26 Ağustos 2015, Çarşamba 08:45:24

Uçaklarda sivil polis dönemi başlıyor

Uçak kaçırmalarına ve benzeri olaylara karşı uçuşlarda silahlı bir sivil polis yer alacak
  • nasıl daha iyi polis devleti olunur 101.
  • https://www.change.org/p/devlet-personel-başkanlıgı-milli-eğitim-bakanlığı-yükseköğretim-kurulu-başkanliği-devlet-hava-meydanlari-işletmesi-dhmi-kadroları-shui-mezunlarınındır
  • Umarım olur ve onlar da gezer, bencil olmayın. Ama tahminimce genelde git gel görevi verirler yine ne gittiği yeri görür ne başka bir şey. Olursa da lütfen sarhoşu kopuğu herkese müdahale etsin. Sağlam göz dağı versin.
  • Çok komik bir uygulama.. Neden polis sivil olur ? Uçak içinde istihbarat mı toplanacak ? Amaç ne burda ? Olası olayları minimize etmek değil mi ? Peki neden sivil ? Koy üniformalı elemanı otursun bi yerde gitsin gelsin :)

Uçak kaçırmalarına ve benzeri olaylara karşı uçuşlarda silahlı bir sivil polis yer alacak. Hava polisi, yolcu gibi koltuklarda oturacak ve olaya anında özel silahlarla müdahale edecek.

Tokyo Sözleşmesi güncellenirken, Türkiye de havacılıkta yeni sözleşmeye uyum sağlayacak. Uçuş güvenliğini düzenleyen Tokyo Sözleşmesi, tadil edildi. Buna göre, uçak kaçırmalarına ve benzeri olaylara karşı uçuşlarda silahlı bir sivil polis yer alacak. Hava polisi, yolcu gibi koltuklarda oturacak ve olaya anında özel silahlarla müdahale edecek.

Hükümet de sözleşmenin yeni halini TBMM’ye sundu. Türkiye’nin taraf olacağı yeni sözleşmeyle, sivil havacılıkta uçuş güvenliğine yönelik şu önemli hükümler getiriliyor:

HAVA POLİSİ: Uçak içi güvenlik görevlisi ya da hava polisi uygulaması ilk defa sözleşmeye girdi. ABD, Almanya, İngiltere, İsrail ve İran gibi pek çok ülkenin uyguladığı sistem, Türkiye için de gündeme gelecek. Uçak polisi, kaçırma veya benzer olaylara müdahale edecek. Sivil giyimli uçak polisleri yolcu gibi hareket edecek. Bir olay anında silahı ile müdahale edecek. Polisin silahı ya uçak yüzeyine zarar vermeyen özel mermiden olacak ya da elektrik şoku veren türden olacak.

ASİ YOLCU: ‘Kuralsız’ ya da ‘asi yolcu’ kavramı da ilk defa uluslararası mevzuata girdi. Bu tür yolculara davranışları nedeniyle para cezası verilecek. Asi yolcunun davranışları ya da eylemi nedeniyle uçak iniş yapmak zorunda kalırsa, havayolu şirketinin karşılaşacağı maliyet, yolcuya rücu edilebilecek.

KAPI KAPANDIĞI AN UÇUŞ: Uçaklarda yaşanan suçların sözleşme hükümleri kapsamına girip girmediğinin netleşmesi için uçağın ne zaman havada olacağı da yeniden belirlendi. Önceden uçağın uçuşa geçmesıyla uçuş başlamış sayılıyordu, artak kapı kapandığı anda başlıyor.

YARGILAMA YETKİSİ: Sözleşme, uçakta yaşanan bir suçla ilgili yargılama yetkisinin kimde olacağını da düzenliyor. Buna göre, yargılama yetkisi öncelikle uçağın tescil edildiği ülkede olacak. (Habertürk)

Uçaklarda sivil polis dönemi başlıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

navunda ~ 3 yıl önce
nasıl daha iyi polis devleti olunur 101.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sizde imzalayin ~ 3 yıl önce
https://www.change.org/p/devlet-personel-başkanlıgı-milli-eğitim-bakanlığı-yükseköğretim-kurulu-başkanliği-devlet-hava-meydanlari-işletmesi-dhmi-kadroları-shui-mezunlarınındır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin memuru ~ 3 yıl önce
Umarım olur ve onlar da gezer, bencil olmayın. Ama tahminimce genelde git gel görevi verirler yine ne gittiği yeri görür ne başka bir şey. Olursa da lütfen sarhoşu kopuğu herkese müdahale etsin. Sağlam göz dağı versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kenan ~ 3 yıl önce
Çok komik bir uygulama.. Neden polis sivil olur ? Uçak içinde istihbarat mı toplanacak ? Amaç ne burda ? Olası olayları minimize etmek değil mi ? Peki neden sivil ? Koy üniformalı elemanı otursun bi yerde gitsin gelsin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000