15 Ağustos 2012, Çarşamba 12:05:33

TÜRKMEN HAVAYOLLARI HEDEF BÜYÜTTÜ

Türkmenistan milli havayolu şirketi Türkmen Havayolları, yeni hedefler belirledi. Türkmen Havayolları, 2015 yılına kadar Aşkabat-Antalya seferlerini başlatmayı hedefliyor...
  • bakımlarını yaptırdıgı yere dıkkat etmelı ucaklarını cok gec alabılır ???
  • sankt petersburg yani st. petersburg. rusyanin moskovadan sonraki en buyuk sehri yani rusyanin 2. buyuk sehri. thy ile istanbul-st. petersburg seferleri var.
  • Allah yollarını açık etsin.

2012 - 2030 yıllarını kapsayan Türkmenistan Sivil Havacılık Milli Kalkınma Programı hazırlandı. Bu program üç aşamada hayata geçirilecek; birinci etap 2012-2015 yıllarını, ikincisi 2016-2020 yıllarını ve üçüncüsü 2012-2030 yıllarını kapsayacak.

Türkmen Havayolları'nın filosunda 19 adet "Boing-757¨, "Boeing 737¨ ve "Boeing-717 uçakları mevcut. Sözkonusu rakamın 2030 yılına kadar 39'a çıkartılması bekleniyor. 2013 yılında 3 adet yeni Boeing uçağı satın alınacak.

2012-2015 yılları kapsayan program kapsamında Türkmenbaşı Havaalanı'ndan İstanbul, Moskova ve Aktau şehirlerine, Aşkabat'taki havaalanından Antalya, Urumçi, Phuket, Novosibirsk, Milan, Seul ve Kuala Lumpur'a yeni uçak seferlerinin başlatılması amaçlanıyor.

2016-2020 yıllarına kadar Boeing uçaklarının sayısının 31'e kadar arttırılması beklenirken, sözkonusu dönemde Türkmenbaşı havaalanından Sankt-Petersburg, Aşkabat havaalanından Cidde, Medine, Koçin, Ahmedabat, Samara, Hanoi, Viyana, Sofya, Manama, New-York ve Toronto gibi kentlere seferler başlatılacak.

2021-2030 yılına kadar uçak sayısını 39'a çıkarmayı hedefleyen Türkmen Havayolları, Paris, Madrid, Cakarta, Muskat, El Kuveyt, Singapur, Şarm el Şeyh ve Kahire gibi kentlere yolcu taşımayı hedefliyor.

Halihazırda, Türkmen Havayolları başta İstanbul olmak üzere Abu Dhabi, Amritsar, Almatı, Bangkok, Birmingem, Yeni Delhi, Dubai, Kiev, Londra, Moskova, Minsk, Pekin, Sankt-Petersburg ve Frankfurt kentlerine uçuyor.

Türkmenistan'ın sivil havacılık ve ulaştırma altyapısının daha geliştirilmesi, modern havaalanlarının inşaatının yapılması konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu alanda Türk şirketleri de önemli projelere imza atmaya hazırlanıyor. Polimeks İnşaat Aşkabat'ta modern havaalanının, Belda İnşaat ise Daşoğuz vilayetindeki havalimanının modernizasyonu çalışmaları üzerinde projeler hazırladı.

Polimeks tarafından hazırlanan Aşkabat Uluslararası Havaalanı saate bin 600 yolcu kapasiteli olması, VIP, Kargo bölümlerinin bulunması, pist uzunluğunun 3800 metre, apron, 200 araçlık park, transit yolcu geçiş yeri, otel, kule- hava trafik kontrolü, teknik ve diğer uzmanlık hizmetleri, akaryakıt istasyonları, okul, sivil havacılık eğitim merkezi, sağlık ocağı, gym-spor salonu gibi tesisler entegre olarak terminalden oluşacak.

Aşkabat Uluslararası Havalimanı Projesi. Projenin 2 milyar doları bulması bekleniyor. Dünyanın en modern sayılı havalimanları arasında olması beklenen projenin, en geç 2016 yılına kadar bitmesi gerekiyor. 2017 yılında Türkmenistan çok prestijli bir etkinlik olan Asya Salon Sporları Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak. (Zaman)

TÜRKMEN HAVAYOLLARI HEDEF BÜYÜTTÜ

Facebook Yorum

Yorumlar

tt ~ 6 yıl önce
bakımlarını yaptırdıgı yere dıkkat etmelı ucaklarını cok gec alabılır ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cevap ~ 6 yıl önce
sankt petersburg yani st. petersburg. rusyanin moskovadan sonraki en buyuk sehri yani rusyanin 2. buyuk sehri. thy ile istanbul-st. petersburg seferleri var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Allah yollarını açık etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000