27 Kasım 2009, Cuma 07:20:03

Uçakta domuz gribinden korunmanın yolları

Türkiye'de domuz gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı 160'ı geçti...
  • hepsini anladık da uçmazsak bizim yavrulara kim bakacak??siz şöyle bi uçuculara yönelik bi araştırma yapsanız çok iyi olacak.

Domuz gribinden ülkemizde 120'den fazla insan hayatını kaybetti. Özellikle toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız veya iş nedeniyle sık sık şehirler arası ya da yurt dışı yolculuğu yapıyorsanız bu konuda çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Peki uçak yolculuğu sırasında domuz gribinden korunmak için yapmanız gerekenler neler? Forbes.com'da yer alan habere göre, uçak yolculuğu sırasında almamız gereken önlemler:

Araştırma: Varış noktanızdaki H1N1 salgınının durumunu ve ihtiyacınız olan aşıları araştırın. Acil bir durumda imkanları ve kimi arayabileceğinizi öğrenin. Az gelişmiş bir ülkeye gidiyorsanız, doktorunuza Tamiflu gibi antiviral ilaçlar alıp almamanız gerektiğini sorun. Yurt dışında Dünya Sağlık Örgütü, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Amerikan Eyalet Birimi değerli bilgi kaynaklarınız olacaktır.

Zorluklara hazırlıklı olun: Birçok uluslararası havaalanı, ziyaretçilerini gözlemliyor, H1N1 virüsü taşıdığınız ya da hastalığa maruz kaldığınız gerekçesiyle karantinaya alınabilirsiniz. Örneğin Çin, mayıs ve ağustos ayları arasında binlerce Amerikalı ziyaretçiyi karantinaya aldı.

Yüz maskesi: Uzmanlara göre, yaygın olarak kullanılan cerrahi maske H1N1 virüsüne karşı az koruma sağlıyor. Çünkü virüs maskelerin gözeneklerinden geçebiliyor. N95 solunum aygıtının daha etkili olduğu düşünülüyor, çünkü çok küçük parçacıkları da filtre edebiliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin internet sitesinde, bu solunum aygıtıyla uzun süre nefes alıp vermenin daha zor olduğu ve çocuklar için tasarlanmadığı belirtiliyor.

Hijyene dikkat edin: 1N1'e karşı savaşta iyi bir hijyen temeldir ve çok önemli bir kuraldır. Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın, ellerinizi gözünüze, burnunuza veya ağzınıza sürmekten kaçının, hapşırırken ya da öksürürken burnunuzu kapatın. Hasta kişilerin yanında durmayın.

Uçmayın: Eğer gribiniz varsa, özellikle de ateşliyseniz yolculuğa çıkmayın. Sadece karantina riskiyle karşılaşmazsınız, bunun yanında hastalığınızı uçaktaki yolculara bulaştırabilirsiniz. Eğer doktorunuzun dediklerini yaparsanız iyileşmeniz daha kısa sürer. Biletinizin iptal ücreti hakkında endişe duyuyorsanız, önceden seyahat sağlık sigortası yaptırın

Uçakta domuz gribinden korunmanın yolları

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
hepsini anladık da uçmazsak bizim yavrulara kim bakacak??siz şöyle bi uçuculara yönelik bi araştırma yapsanız çok iyi olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000