24 Temmuz 2010, Cumartesi 09:11:33

Uçak fiyatlarındaki artış otobüsleri etkiliyor mu?

TOFED Genel Başkanı Terzi, yaz aylarında uçak fiyatlarındaki artış nedeniyle otobüslere rağbetin arttığını söyledi. Bu söylemler havacılık sektöründe tepkiyle karşılandı.
  • Bu haberin doğru olması için uçakların boş gidiyor olması gerekir. Ancak çelişkide buradadırki uçak fiyatları boş koltuk sayısı azalıp talep çoğaldığı için yaz aylarında yükselir. Dolayısı ile buradaki olay uçak fiyatlarının yükselmesi değil uçağa olan talebin artmasıdır. Yani uçağa binecek ve daha fazla para vermeyi kabul eden müşterilerin olmasıdır. İşin gerçeği bizde firma olarak yaz aylarında 750 km ye kadar olan seyahatlerin otomobil ile yapılmasını çoğu zaman daha karlı buluyoruz. Ama bu uçak fiyatları zamlandığı için değil bu fiyatlardan alım yapmayı karlı bulmadığımız içindir.
  • İstanbul-Sivas için THY'ye bir bak istersen..Gidiş dönüş tam 370 TL
  • bazı arkadaşlar başlıktan bağımsız sanki başka bir başlık varmış gibi yorum yazıyorlar çok komiksiniz burda yazın yaz tarifesiyle birlikte artan havayollarındaki bilet fiyatları nedeniyle vatandaşlar otobüsleri tercih ediyorlar diyorlar tabi bazı insanlar okuma konusunda bir hayli tembel olduğu için direk otobüs resmini görünce kafalarına göre yazıyorlar :)
  • paran yoksa otobüsünüze cümlesi çok rahatsız edici... Bu lafı söyleyen arkadaşım sen zenginliğinin neyine güveniyorsun, olmasını elbette istemem ama yarın sen o konuma düşebilirsin... Güzelliğine güvenme sivilce yeter, zenginliğine güvenme kıvılcım yeter...

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Rüştü Terzi, yolcu taşımada geçen yıla göre yüzde 15 civarında büyüme sağlayarak yaz sezonunda 40 milyonun üzerinde insanı Türkiye'nin farklı noktalarına ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

Terzi, ülke genelinde günlük 9 bin 400 adet otobüsle hizmet verdiklerini söyledi.

Halkın şehirlerarası taşımada otobüs firmalarına güven duyduğunu ifade eden Terzi, şu günlerde doluluk oranının en üst seviyelerde gerçekleştiğini bildirdi.

Derneğe kayıtlı sektör temsilcilerinin özellikle ''yaz dönemi'' olan haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında daha fazla müşteriye hizmet verdiğini belirten Terzi, geçen yıl bu dönemde 35 milyon civarında yolcu taşıdıklarını belirtti.

Bu sezon yolcu sayısında artış olmasını beklediklerini vurgulayan Terzi, ''Bu yılki yaz sezonunda geçen yıla göre yüzde 15 civarında artış bekliyoruz. Hedefimiz sezon sonuna kadar 40 milyonun üzerinde yolcu taşımaktır'' dedi.

Uçak şirketlerinin yaz aylarında fiyatları artırdığını ve bu durumun karayolu taşımacılığına olumlu yansıdığını ifade eden Terzi, şöyle konuştu: ''Şu an hakikaten otobüs fiyatları uçaklara göre çok ucuz. Bu durum bizim müşteri sayımızı artırıyor. Çünkü halk fahiş fiyatlarla uçmaktansa, otobüs firmalarını tercih ediyor. Geçmişte insanlar, uçaklara akın ederken, şimdilerde yeniden otobüslere rağbet göstermeye başladı.''

Terzi'nin bu sözleri havacılık camiasında tepkiyle karşılandı. Havayolu yetkilileri, "bizim verdiğimiz hizmetle otobüs firmalarının verdiği ulaşım hizmeti arasında çok büyük farklar var" şeklinde konuştu.

Uçak fiyatlarındaki artış otobüsleri etkiliyor mu?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu haberin doğru olması için uçakların boş gidiyor olması gerekir. Ancak çelişkide buradadırki uçak fiyatları boş koltuk sayısı azalıp talep çoğaldığı için yaz aylarında yükselir. Dolayısı ile buradaki olay uçak fiyatlarının yükselmesi değil uçağa olan talebin artmasıdır. Yani uçağa binecek ve daha fazla para vermeyi kabul eden müşterilerin olmasıdır. İşin gerçeği bizde firma olarak yaz aylarında 750 km ye kadar olan seyahatlerin otomobil ile yapılmasını çoğu zaman daha karlı buluyoruz. Ama bu uçak fiyatları zamlandığı için değil bu fiyatlardan alım yapmayı karlı bulmadığımız içindir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
İstanbul-Sivas için THY'ye bir bak istersen..Gidiş dönüş tam 370 TL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bazı arkadaşlar başlıktan bağımsız sanki başka bir başlık varmış gibi yorum yazıyorlar çok komiksiniz burda yazın yaz tarifesiyle birlikte artan havayollarındaki bilet fiyatları nedeniyle vatandaşlar otobüsleri tercih ediyorlar diyorlar tabi bazı insanlar okuma konusunda bir hayli tembel olduğu için direk otobüs resmini görünce kafalarına göre yazıyorlar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
paran yoksa otobüsünüze cümlesi çok rahatsız edici... Bu lafı söyleyen arkadaşım sen zenginliğinin neyine güveniyorsun, olmasını elbette istemem ama yarın sen o konuma düşebilirsin... Güzelliğine güvenme sivilce yeter, zenginliğine güvenme kıvılcım yeter...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000