07 Nisan 2014, Pazartesi 08:22:39

UÇAKLARDAKİ "ACİL MÜDAHALE ÇANTASI" YETERSİZ

Havayolu şirketlerinin, uçakta yaşanabilecek sağlık sorunlarına müdahalede, hekimler ve hukukçularla değişik senaryolar üzerinde çalışıp kuralların oluşturulmasına katkı sağlaması gerektiği bildirildi.
  • TÜM DONANIMLARI İÇİNDE BARINDIRACAK ŞEKİLDE ÖZEL TASARLANMIŞ UÇAK İLK YARDIM VE MÜDAHALE ÇANTASI. KABİN STANDARTLARINDA, KOMPAK VE ERGONOMİK http://www.medikalsite.com.tr/acil-mudahale-cantalari-7/acil-mudahale-cantasi-emerair-s-12/ Ölçüler : 41x53x30cm Ağırlık : 6.55kg
  • Vicdani olarak hastaya tabi ki müdahale ediyorum. Ama hastanin bütün sorumluluğu neden bende oluyor onu anlamiyorum. Hasta uçağa elini kolunu sallayarak binecek, firma parayi alarak ucuracak. Tek sucu o uçuşa denk gelen ben ise tüm sorumluluğu alacak. Reva mi bu?
  • Doktor ve yardımcı sağlık personeli koyun bu işi ancak böyle çözülür.
  • Gerek ilkyardim kiti FIRST AID KIT gerekse tibbi destek kiti MEDICAL KIT icerigi hem FAA hem de EASA tarafindan detayli sekilde belirlenmistir. Havayolu sirketleri bu belirtilenlere minimumda uymak zorunda. Fazlasi ise ihtiyaca binaen belrlenebilir. Mesela defibrilatorler var ucakta tasinan tam otomatik, gercekten hayat kurtariyor. Bu yuzden yapilan calisma faydalidir ama abartip ucagi hastaneye cevirmemek lazim. Mesela Lufthansa nin eskiden medikal kiti resmen bir sahra hastanesine yetecek kadar cerrahi ekipman iceriyordu ve buyuk boy valiz seklindeydi.

 Doktorların katılımıyla yapılan araştırmadan yola çıkarak hazırlanan rapor, uçakta yaşanan sağlık sorunlarına müdahalede havayolu şirketlerinin, hekimler ve hukukçularla değişik senaryolar üzerinde çalışıp kuralların oluşturulmasına katkı sağlaması gerektiğini ortaya koydu.

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaptığı açıklamada, başta göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanları olmak üzere, akciğer sağlığı alanında çalışan profesyonellerin oluşturduğu yaklaşık bin üyesi olan Solunum Platformunca "Uçakta Sağlık Hizmeti ve Hekimlerin Sorumluluğu" adlı çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Özlü, Erkan Balkan, Ahmet Emin Erbaycu, Bülent Özbay, Mustafa Yüksel ve Gökhan Yüncü'nün aktif olarak yer aldığı çalışma grubu tarafından ortaya konan eleştiri ve öneriler doğrultusunda hava yolu şirketlerine çağrı niteliğinde rapor hazırladıklarını ifade etti.

Uçuş sırasında rahatsızlanan yolculara gereken acil müdahalenin gerçekleştirilmesinde sorunlar ve belirsizlikler olduğunu vurgulayan Özlü, "Farklı senaryolar üzerinden havayolu şirketleri, hekimler ve hukukçular bu konuda birlikte çalışarak kurallar belirlenmeli ve deklare edilmelidir. Uçuş sırasında rahatsızlanan yolcular için genel uygulama, uçuş ekibi tarafından yapılan anons ile eğer o sırada uçak içinde doktor varsa kendisini tanıtması ve takiben hastaya müdahalesi istenmekte ve uçaktaki acil müdahale çantası hekime teslim edilmektedir" dedi.

Özlü, her hekimin uçak içinde veya herhangi bir yerde acil hastaya gereken müdahaleyi yapmasının zaten meslek etiğinin, vicdanının ve hukukun gereği olduğuna dikkati çekerek, "Buna rağmen uygulamayla ilgili bazı sorunlar ve belirsizlikler söz konusudur. Doktorun böyle bir durumda üstlendiği sorumluluk, uçağın en yakın havaalanına indirilmesi de dahil olmak üzere çok fazladır. Uçak içinde hastaya müdahale için uygun bir alan yoktur" diye konuştu.

