06 Şubat 2012, Pazartesi 17:15:04

"UÇAK YAPMAK İÇİN HAZIRLIKLI OLUN"

Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’a uçak ve helikopter yan sanayi kurulması için iş adamlarına hazırlık yapma çağrısında bulundu...
  • bu nasil bir palavradir,hicmi utanip sikilmalari yok
  • herhalde ahşap lonjeronlara geri dönüyoruz, bence ya magister ya bellanca türü birşey yapalım
  • Dün akşam ulaştırma bakanı uçak yapmanın ne kadr zor ve prosedürünün bi o kadar sıkıntılı oolduğuna dair açıklamalarda bulundu bir tv kanalında.. bu orman bakanı de ne anlatıyor böyle ?
  • meydan boş tabi, istedikleri gibi beygir koşturuyorlar, coştukça coşuyorlar... haydi hayırlı traşşşşlaaarrrr!!
Eroğlu, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın yakın bir zamanda Afyon Askeri Fabrika da 60 milyon dolarlık zırhlı araçlar için kompozit başlık yatırımına girmesinin ardından milli proje olan Atak helikopterlerinin de üretimi için büyük bir yatırıma gireceğini hatırlattı.
 
Veysel Eroğlu, Belediye Sosyal Tesisleri’nde çeşitli sendika temsilcilerinin katıldığı toplantıda Afyonkarahisar’ın yakın bir zamanda hava yollarının da merkezi konumunda olacağını belirtti.
 
‘Karayollarının kesiştiği il’ sloganına bundan sonra ‘Havayolları ve demiryollarının kesiştiği il’ sloganının da ekleneceğini ifade eden Eroğlu, “Bütün karayollarında olduğu gibi havayolları da Afyon’dan geçecek, bütün hızlı trenler Afyon’dan geçecek. Bu konuda Afyonkarahisar çok büyük merkez olacak. Başbakanımızdan rica ettik. Sayın Başbakanımız Ankara- İzmir hızlı tren hattının Afyon etabının başlaması talimatını verdi. Büyük düşünelim. Burası Türkiye’nin hızlı tren merkezi olacak.” dedi.
 
Kentin bütün idarecileri ile sivil toplum örgütlerinden buna göre alt yapı çalışması yapmasını istediğini belirten Eroğlu, artacak yatırımlarla ilgili istihdam ve alt yapı sorununun şimdiden çözülmesi gerektiğini anlattı.
 
Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ)’nde hava ve tren yoluna yönelik bölümler açılmasını isteyen Eroğlu, Afyonkarahisarlı işadamlarından havacılıkla ilgili yan sanayi kurulması için çalışmaya başlamaları çağrısında bulundu.
 
Eroğlu, “Türkiye’de hızlı trenden sonra milli teknoloji ile yapılacak Atak helikopterlerinin üretimi konusunda büyük bir atılım yapılacak. Ben de diyorum ki; Afyonkarahisar’ı bir yan üretim merkezi olarak düşünelim bunun planlayalım. İkincisi, savunma sanayinde büyük bir hamle yapılacak. Afyonkarahisar için bu biçilmiş bir kaftan. Zafer Havalimanımız açılıyor, askeri havaalanımız var. Burada mutlaka helikopter ve uçak yan sanayi ve savunma sanayi için bir çalışma yapılmasını bekliyoruz. Özel sektörü de devreye sokarak bunu düşünelim, planlayalım.” diye konuştu.
 
Harb-İş Afyonkarahisar Şube Başkanı Nihat Koçak da 1955 yılında kurulan askeri fabrikanın son yıllarda gerek iş gücü, gerekse iş yükü anlamında zayıflamaya başladığını söyledi. 522 bin metrekarelik alan sahip olan fabrikada şu anda 47 bin metrekarelik kapalı alanı kullandıklarını belirten Koçak, şu an personel sayısının da 321 kişiye düştüğünü kaydetti.
 
Üç yıl öncesinde motor ve jeneratör kısmını Balıkesir’e mayın detektör üretiminin de Ankara’ya gönderildiğini ifade eden Koçak, “Ancak beceremediler. Jeneratör ve motoru dışarıdan alıyorlar. Savunma Sanayi Müsteşarlığımız çalışma başlattı. 15 gün önce geldiler, inceleme yaptılar. Askeri Fabrika’ya 60 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söylediler. Aselsan ile ortak projemiz var. Zırhlandırılmış araçlarda kullanılacak olan kompozit başlık. Şu an 65 bin başlık üretiyoruz. Biz küçülerek değil, etkinleşerek büyüyen bir fabrika olmasını istiyoruz. Bu konuda yeni projelerin hayata geçirilmesi için destek bekliyoruz.” dedi.
 
Bakan Veysel Eroğlu da bu konuda bir rapor hazırlanmasını, isteyerek bunları yetkililere ileteceğini bildirdi. (Afyonkarahisar.com)
"UÇAK YAPMAK İÇİN HAZIRLIKLI OLUN"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 6 yıl önce
bu nasil bir palavradir,hicmi utanip sikilmalari yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
herhalde ahşap lonjeronlara geri dönüyoruz, bence ya magister ya bellanca türü birşey yapalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Dün akşam ulaştırma bakanı uçak yapmanın ne kadr zor ve prosedürünün bi o kadar sıkıntılı oolduğuna dair açıklamalarda bulundu bir tv kanalında.. bu orman bakanı de ne anlatıyor böyle ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
meydan boş tabi, istedikleri gibi beygir koşturuyorlar, coştukça coşuyorlar... haydi hayırlı traşşşşlaaarrrr!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000