşallah diledikleri bir an önce gerçekleşir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabinci ~ 8 gün önce
Ucan garson ucan sef diye bir meslek mi turedi ya. Kiytiriktan seyler. Aciyorum. Bir de simariklar ustune ustluk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akılsız kabinciye ~ 7 gün önce
Seni geren ne onu anlamadım o aşağıladığın insanların hepsi üni mezunu yabancı dili olan dolu insanlar en azından senin gibi 15 dk tuvalet temizlemiyorlar bumu problem biz diyormuyuz birşey sana 7 yıldır var bu meslek yeni türemedi almanyada yıllardır yapılıyor büyük havayolu şirketlerindede öyle cahilliğini burada sınama rezil oluyorsun.... KABİNCİ
Fake Kabinci ~ 5 gün önce
Bosuna ugrasma Sefler KM ler birbirine oyle kolay kolay dusmez. Kader birligi var.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000