24 Kasım 2011, Perşembe 08:20:44

TUVALET KAPISI DİYE ACİL ÇIKIŞ KAPISINA YÜKLENDİ!

81 yaşındaki yolcu, uçaktauçuş sırasında tuvalet kapısıyla acil çıkış kapısını karıştırdı...
  • Bu gostergenin boeing 737 de olmamasinin sebebi kapi ilk kol cevirme hareketinde iceri dogru bir hareket yapar bu sirada yerdeyken eger ic dis basinc farki mevcutken bu hareketle dengeli acilnasini saglar. Fakat Airbus disa dogru acildigi icin yerdeyken dahi ic dis basinc farki varsa kapi size gozetleme penceresinden isikli ikazda bulunur. Boyle bir durumda kokpitr haber verirsiniz basinc dengelenince kapi acilir ikaz zaten soner. DC10 -B 767 gibi dugmeye basip yikari dogri kabin icine acilan kapilarda yine tapa tipi sistemiyle calisi. Kisacasi kapilar hangi modelde olursa olsun Havada Acilmaz! Olay bu
  • Arkadasim cok hosunuza gidiyor bu sitede boyle laf atmalar biliyorum. Merak etme airbus sertifikam var o kapilari gayet iyi biliyorum;) Oncelikle tapa tipi kapi demek kapininkendisinin oyuktan buyuk oldugu icin kapattiginizda kabin taziklendiginde disari dogru itme gucu uygular kapida oyuktan buyuk oldugu icin otomatikmam acilmasi imkansizlasir. Boeinglerdeki bu kapi kolu cevirdiginde iceri dogru acilma hareketi vardir bu yuzden acilmasi imkansizzdir. Airbusta kapi disari dogru acilir kapi kolunu 90 derece asagi indirdiginde kapi yukardan ve alltan vakumlar gini bir hareketle kabine sabitler kendimi yine Boeingteki gibi icerden gelen basincin itme gucu kapinin acilmasini engeller. Ama kapi disa acildigi icin bir basinc gostergesi zorunludur
  • Anlaşılan airbus hakkında fazla bilgin yok. Boeing kapıları ne kadar tapa tip ise Airbus kapıları da o kadar tapa tiptir. Tapa tip olmanın kapının dışarıya doğru ya da alangirli açılması ile alakası yoktur.
  • Kimse hikaye anlatmiyor. Kapilar havada acilmaz Airbus-Boeing farketmez hicbir ucagin kapisi taziklenmis bir kabinde acilmaz. Bununda nedenini acikliyoruz cok merak ediyorsan bir daha yolculuk yaparken dene. Bir kapinin basinclandirilmis kabinde acilmasi ucagin patlamasina bile sebep verebilecek bir olaya gider bu yuzdende ucak kapilari asla basincli bir kabinde acilmayacak sekilde uretilir. 2*2=4 eder bu olayda bu kadar net. MD 80-B727 gibi kuyruk konisinden merdivenle acilan ucaklar 70 lerdeki ucak kacirma olayindan sonra havada acilmayacak sekilde degistirildi cunku bu kapilar kuyruk konidindedir ve ic ve dis basinc esit olunca acilabilirdi ama artik B727 nerdeyse yok MD lerde yine sistem geregi acilmiyor. Yolcu anlamistir umarim.
81 yaşındaki yolcu, uçuş sırasında tuvalet kapısıyla uçağın acil çıkış kapısını karıştırınca kısa süreli paniğe neden oldu.
 
Dan Tri gazetesinin haberine göre, Vietnam havayollarına ait uçak Tayvan-Ho Şi Min seferini yaptığı sırada, tuvalete gitmek isteyen yaşlı bir yolcu acil çıkış kapısını açmaya çalıştı. Başka bir yolcunun üzerine atlayarak kenara çektiği adama yaklaşık 700 euroluk para cezası verilmesi bekleniyor. 
 
Yaşlı adam, acil çıkış kapısının tuvalet kapısı olduğunu düşündüğünü belirtti.
 
Ay başında da Ho Şi Min havaalanında kalkışa geçen bir uçakta 22 yaşındaki bir öğrenci acil çıkış kapısını açmaya yeltenmişti. Genç adam, ilk kez uçağa bindiğini ve etrafı daha iyi görmek için kapıyı açmak istediğini belirtmişti. (Habertürk)
TUVALET KAPISI DİYE ACİL ÇIKIŞ KAPISINA YÜKLENDİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 6 yıl önce
Bu gostergenin boeing 737 de olmamasinin sebebi kapi ilk kol cevirme hareketinde iceri dogru bir hareket yapar bu sirada yerdeyken eger ic dis basinc farki mevcutken bu hareketle dengeli acilnasini saglar. Fakat Airbus disa dogru acildigi icin yerdeyken dahi ic dis basinc farki varsa kapi size gozetleme penceresinden isikli ikazda bulunur. Boyle bir durumda kokpitr haber verirsiniz basinc dengelenince kapi acilir ikaz zaten soner. DC10 -B 767 gibi dugmeye basip yikari dogri kabin icine acilan kapilarda yine tapa tipi sistemiyle calisi. Kisacasi kapilar hangi modelde olursa olsun Havada Acilmaz! Olay bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Arkadasim cok hosunuza gidiyor bu sitede boyle laf atmalar biliyorum. Merak etme airbus sertifikam var o kapilari gayet iyi biliyorum;) Oncelikle tapa tipi kapi demek kapininkendisinin oyuktan buyuk oldugu icin kapattiginizda kabin taziklendiginde disari dogru itme gucu uygular kapida oyuktan buyuk oldugu icin otomatikmam acilmasi imkansizlasir. Boeinglerdeki bu kapi kolu cevirdiginde iceri dogru acilma hareketi vardir bu yuzden acilmasi imkansizzdir. Airbusta kapi disari dogru acilir kapi kolunu 90 derece asagi indirdiginde kapi yukardan ve alltan vakumlar gini bir hareketle kabine sabitler kendimi yine Boeingteki gibi icerden gelen basincin itme gucu kapinin acilmasini engeller. Ama kapi disa acildigi icin bir basinc gostergesi zorunludur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Anlaşılan airbus hakkında fazla bilgin yok. Boeing kapıları ne kadar tapa tip ise Airbus kapıları da o kadar tapa tiptir. Tapa tip olmanın kapının dışarıya doğru ya da alangirli açılması ile alakası yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Kimse hikaye anlatmiyor. Kapilar havada acilmaz Airbus-Boeing farketmez hicbir ucagin kapisi taziklenmis bir kabinde acilmaz. Bununda nedenini acikliyoruz cok merak ediyorsan bir daha yolculuk yaparken dene. Bir kapinin basinclandirilmis kabinde acilmasi ucagin patlamasina bile sebep verebilecek bir olaya gider bu yuzdende ucak kapilari asla basincli bir kabinde acilmayacak sekilde uretilir. 2*2=4 eder bu olayda bu kadar net. MD 80-B727 gibi kuyruk konisinden merdivenle acilan ucaklar 70 lerdeki ucak kacirma olayindan sonra havada acilmayacak sekilde degistirildi cunku bu kapilar kuyruk konidindedir ve ic ve dis basinc esit olunca acilabilirdi ama artik B727 nerdeyse yok MD lerde yine sistem geregi acilmiyor. Yolcu anlamistir umarim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000