23 Ekim 2011, Pazar 08:28:10

"UÇAĞIMIZ NİYE YOK?"

Milliyet gazetesi köşe yazarlarından Melih Aşık, uçak üretiminde yaşadığımız sıkıntıyı köşesine taşıdı...
  • Ülkemiz ilk kurulduğundan beri yabancı devletler ülkemizin hemen hemen her kurumuna sızmıştır. Yeni bir şey yaptığınızda, eğer yapılan şey onların bize sattıklarını engelleyecekse harekete geçer her türlü yolla engellemeye çalışırlar. Natoya girdikten sonra da hibe denilen silahı kullanmışlardır. Dolayısıyla gelişim için hevesli olanlar hiç de haketmedikleri davranışları görüp vazgeçerler. Son zamanlarda bazı operasyonlar yapıldı. Milli menşeli proje yazılım ve bilgilerinin yabancılara satıldığı ortaya çıktı. Bu durumda değil uçak toplu iğne bile o yabancıların çıkarına ters düşerse yaptırmazlar. MEA
  • Dünyada tek başına uçak yapabilecek ülkeler olmasına rağmen tek başına üreten yok. Tüm baromatik sistemlr İngiltereden alınır, FMS sistemleri ABD menşeylidir, vb. Türkiye'de parça üretim katkılı montaj yapılarak F-16, CASA, Skorsky, Bell, İHA vb. birçok uçak üretilmiş, dışarıya da ihraç edilmiştir. Yerli uçak projelendirilmesi, üretimi ve sürdürülürlüğü için engel yoktur, pazarlanması için bazı engellemeler vardır. Bu son cümlemi aklınızda tutunuz.
  • İnsansız hava aracı o kadarda önemli değil dünyada bunu yapabilen birçok ülke şirket var. Türkiye'de de yapılıyor. Önemli olan içine koyacağınız cihazlar, sistemler, yazılım vs.. İşte sorunun başladığı yer de burası.
  • daha bakımda standardı yakalamadık ki, ne part 21 i ...
Vecihi Hürkuş ilk Türk tayyaresini yaptığında sene 1924’tür... İzinsiz deneme uçuşu yaptığı gerekçesiyle cezalandırılır, bunun üzerine Hava Kuvvetleri’nden istifa eder... Hürkuş, ilk sivil tayyareyi Kadıköy’de bir keresteci dükkânında imal eder...

Sene 1930... Aynı yıllarda Kadıköy Kalamış’ta kurduğu atölyede seri üretime başlar. İmal ettiği uçaklar deneme uçuşları için bugün Fenerbahçe antrenman sahasının bulunduğu düzlüğe inip kalkmakta, Kalamış’a çekilerek götürülmekte ve getirilmektedir. İlk uçak fabrikasını Nuri Demirağ 1936 yılında kurar...

Yıl 2011... Aradan 70 yıl geçti. Hâlâ basit bir insansız hava aracı yapamadık. İsrail 6 heronu elimizden tamir bahanesiyle almış geri vermiyormuş. Neredeyse ağlayacağız!

Sınırlarımızda olup bitenden haberimiz yok. İstihbarat için Amerika’nın ağzına bakıyoruz... Anlaşılan istihbarat gelmiyor ya da yanıltıcı bilgi geliyor, o yüzden sık sık gece baskını yiyoruz.

Atatürk’ün ölümünden sonra 1939’dan itibaren ABD ile ikili anlaşmalar dönemi başladı. Ordumuz NATO standartlarına göre, ABD ve diğer Batılı ülkelerin stratejik çıkarlarına göre teşkilatlandırıldı... Batı’nın çıkarları için savaşa hazırız.

(Melih Aşık - Milliyet)
"UÇAĞIMIZ NİYE YOK?"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 7 yıl önce
Ülkemiz ilk kurulduğundan beri yabancı devletler ülkemizin hemen hemen her kurumuna sızmıştır. Yeni bir şey yaptığınızda, eğer yapılan şey onların bize sattıklarını engelleyecekse harekete geçer her türlü yolla engellemeye çalışırlar. Natoya girdikten sonra da hibe denilen silahı kullanmışlardır. Dolayısıyla gelişim için hevesli olanlar hiç de haketmedikleri davranışları görüp vazgeçerler. Son zamanlarda bazı operasyonlar yapıldı. Milli menşeli proje yazılım ve bilgilerinin yabancılara satıldığı ortaya çıktı. Bu durumda değil uçak toplu iğne bile o yabancıların çıkarına ters düşerse yaptırmazlar. MEA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Dünyada tek başına uçak yapabilecek ülkeler olmasına rağmen tek başına üreten yok. Tüm baromatik sistemlr İngiltereden alınır, FMS sistemleri ABD menşeylidir, vb. Türkiye'de parça üretim katkılı montaj yapılarak F-16, CASA, Skorsky, Bell, İHA vb. birçok uçak üretilmiş, dışarıya da ihraç edilmiştir. Yerli uçak projelendirilmesi, üretimi ve sürdürülürlüğü için engel yoktur, pazarlanması için bazı engellemeler vardır. Bu son cümlemi aklınızda tutunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
İnsansız hava aracı o kadarda önemli değil dünyada bunu yapabilen birçok ülke şirket var. Türkiye'de de yapılıyor. Önemli olan içine koyacağınız cihazlar, sistemler, yazılım vs.. İşte sorunun başladığı yer de burası.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
daha bakımda standardı yakalamadık ki, ne part 21 i ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000