19 Eylül 2009, Cumartesi 07:55:14

Uçakta "Kürtçe anons"

Vatan Gazetesi yazarlarından Can Ataklı, hükümetin Kürt açılımını farklı bir boyutta ele almış... İşte Ataklı'nın kaleminden "Uçakta Kürtçe anons"...
  • bizimde bir sürü kürt arkadaşlarımız var.40 yıldır onlardan hiçbir konuda yok omuz eksik yok bumuz eksik diye bir şikayet duymadık.bi kısıtlama bi engelmi vardı doğuda.sen gel trakyanın perişanlığını gör.%10 u belki hali vakti yerindedir.hiç te şikayet etmez.insan önce insan olsun.ama maalesef açılım muhatabı ben kürdüm deyip başka bi şey diyemeyenler yemek yediğiniz kaba pisliyorsunuz.olay bu kadar net.önce insan olmayı öğrenin.siz iki kürtçe lafı bile yanyana kulanmayı bilmeden abuk subuk şımarık isteklere başladınız.zaten niyetiniz belli...
  • ben can ataklının provakasyoncu olduğuna inanıyorum ki yazının altındaki sevyesiz yorumlardan bunu başardığını görüyorum... YAZIKLAR OLSUN...
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Hiç bir kuvvet bana Türkçe ve İngilizce dışında anons yaptıramaz. Benim komutamdaki uçakta başkasına da yaptırmam. O kadar.

Televizyonlarda “Kürt açılımı” programlarından geçilmiyor. Neredeyse günün her saatinde bir ekranda “Kürt açılım” tartışmasına rastlamak mümkün.

Zaten Başbakan Erdoğan da hemen her gün bu konuda konuşuyor, hepsi de canlı yayınlanıyor.

Gerek Başbakan gerekse bu programlarda nedense kimse sorunu açıklığı ile ortaya koymak istemiyor ve somut bir talep ortaya koymuyor. Konu hakkında fazla bilgisi olmayanlar neredeyse Kürtlerin sadece Güneydoğu Anadolu’da kıstırılmış, dillerini konuşamayan, vatandaşlık haklarının hiçbirinden yararlanamayan, keyfi biçimde işkenceden geçirilen, öldürülen, yok edilmek istenen bir halk olduğu zannına kapılır.

Bu sağlıklı bir gelişme değil.

Geçenlerde bir kanalda konuşan bir Kürt temsilcisi “gasp edilen haklarını” ve “nasıl baskı altında tutulduklarını” anlatırken “Örneğin” dedi “Diyarbakır’a giden uçaklarda Türkçe ve İngilizce anons yapılıyor. Benim bölgemin vatandaşları bu çok hayati uyarıları anlamıyor” dedi.

Geçenlerde “Kürtçe’den başka dil bilmeyenlerin sayısını ortaya çıkaralım” diye yazmıştım. Çünkü en azından 80 yıldır “mecburi” olan ilköğretimden geçmiş bir Türkiye’de “Türkçe’yi anlamayan” sayısının çok az olduğunu düşünüyorum.

Gelelim konumuza; Sivil havacılık kuralları çok açıktır. Uçaklarda anonslar öncelikle o ülkenin resmi diliyle sonra da bütün dünyanın ortak dili kabul edilen İngilizce yapılır. Bunun dışında pek çok havayolu uluslar arası seferlerde kendi dillerini ve İngilizce’yi kullandıktan sonra yolcu durumuna göre gidilen ülkenin dilinde de “kısa” bir anons yaparlar.

Uçak kule konuşmaları ise uluslar arası tüm uçuşlarda İngilizce’dir .

Eğer Diyarbakır’a giden uçaklarda Kürtçe anons yapılması bu kentin “yabancı bir ülke” olduğu sonucunu doğurur ki, bunun demokrasiyle, insan haklarıyla ve devlet kavramıyla bir ilgisi olamaz.

“Kürt açılımını” bir “Kürt fetişizmine” dönüştürmek isteyenlerin “masum” adı altında dile getirilen taleplere daha dikkatli yaklaşmaları gerekir.

Can ATAKLI
VATAN

Uçakta "Kürtçe anons"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Misafir ~ 9 yıl önce
bizimde bir sürü kürt arkadaşlarımız var.40 yıldır onlardan hiçbir konuda yok omuz eksik yok bumuz eksik diye bir şikayet duymadık.bi kısıtlama bi engelmi vardı doğuda.sen gel trakyanın perişanlığını gör.%10 u belki hali vakti yerindedir.hiç te şikayet etmez.insan önce insan olsun.ama maalesef açılım muhatabı ben kürdüm deyip başka bi şey diyemeyenler yemek yediğiniz kaba pisliyorsunuz.olay bu kadar net.önce insan olmayı öğrenin.siz iki kürtçe lafı bile yanyana kulanmayı bilmeden abuk subuk şımarık isteklere başladınız.zaten niyetiniz belli...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ben can ataklının provakasyoncu olduğuna inanıyorum ki yazının altındaki sevyesiz yorumlardan bunu başardığını görüyorum... YAZIKLAR OLSUN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Hiç bir kuvvet bana Türkçe ve İngilizce dışında anons yaptıramaz. Benim komutamdaki uçakta başkasına da yaptırmam. O kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000