"Acil müdahale çantası içerik olarak son derece yetersiz"

Acil müdahale çantasının ise içerik olarak son derece yetersiz olduğuna işaret eden Özlü, şunları söyledi:

"Uçuş ekibinin de böyle bir durumda davranışları optimal olmayabilir. Yolcu, sağlık durumu uçuşa elverişli olmamasına rağmen uçağa binmiş veya her zamanki rutin tedavisini almamış, ihmal etmiş olabilir. Müdahaleye rağmen hastanın kötüleşmesi veya kaybı durumunda ise sorumluluğun ne ölçüde kimde (havayolu şirketi, yolcu, hekim) olacağı bilinmemektedir. Bazen birden çok hekim bulunmakta ve kimin müdahale edeceği hususunda karışıklık çıkabilmektedir. Uçaktaki diğer yolcuların müdahale sırasında hekime veya hastaya sözlü, bazen fiili müdahaleleri olayın yönetilmesini zorlaştırabilmektedir."

Özlü, bazen hekimin o uçuş boyunca hastanın yanında ve onu yakından izleyerek seyahat etmek durumunda kaldığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Bu sorunla alakalı olarak, tüm havayolu şirketlerinin değişik senaryolar üzerinden hekimlerle ve hukukçularla birlikte çalışarak konuyla ilgili kuralları oluşturmaları, deklare etmeleri ve sorunların, belirsizliklerin azaltılması için uygulamaların düzeltilmesi gerekmektedir. Yolcuların, havayolu şirketinin, uçuş ekibinin ve uçakta o sırada seyahat eden hekimin böyle durumlarda sorumlulukları, neleri yapmaları ya da yapmamaları gerektiği, taraflar arasındaki iletişim ve koordinasyonun nasıl olacağı, güvenli ve rahat bir müdahale ortamının nasıl oluşturulacağı, acil müdahale çantasında nelerin ne kadar bulundurulacağı gibi hususlar netleştirilmelidir. Bu çalışma yapıldığında, hekimlerin uçuş sırasında hastalanan yolculara daha rahat, güvenli ve sorunsuz müdahale edebilmeleri mümkün olacaktır."

UÇAKLARDAKİ "ACİL MÜDAHALE ÇANTASI" YETERSİZ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Medikalsite.com.tr ~ 4 yıl önce
TÜM DONANIMLARI İÇİNDE BARINDIRACAK ŞEKİLDE ÖZEL TASARLANMIŞ UÇAK İLK YARDIM VE MÜDAHALE ÇANTASI. KABİN STANDARTLARINDA, KOMPAK VE ERGONOMİK http://www.medikalsite.com.tr/acil-mudahale-cantalari-7/acil-mudahale-cantasi-emerair-s-12/ Ölçüler : 41x53x30cm Ağırlık : 6.55kg

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Vicdani olarak hastaya tabi ki müdahale ediyorum. Ama hastanin bütün sorumluluğu neden bende oluyor onu anlamiyorum. Hasta uçağa elini kolunu sallayarak binecek, firma parayi alarak ucuracak. Tek sucu o uçuşa denk gelen ben ise tüm sorumluluğu alacak. Reva mi bu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 4 yıl önce
Doktor ve yardımcı sağlık personeli koyun bu işi ancak böyle çözülür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Gerek ilkyardim kiti FIRST AID KIT gerekse tibbi destek kiti MEDICAL KIT icerigi hem FAA hem de EASA tarafindan detayli sekilde belirlenmistir. Havayolu sirketleri bu belirtilenlere minimumda uymak zorunda. Fazlasi ise ihtiyaca binaen belrlenebilir. Mesela defibrilatorler var ucakta tasinan tam otomatik, gercekten hayat kurtariyor. Bu yuzden yapilan calisma faydalidir ama abartip ucagi hastaneye cevirmemek lazim. Mesela Lufthansa nin eskiden medikal kiti resmen bir sahra hastanesine yetecek kadar cerrahi ekipman iceriyordu ve buyuk boy valiz seklindeydi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000