18 Ocak 2016, Pazartesi 08:01:08

TUSAŞ'tan 2 milyon iş saati

TUSAŞ, bu yıl havacılık ve uzay sanayisine yönelik üretim yapan yan ve yardımcı işletmelere 2 milyon saat iş verecek
  • Bravo tusaş seninle gurur duyuyoruz.
  • Sen ATAK helikopterinin kaç motorlu olduğunu öğrendin mi ? Hala ordamisin ? Babanın fırınına ne zaman döneceksin arkadaş ? O makama seni kim layık görüyorsa açıklasa da halk aydınlansa...
  • Sen önce kendine iş bul dış piyasada . 2 milyon saat iş verecekmiş. Ne o yine TUSAS genel müdür seçimimi var bu yil? 2000000 iş saati 9.9 adam/ay yapar 5 yılda... Bir extra çekmiyorsun güzellik... millete abartma, anlayacaklar dilden konuş...
  • sen önce mühendilere, teknisyenlere iş ver sonra başkalarına!!

TUSAŞ, bu yıl havacılık ve uzay sanayisine yönelik üretim yapan yan ve yardımcı işletmelere 2 milyon saat iş verecek

Havacılık ve uzay sanayisi sistemlerinin geliştirilmesinde Türkiye'nin teknoloji merkezi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), faaliyetlerini sürdürürken bu alandaki yan ve yardımcı sanayicilere önemli iş imkanları sunuyor. TUSAŞ, bu yıl havacılık ve uzay sanayisine yönelik üretim yapan yan ve yardımcı işletmelere 2 milyon saat iş verecek.
Türk Hava Kuvvetleri'nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla 1984'te kurulan TUSAŞ, zamanla havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumuna geldi.

Şirket, son iki yılı milyar doları aşan satış hacmi ile tamamlarken, sektör ihracatının yaklaşık yüzde 40’ına imza attı.
TUSAŞ, birlikte çalıştığı Türk şirketlerinden aldığı güçle dünya standartlarında uçak parçalarını zamanında, kalitesinde, uluslararası sertifikasyona sahip olarak, rekabetçi fiyatla üretebilir ve yönetebilir düzeye ulaştı. Bu sayede havacılık sektöründe dünya devi olan şirketlerden büyük hacimli projeleri Türkiye'ye getirmeyi başardı.

Şirketin bu başarısı, havacılık ve uzay sanayisine yönelik üretim yapan yan ve yardımcı işletmeleri de olumlu etkiledi. Öyle ki uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayiyi desteklemek, yerli ve yabancı firmaları bir araya getirerek sinerji sağlamak, yüksek katma değerli ürünler üretip ihracatı artırmak için kurulacak Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için TUSAŞ’ın yanındaki 730 hektarlık alan seçildi.

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organize sanayi bölgesinde, TUSAŞ'ın ana yüklenici olarak hitap ettiği alt sistemciler ve yan sanayicilerin yer alacağını söyledi.

TUSAŞ'taki her türlü iyi gelişmenin, büyümenin, iş artışının bu kapsamda faaliyet gösteren işletmelere de fayda sağlayacağına işaret eden Dörtkaşlı, şöyle konuştu: "Şirketimizin hemen yanında kurulacak olan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde sektörde faaliyet gösteren firmaların bir arada bulunmasının bir sinerji yaratacağına ve havacılık sektörünün rekabet gücünün artacağına yürekten inanıyorum. Organize sanayide yer alacak her firma ile TUSAŞ’ın ortak bir çalışma yürüteceği düşünülemez. Bununla birlikte organize sanayi bölgesinde bir mucize yaratabiliriz ve yurt dışına, büyük havacılık şirketlerine, Airbus'a, Boeing'e, oradan kendi projelerimize iş üretebiliriz. TUSAŞ olarak belirlediğimiz politika gereği bu konuda üstümüze düşeni yapıyor, yan sanayide yaptırabileceğimiz hiçbir şeyi içeride yapmıyoruz. 2016 yılında 2 milyon saat işi dışarıya, yan ve yardımcı sanayiye vereceğiz."

