17 Mart 2012, Cumartesi 08:01:21

"TÜRKİYE'NİN HAVACILIK MERKEZİ OLACAĞIZ"

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Süleyman Tolun, Türkiye'nin havacılık merkezi olacaklarını belirtti.
  • 1990-1993 yılları arasında Süleyman Tolun hocamızın asistanlığını yapmış biri olarak kendi adıma şunu söyleyebilirim: "Kendisine, bilgisine ve havacılık sevgisine hayranlık duymaktan başka söyleyeceğim bir söz yoktur. " Suat Koyuncu/1183030-1189Y016
  • Yillar once Amerikadan yeni donmus, elinde bir Bruhn derse girdi, siz dedi hic birsey anlamazsiniz, ben size ne anlatayim gibi birseyler soyledi, zoraki bir saat ders yapti, simdi birdenbire karsimiza duayen olarak, havaci olarak cikti, yillar sizi olgunlastirmisa benziyor Hocam, umarim birgun karsilasir ve bu konusmanizin nedenini bana yaklasik 35 yil sonra bir izah edersiniz, itu 1978,ra
  • misafir 9:58 iyi tespit herkes şöyle böyle olacağız edeceğiz diyor. havacılık mezunlarına şu an ihtiyaç var onlarda yeterince işkur programları ile kapatılmaya çalışılıyor. sorun gelecekte meydana gelecek problemler ile ilgili çözümümüz varmı. örneğin bir zamanlar üniversiteler eğitim fakültelerini buşekilde reklam amaçlı kullandılar ama şu anda herkes kan ağlıyor. SHY lerin sonu da böyele olacak gibi. herkes kafasına göre bakan rantıyla okul açıyor. kimse demiyor ki sonrası ne olacak.
  • Samair o dönemdeki hükümetin ülkeyi batırıp kaçtığı sivil havacılık sektörününde dibe vurduğu dönemde kapandı. 9 Eylül 2001 faciasıda tuz biber oldu. Ancak asıl neden o yıllarda tüm okullara yapılan baskın gibi denetimler sonucunda lisansının iptal edilmesi sonucu pes ederek kapandı. Yusuf çalışkan çocuktur ancak işi ucuza malederek yürütmeyi tercih ettiği için tutunamadı maalesef.
Tolun, yaptığı açıklamada, yüksekokulun personel ve teknik donanım konusundaki eksikliklerini gidermeye çalıştıklarını söyledi.

19 Mayıs ilçesinde bulunan Ballıca yerleşkesinin kısa zaman içinde büyük gelişme göstereceğini belirten Tolun, "OMÜ'ye bağlı olarak kurulan Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun gelişmesi için çalışıyoruz. Hedeflerimizi ve önceliklerimizi belirledik. Yol haritamıza uygun şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Okul olarak Türkiye'nin havacılık merkezi olacağız" dedi.

"Nisan ayında eğitim uçakları gelecek"

Sivil Havacılık Yüksekokulu için tanesi 150 bin avroya Çek Cumhuriyeti'nden iki adet eğitim uçağı alındığını kaydeden Tolun, uçakların Nisan ayı içinde kendilerine teslim edileceğini ifade etti.

Uçakların gelmesiyle birlikte bu yıl ek kontenjanla ilk etapta pilotaj eğitimi için 10 öğrenci alacaklarını anlatan Tolun, şunları kaydetti:

"Türkiye'de pilot yetiştiren önemli merkezlerden biri olmak istiyoruz. Okul bünyesinde Havacılık Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni (UZAYTEM) kurmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne müracaatta bulunduk. Genel havacılık işletmesi kurmak istiyoruz. Bu işletme ile özelikle Karadeniz çanağındaki ülkelerden gelen ve isteyen herkese pilotaj eğitimi vermek istiyoruz. Sadece öğrencilere değil, yerli ve yabancı herkes gelip burada açtığımız kurslardan faydalanabilecek. Bunun için çalışıyoruz. Birkaç yıl içinde büyük gelişme göstereceğiz."

(Haberler.com)

"TÜRKİYE'NİN HAVACILIK MERKEZİ OLACAĞIZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 6 yıl önce
1990-1993 yılları arasında Süleyman Tolun hocamızın asistanlığını yapmış biri olarak kendi adıma şunu söyleyebilirim: "Kendisine, bilgisine ve havacılık sevgisine hayranlık duymaktan başka söyleyeceğim bir söz yoktur. " Suat Koyuncu/1183030-1189Y016

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yillar once Amerikadan yeni donmus, elinde bir Bruhn derse girdi, siz dedi hic birsey anlamazsiniz, ben size ne anlatayim gibi birseyler soyledi, zoraki bir saat ders yapti, simdi birdenbire karsimiza duayen olarak, havaci olarak cikti, yillar sizi olgunlastirmisa benziyor Hocam, umarim birgun karsilasir ve bu konusmanizin nedenini bana yaklasik 35 yil sonra bir izah edersiniz, itu 1978,ra

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
misafir 9:58 iyi tespit herkes şöyle böyle olacağız edeceğiz diyor. havacılık mezunlarına şu an ihtiyaç var onlarda yeterince işkur programları ile kapatılmaya çalışılıyor. sorun gelecekte meydana gelecek problemler ile ilgili çözümümüz varmı. örneğin bir zamanlar üniversiteler eğitim fakültelerini buşekilde reklam amaçlı kullandılar ama şu anda herkes kan ağlıyor. SHY lerin sonu da böyele olacak gibi. herkes kafasına göre bakan rantıyla okul açıyor. kimse demiyor ki sonrası ne olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Samair o dönemdeki hükümetin ülkeyi batırıp kaçtığı sivil havacılık sektörününde dibe vurduğu dönemde kapandı. 9 Eylül 2001 faciasıda tuz biber oldu. Ancak asıl neden o yıllarda tüm okullara yapılan baskın gibi denetimler sonucunda lisansının iptal edilmesi sonucu pes ederek kapandı. Yusuf çalışkan çocuktur ancak işi ucuza malederek yürütmeyi tercih ettiği için tutunamadı maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000