08 Haziran 2011, Çarşamba 08:09:04

TÜRKİYE'NİN GÖZÜ CHINOOK'TA

Türkiye Boeing'den altı ağır yük helikopteri almayı planlıyor
  • Değerli Arkadaşım, maalesef üretici olamadığımız için yorumlarımız yetersiz oluyor. Hem Rus hem de ABD ürünü askeri helikopterleri kullandım. Teknolojik olarak Rusların sistemleri iyi olmasına karşın aviyonik ve elektronik olarak çok zayıf durumdalar. Bakım sistemi de geliştirmeye muhtaç. Ancak sivil helikopter sektöründe Avrupalı üreticilerin (EASA'nın da zorlamasıyla) daha güçlü ve maliyet etkin ürünler sunduğunu söylemek zorundayım. Saygılarımla.
  • senin döküntü,rus yapımı dediğin helikopterler bile Türkiye için, arazi,iklim ve kullanım şartları, maaliyet ve yedek parça temini hususlarını göz önüne koyduğunda, amerikalıların plastik oyuncaklarından daha üstün kalıyor.nereden mi biliyorum, her ikisininde bakımlarını yaptım. yok öyle işkembeden sallamak. sen ve senin gibi amerikancı zihniyetler yüzünden, işime yaramayacağı gibi, her yedek parça tedarikinde, ABD ye el açmak, 1 liralık malzemeyi 10 liraya almak,tüyü bitmemiş yetimin hakkını elaleme vermek zorunda değilim.kazaları incelediğinde oluşan teknik arızanın yüzde doksanı ya kullanım ya da bakım hatasından kaynaklanır, tasarımdan değil.sebeplerini incele,buraya öyle yaz.bakımını doğru yap,kurallar cercevesinde ucur, hicbirsey olma
  • Son derece eski teknoloji ve bakimi ileri derece maliyetli ve yuksek olan bir helikopter.ABD den zamaninda teslim, yedek parce ve bakim paketi duzgun tek bir ucak yada helikopter ihalesi yapilabildimi bugune kadar?Chinook yerine neden fabrikasini da bizde kurup, Turk muhendisler ve hava tasarimcilari ile gelistirdikten sonra tum dunya ya ihrac edebilecegimiz Kamov yada Mil tipi dusunulmuyor? ABD den kazik yemek uzere verilmis sozumuz mu var yoksa karsi cikan her TSK mensubu tutuklandigi icin mi bir korku hakim?
  • VERilmiyor, satın alan ingiltereye de israile, hollandaya.. Para varsa alırsın adam gibi..bekleyin daha airbus 400 m nakliye uçak projesini 10 sene daha test uçuşu yaparlar sonra da para bitti yeni para verin derler..Alternatifin yok hangi ülke var chinook ve C-17 askeri nakliye uçağı..Türkiye çok geç kaldı nakliye helicopter alımında ve C-17 nakliye askeri uçak alımında daha ne bekliyorsunuz..Amerikanın teknolojisi eski değildir, ancak adam sana software vermez bu kadar net, israile de vermiyor, inglitereye de avusturalyaya da Japonyaya da hollandaya bu kadar net..eski teknoloji diyorsun o zaman afrika dan alalım, çinde, ruslarda alalım fena da olmaz haftada bir bir tanesi düşer
Türkiye’nin Boeing’in ürettiği CH-47F Chinook model askeri ağır yük taşıma helikopterlerinden almayı değerlendirdiği bildirildi. Savunma Bakanlığı’ndan adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir satın alma yetkilisi, United Press International’a (UPI) yaptığı açıklamada, anlaşmanın toplam değerinin 300 milyon doların üzerinde olacağını ifade etti.

Yetkili, “Görüşmelerde neredeyse sona yaklaşıldı. Çok kısa bir süre içinde anlaşma sağlamayı umuyoruz. Anlaşmanın toplam değeri 300 milyon dolar. Helikopterler elimize ulaştıktan sonra, özel ihtiyaçlarımıza uysunlar diye üzerlerinde bazı oynamalar yapmayı planlıyoruz” dedi.

Eğer anlaşma sağlanırsa, Boeing CH-47F Chinook’lar, Türkiye’nin elindeki ilk ağır yük helikopterleri olacak.

Şu ana kadar 1179 tane üretilen Chinook'lar asker, ağır silah ve mühimmat ve muharebe malzemesi taşımak için kullanılıyor.

Helikopterlerin Türkiye’ye tesliminin 2013’te başlaması bekleniyor.
TÜRKİYE'NİN GÖZÜ CHINOOK'TA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 7 yıl önce
Değerli Arkadaşım, maalesef üretici olamadığımız için yorumlarımız yetersiz oluyor. Hem Rus hem de ABD ürünü askeri helikopterleri kullandım. Teknolojik olarak Rusların sistemleri iyi olmasına karşın aviyonik ve elektronik olarak çok zayıf durumdalar. Bakım sistemi de geliştirmeye muhtaç. Ancak sivil helikopter sektöründe Avrupalı üreticilerin (EASA'nın da zorlamasıyla) daha güçlü ve maliyet etkin ürünler sunduğunu söylemek zorundayım. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
senin döküntü,rus yapımı dediğin helikopterler bile Türkiye için, arazi,iklim ve kullanım şartları, maaliyet ve yedek parça temini hususlarını göz önüne koyduğunda, amerikalıların plastik oyuncaklarından daha üstün kalıyor.nereden mi biliyorum, her ikisininde bakımlarını yaptım. yok öyle işkembeden sallamak. sen ve senin gibi amerikancı zihniyetler yüzünden, işime yaramayacağı gibi, her yedek parça tedarikinde, ABD ye el açmak, 1 liralık malzemeyi 10 liraya almak,tüyü bitmemiş yetimin hakkını elaleme vermek zorunda değilim.kazaları incelediğinde oluşan teknik arızanın yüzde doksanı ya kullanım ya da bakım hatasından kaynaklanır, tasarımdan değil.sebeplerini incele,buraya öyle yaz.bakımını doğru yap,kurallar cercevesinde ucur, hicbirsey olma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Son derece eski teknoloji ve bakimi ileri derece maliyetli ve yuksek olan bir helikopter.ABD den zamaninda teslim, yedek parce ve bakim paketi duzgun tek bir ucak yada helikopter ihalesi yapilabildimi bugune kadar?Chinook yerine neden fabrikasini da bizde kurup, Turk muhendisler ve hava tasarimcilari ile gelistirdikten sonra tum dunya ya ihrac edebilecegimiz Kamov yada Mil tipi dusunulmuyor? ABD den kazik yemek uzere verilmis sozumuz mu var yoksa karsi cikan her TSK mensubu tutuklandigi icin mi bir korku hakim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
VERilmiyor, satın alan ingiltereye de israile, hollandaya.. Para varsa alırsın adam gibi..bekleyin daha airbus 400 m nakliye uçak projesini 10 sene daha test uçuşu yaparlar sonra da para bitti yeni para verin derler..Alternatifin yok hangi ülke var chinook ve C-17 askeri nakliye uçağı..Türkiye çok geç kaldı nakliye helicopter alımında ve C-17 nakliye askeri uçak alımında daha ne bekliyorsunuz..Amerikanın teknolojisi eski değildir, ancak adam sana software vermez bu kadar net, israile de vermiyor, inglitereye de avusturalyaya da Japonyaya da hollandaya bu kadar net..eski teknoloji diyorsun o zaman afrika dan alalım, çinde, ruslarda alalım fena da olmaz haftada bir bir tanesi düşer

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000