"Memleket bizden detay üretimi değil, uçak yapmamızı bekliyor" ifadesini kullanan Dörtkaşlı, şunları kaydetti: "TUSAŞ olarak biz, tasarımı yapalım, program, konfigürasyon yönetimi yapalım, nihai montaj ve testi yapalım, teslim edelim ve ürünümüzün arkasında duralım istiyoruz, bunu amaçlıyoruz. Aradaki detay üretimleri bu şekilde paylaşarak rekabetçiliği artırmayı, sektörü ve sektörün lobisini geliştirmeyi amaçlıyoruz. 30 yıl önce yaptığımız işleri yapmaya devam etmenin bize ne vereceği bir gurur, ne de ülkeye vereceği ekonomik fayda var. Dolayısıyla detay üretimi yan sanayimizle paylaşacağız."

"İŞLETMELERİN KAPASİTELERİNİN YETERLİ OLMADIĞI DURUMLAR OLDU"

İş verdikleri yan sanayi işletmelerinin en az 2 yıl kendilerinin gözetiminde sertifikasyon sürecinden geçtiğini vurgulayan Dörtkaşlı, bunu sektörün iyileştirilmesi, alt yüklenicilerin kalite standartlarının yükseltilmesi adına kalıcı bir politika olarak uyguladıklarını belirtti.

Bu alanda son 1-2 yılda istedikleri noktayı yakalabildiklerine işaret eden Dörtkaşlı, "İş vermek isteyip veremediğimiz, daha fazla iş vermek isterken işletmelerin kapasitesinin yeterli olmadığı durumlarla karşılaştık. Bu firmaları ve yapıyı ne kadar geliştirebilirsek, dışarıdan ne kadar son ürüne yakın ürün alabilirsek bizim açımızdan o kadar iyi. Yardımcı sanayiye paralel olarak yurtiçi firmaların alt sistem geliştirme konularında uzmanlıklarının artırılmasına yönelik stratejiler geliştiriyoruz. Sektör olarak yavaş yavaş ama sağlam gelişiyoruz" dedi.

TUSAŞ'tan 2 milyon iş saati

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Arbeitslos ~ 2 yıl önce
Bravo tusaş seninle gurur duyuyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne ne? ~ 2 yıl önce
Sen ATAK helikopterinin kaç motorlu olduğunu öğrendin mi ? Hala ordamisin ? Babanın fırınına ne zaman döneceksin arkadaş ? O makama seni kim layık görüyorsa açıklasa da halk aydınlansa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kim? ne? ne ne? ~ 2 yıl önce
Fırın olayi ne ya? Atak helikopterinin motor sayısını bilmeyen kim ? Halkı fransız yaptınız. Birşeyler e dokunduruyorsunuz anlayana, bizde bilelim sifrelemeyin ....
komedi ~ 2 yıl önce
Sen önce kendine iş bul dış piyasada . 2 milyon saat iş verecekmiş. Ne o yine TUSAS genel müdür seçimimi var bu yil? 2000000 iş saati 9.9 adam/ay yapar 5 yılda... Bir extra çekmiyorsun güzellik... millete abartma, anlayacaklar dilden konuş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vay be ~ 2 yıl önce
9.9 mu? Ayda 10 kişiye mi iş veriyor koskoca fabrika. Bunu da reklam yapıyor yani. Hakkaten iyice halkı salak sandılar. Kelimelerle oyna oyna sonrada gel benle oyna. Helal ya, bitmişiz biz.
2 milyon ~ 2 yıl önce
Gerçekten ne olacak bizim halimiz? Şirket yöneticileri de aklına geleni düşünmeden hesaplamadan söylemeye başladı, bu adam kendini milletvekili aday adayı sanıyor gibi. Dikkat ettim son birkaç gündür bu ağızla beyanatlara devam ediyor.Ciddi kuruluşlara ciddi insanlar lazım.
~ 2 yıl önce
sen önce mühendilere, teknisyenlere iş ver sonra başkalarına!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000