29 Ekim 2010, Cuma 15:04:16

UÇAKTA AYAĞA KALKMAK YASAKLANDI!

Herhangi bire ülkeden ABD'ye veya ABD'den yurtdışına uçan herhangi uçakta yolcuların ayağa kalkması yasaklandı.
  • tsa nın kararıdır..thy de 10 gün önce duyurusu çıkmıştı.Galley,tuvalet önlerinde uzun süreli beklemek, dolaşmak vs ile ilgiliydi.Ayrıca tuvalette uzun süreli kalmak ve tuvaletlerin 30 dk da bir yabancı madde, paket kontrolüde belirtilmişti.
  • Bu haberin kaynagi neresi? Yurtidisi ingilizce gazetelere bakiyorum, boyle bir haber yok?
  • uçak indikten sonrada kalkamicaz ama..malum oturmaktan heryerimiz karıncalanicak bünye kaldirmicak..
  • Bu haber, 1 Nisan sakasi olmasin?
Türkiye gibi ülkelerden ABD'ye bir uçuşun 14 saate kadar uzayabileceği durumlarda bu talimat yolculara resmen bir işkence olacak. Kabul edilen yasaya göre "Acil tuvalet ihtiyacı dışında" uçaklarda ayağa kalkılması yasaklandı.

ABD'nin "Homeland Security" kurumu tarafından önerilen ve kabul edilen yeni talimata göre, uçağın hangi sınıfında olursa olsun, yolculuk esnasında "Ülke güvenliği" gerekçesiyle ayağa kalkmak yasak. Bu önlemle, kötü niyetli kişilerin pilot kabinine yaklaşmaları engellenecek.

Modern uçakların first class yolcularına hizmet vermesi için tasarlanan bar kısımları bu yasağa dahildir.

Bacaklarında rahatsızlık duyan, belini doğrultmak isteyen veya aynı uçakta uçan bir tanıdığının yanına birkaç saniyeliğine gitmek isteyenler de bu yasaktan muaf tutulmuyor.

Yine de ABD'ye giderken veya ABD'den ayrılırken ayağa kalkmaya yeltenen yolcu olursa, ABD uçuşlarının tümünde uçakta bulunan "Skymarshal" oturmaya zorlamakta yetkili bulunuyor. Ve bu yolcuyu havalimanında polis karşılıyor.

ABD'nin tek taraflı olarak aldığı bu karar diğer ülkelerde nasıl karşılanacağı henüz bilinmiyor ama Avrupa medyası bu uygulamayı şimdiden manşetlerine taşıdı ve hararetli bir tartışmayı başlattı bile. Ayrıca siz siz olun uçuştan önce yanınıza yumuşak bir yastık almayı unutmayın.
UÇAKTA AYAĞA KALKMAK YASAKLANDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 8 yıl önce
tsa nın kararıdır..thy de 10 gün önce duyurusu çıkmıştı.Galley,tuvalet önlerinde uzun süreli beklemek, dolaşmak vs ile ilgiliydi.Ayrıca tuvalette uzun süreli kalmak ve tuvaletlerin 30 dk da bir yabancı madde, paket kontrolüde belirtilmişti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu haberin kaynagi neresi? Yurtidisi ingilizce gazetelere bakiyorum, boyle bir haber yok?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
uçak indikten sonrada kalkamicaz ama..malum oturmaktan heryerimiz karıncalanicak bünye kaldirmicak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu haber, 1 Nisan sakasi olmasin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000