28 Mart 2016, Pazartesi 23:21:37

Uçak düşmeden önce pilotlar tartıştı iddiası

Rusya'nın Rostov Don şehrinde 19 martta 62 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının ilk kara kutu inceleme sonuçlarında, uçağın düştüğü sırada pilotların tartıştığı ortaya çıktı.
  • Otopilot asker kökenliymiş
  • Kaptanlardan daha seviyeli ve birbirine saygılı eleştiri veya yorum beklerdim.
  • Bu teyyareler bu irtifada pas geçebilecek kabiliyette ancak altimetre arızası olabilir pilotajı yanıltan.. örnek amsterdam schipoll de düşen tk gibi..
  • Saçma bir yazı olmuş. Yaıyı yazan arkadaşın konu ile ilgili zerre bilgisi olmadığı çok açık. Üstelik olayı kavga gibi göstek için yeterli bilgi, kanıt yok. Konu ile bilgisi olmayan birisinin bu sonucu çıkarması ne kadar doğru?

Kommersant'ın haberine göre, Flydubai'ye ait Boeing 737-800 uçağının pisti ıskalayıp yere çakıldığı kaza öncesi pilot kabininde tartışma yaşandığı anlaşıldı.

İncelenen kayıtlara göre, kaptan pilot ve yardımcı pilot arasında, ne yapılması konusunda son anda fikir ayrlılığı yaşandı ve son karar ne yazık ki uçağı felaketten kurtaramadı.

Kara kutudan gelen ilk bilgilere göre, kaptan pilot inişe 6 kilometre kala, inmekten vazgeçerek otomatik pilottan çıkıp manuel kullanıma geçiş düğmesine bastı. Bu karar, uçak piste 6 kilometre mesafede ve yerden sadece 270 metre yükseklikte iken, son anda alındı. Ancak henüz bilinmeyen bir nedenle, uçağın burnunu yeniden havalandırılmak isteyen pilotun bu kararı, teknik fonksiyonların uçak otomotik pilottayken olduğu kadar kolay çalışmasına imkan vermedi. Uçak kontrolden çıkıp düşmeye başlayınca, son birkaç saniyede ikinci pilotun kaptan pilota "Dur yapma dur!" diye bağırdığı kayıtlarda duyuluyor.

Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak kara kutu ile ilgili gelişmeler uçağın doğrudan kötü hava şartlarından değil pilotaj hatası yüzünden düşmüş olabileceği iddiasını gündeme getirdi.

Uçak düşmeden önce pilotlar tartıştı iddiası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Kaptan amerika ~ 2 yıl önce
Otopilot asker kökenliymiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 2 yıl önce
Kaptanlardan daha seviyeli ve birbirine saygılı eleştiri veya yorum beklerdim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptan ~ 2 yıl önce
Aferim !sen bekle öyle...
ULTRA KAPTAN ~ 2 yıl önce
Bu teyyareler bu irtifada pas geçebilecek kabiliyette ancak altimetre arızası olabilir pilotajı yanıltan.. örnek amsterdam schipoll de düşen tk gibi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Süper saçma ~ 2 yıl önce
O kadar saçma bir yorumki !!!!! Ben susayım o Zaman !!! Saygılarımla, Capt. Ömer S. TT 22.000 +
ULTRA KAPTAN ~ 2 yıl önce
sadece bir teori benim ki Ömer kaptanım, bu arada sizin fikirleriniz bizim için çok önemli görüşünüz nedir bu hususta? samimi saygılarımla hocam..
Capt. Ömer ~ 2 yıl önce
Bana kalırsa bu kazada intahar kokusu var!! Cockpit de panik den dolayı çıkan söz düellosun dan kaymaklanan bir intahar!! Uçağın yere çakılış şeklin den ben intahardan başka bir şey düşünemiyorum!!
Saçma. ~ 2 yıl önce
Saçma bir yazı olmuş. Yaıyı yazan arkadaşın konu ile ilgili zerre bilgisi olmadığı çok açık. Üstelik olayı kavga gibi göstek için yeterli bilgi, kanıt yok. Konu ile bilgisi olmayan birisinin bu sonucu çıkarması ne kadar doğru?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000