01 Haziran 2014, Pazar 08:57:37

UÇAK SEFERLERİNE "KÜL" ENGELİ!

Endonezya'da faaliyete geçen Sangeang Api yanardağının küllerinin ulaştığı kuzey Avustralya'da uçak seferleri iptal edildi
  • volkanik küller uçak motorlarının türbin kanatçıklarının soğutma kanallarını tıkar dolayısıyla motorun durmasına sebep olabilecek problemlere kadar yol açar.

Endonezya'nın Sumbawa adasında bulunan Sangeang Api yanardağının önceki gün faaliyete geçmesinin ardından volkanik küllerin Avustralya'ya ulaşması üzerine, Darwin Uluslararası Havaalanı'ndaki uçak seferleri iptal edildi. Avustralya'nın kuzey bölgesinin başkenti Darwin'deki havaalanının sözcüsü, tüm uluslararası ve yurt içi uçuşlarının iptal edildiğini söyledi. Meteoroloji bürosundan verilen bilgiye göre; bölgedeki yerleşim yerlerinden Kimberley ve Top End'i etkileyen volkanik küllerin güneydoğu yönüne dağılarak gittiği belirtildi.

24 SAATTE KAYBOLACAK

Volkanik küllerin etkisinin 24 saat içinde kaybolmasını beklediklerini ifade eden Darwin Volkanik Kül Danışma Merkezi'nden Tim Birch, küllerin Avustralya - Malezya -Singapur seferlerini de etkileyebileceğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Warren Trurss yaptığı açıklamada, yolculara bilet aldıkları havayolu şirketleri ile irtibata geçerek uçuşlar hakkında bilgi almalarını tavsiye etti. Trurss, "Rüzgâr ve hava şartlarına bağlı olarak küller, Brisbane dahil olma üzere diğer uçuşları da etkileyebilecek potansiyele sahip" dedi.

UÇAK MOTORLARINA ÇOK ZARARLI

Avustralya Sivil Havacılık Kurumu'ndan yapılan açıklamada volkanik küllerin içinde bulunan küçük taş parçalarının, uçak motorlarını aşındırarak etkileyeceği için volkanik kül olan bölgelere uçak seferlerinin yapılmasının sakıncalı olduğu belirtildi. 

UÇAK SEFERLERİNE "KÜL" ENGELİ!

Facebook Yorum

Yorumlar

eksik ~ 4 yıl önce
volkanik küller uçak motorlarının türbin kanatçıklarının soğutma kanallarını tıkar dolayısıyla motorun durmasına sebep olabilecek problemlere kadar yol açar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000