26 Haziran 2008, Perşembe 12:36:41

UÇAKTA HANGİ KOLTUK DAHA GÜVENLİ?

Uçma fobisi olan yolcuların yıllardır merak ettikleri soru olan ‘En güvenli koltuk hangisi sorusu sonunda cevabını buldu. Bakın uçakta en güvenli koltuk hangisiymiş?
  • bunlar tabi olası şeyler ama ben yine oturcağım yer belli ben o yerlerden başka otrumuyorum o yerler pilot kokpitinin arkasıdır her zaman.
  • bence bu konuda çok doğru yapılmış bi araştırma olmasıyla beraber insanların bu konu üzerindeki düşüncelerini de değiştirebilecek bir durum söz konusu
  • Kesinlikle size katılıyorum.Uçakta hangi koltuğun nasıl güvenli olduğunu kimse açıklayamaz.Çünkü ne olacağı belli olmaz.Herhangi bir kaza anında kazanın tipine göre sonucuna göre güvenli koltuk değişebilir.Kaptan pilotun camdan dışarıda asılı kaldığı uçuş British5390'dı sanırım.O kaza kaptan pilot koltuğunun bile güvenli olmadığını göstermiştir.BU demek değildir ki uçaklar güvenli değil.Kazalar durduk yere olmaz.Mutlaka bir insan hatası bir yapım hatası vardır.Bu sebeple bu araştırmanın saçma olduğunu düşünüyorum ben.Bana göre bilgili olanın kurtulma şansı daha yüksektir.Arkada olanların kurtulma şansının düşük olduğu belirtilmiş.Bu uçağın tipine görede değişir.En güzel örneğini atlasjetin kaçırılma olayında gördük.Herhangi bir acil durumda da arkada acil çıkış kapısı olduğunu bilen biri herkesden önce oradan çıkabilir. Kazasız,kırımsız uçuşlar...
  • Maalesef!:)aerodinamiksel olarak en riskli bölge en ön kısımdır.Zaten en az ölümlü kazalarda bile genelde pilotlar hayatını kaybeder.Ama diğer kısımlar tamamen değişkenlik gösterir risk faktörü.Ben bir çok kaza raporu okudum meslek hayatımda,ve bir çokda belgesel izledim.Ve yaşadığım tecrübelere dayanarak söylüyorumki bu iş biraz vadenin dolma işi!Yani ömür orda bitecekse,ve hatta sadece seninki bile bitecekse,oturduğun cam patlar dışarı uçar ölürsün.''Hadi canım'' diyenler olabilir ama benzer olay yaşanmıştır.Kaptanın ayakları kokpite sıkıştığı için komple dışarı uçmamıştır,ve mucizevi bir şekilde hayatta kalmıştır. Dediğim gibi,bu konuda, istediğiniz koltukta oturun eğer ölüm geldiyse mutlaka ölüceksinizdir,kaçışınız yok. Emniyetli uçuşlar.

İngiltere'de bulunan Greenwich Üniversitesi ve Sivil Havacılık Yönetimi kaza yapan bir uçakta hangi koltuğun en güvenli olduğu sorusu konusunda bir araştırma yaptı. Araştırma sırasında kaza yapmış 105 uçak incelendi ve kazalardan kurtulan 2 bin kişiye nasıl kurtuldukları sorusu yöneltildi.

 

İşte araştırma sonunda ortaya çıkan sonuçlar:

 

Yanan uçakta acil çıkış kapısının 5 sıra çevresinde ve koridor tarafında oturanların kazadan canlı kurtulma şansları diğer yolculardan daha yüksek.

 

En yüksek kurtulma şansı ise acil çıkış kapısının sırasında yada onun bir iki sıra yakınında oturanlar.

 

Acil çıkış kapsının 2 ve 5 sıra çevresinde oturanların yangından kurtulma oranları çok az ama yinede umut var.

 

En riskli koltuklar acil çıkış kapısına uzak oturanlar.

 

Uçağın ön tarafında oturanların kurtulma şansı yüzde 65 arka tarafta oturanların ise yüzde 35.

 

Koridor tarafında oturan yolcuların kurtulma şansı yüzde 64 diğer koltuklarda oturanların ise yüzde 54.

UÇAKTA HANGİ KOLTUK DAHA GÜVENLİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

burak767 ~ 10 yıl önce
bunlar tabi olası şeyler ama ben yine oturcağım yer belli ben o yerlerden başka otrumuyorum o yerler pilot kokpitinin arkasıdır her zaman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dorukdogukan ~ 10 yıl önce
bence bu konuda çok doğru yapılmış bi araştırma olmasıyla beraber insanların bu konu üzerindeki düşüncelerini de değiştirebilecek bir durum söz konusu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Highi ~ 10 yıl önce
Kesinlikle size katılıyorum.Uçakta hangi koltuğun nasıl güvenli olduğunu kimse açıklayamaz.Çünkü ne olacağı belli olmaz.Herhangi bir kaza anında kazanın tipine göre sonucuna göre güvenli koltuk değişebilir.Kaptan pilotun camdan dışarıda asılı kaldığı uçuş British5390'dı sanırım.O kaza kaptan pilot koltuğunun bile güvenli olmadığını göstermiştir.BU demek değildir ki uçaklar güvenli değil.Kazalar durduk yere olmaz.Mutlaka bir insan hatası bir yapım hatası vardır.Bu sebeple bu araştırmanın saçma olduğunu düşünüyorum ben.Bana göre bilgili olanın kurtulma şansı daha yüksektir.Arkada olanların kurtulma şansının düşük olduğu belirtilmiş.Bu uçağın tipine görede değişir.En güzel örneğini atlasjetin kaçırılma olayında gördük.Herhangi bir acil durumda da arkada acil çıkış kapısı olduğunu bilen biri herkesden önce oradan çıkabilir. Kazasız,kırımsız uçuşlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY_A32XFleet ~ 10 yıl önce
Maalesef!:)aerodinamiksel olarak en riskli bölge en ön kısımdır.Zaten en az ölümlü kazalarda bile genelde pilotlar hayatını kaybeder.Ama diğer kısımlar tamamen değişkenlik gösterir risk faktörü.Ben bir çok kaza raporu okudum meslek hayatımda,ve bir çokda belgesel izledim.Ve yaşadığım tecrübelere dayanarak söylüyorumki bu iş biraz vadenin dolma işi!Yani ömür orda bitecekse,ve hatta sadece seninki bile bitecekse,oturduğun cam patlar dışarı uçar ölürsün.''Hadi canım'' diyenler olabilir ama benzer olay yaşanmıştır.Kaptanın ayakları kokpite sıkıştığı için komple dışarı uçmamıştır,ve mucizevi bir şekilde hayatta kalmıştır. Dediğim gibi,bu konuda, istediğiniz koltukta oturun eğer ölüm geldiyse mutlaka ölüceksinizdir,kaçışınız yok. Emniyetli uçuşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000