13 Ocak 2016, Çarşamba 13:05:54

Türkiye'de tüm İHA'lar kayıt altına alınacak

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, insansız hava araçlarının Türkiye hava sahasında kullanılması ve işletilmesine ilişkin usûl ve esasları belirlemek üzere bir taslak hazırladı.
  • Suriye daha bu kadar kizismadan önce Antep'e gelen Suriyeliler ne kadar drone varsa toplayıp gidiyorlarmış. amaçları uzaktan bomba patlatmak. böyle bir is icin çok uygun
  • Komik. Uçan bir multikopter tespit ettiklerinde kimin olduğunu nasıl anlayacaklar. 2KM alanda adamı mı arayacaklar? Ben kayıt ettirmeyecem. Gelsin bulsunlar.
  • Ben kayıt filan yaptırmıyorum, varsa maçası yiyen gelsin konuşalım.
  • Unutmayın bu talimatların bir de SHGM'e para olarak geri döneceği kesindir. Kayıt yaptırmak için de para isterler şimdi benim parasıyla satın aldığım hobi oyuncağımdan bile çıkar sağlamaya çalışırlar.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, insansız hava araçlarının Türkiye hava sahasında kullanılması ve işletilmesine ilişkin usûl ve esasları belirlemek üzere bir taslak hazırladı. Taslağa göre Türkiye'ye getirilecek bütün İHA'lar kilogram sınırlaması olmaksızın kayıt altına alınacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni talimatla insansız hava araçlarının kullanımında yeni bir dönem başlayacak. Genel Müdürlük, kullanımı yaygınlaşan insansız hava araçlarını kullanacak kişilerin sahip olması gereken niteliklerden uçuşa elverişliliğe dair birçok ayrıntıyı kapsayan ''İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Tescil, Operasyon, Seyrüsefer, Bakım Ve Uçuşa Elverişlilik Usul Ve Esaslarına İlişkin Talimat Taslağı'' hazırladı.

Bütün İHA'lar kayıt altına alınacak

Taslağa göre, Türkiye'ye getirilecek bütün İHA'lar kilogram sınırlaması olmaksızın kaydedilecek. 25 kilogramın altındaki İHA'lar için kayıt, 25 kilogramın üzerindeki İHA'lar için tescil işlemi yaptırılacak. ABD'dekine benzer biçimde İHA'lar elektronik kayıt sistemiyle kayıt altına alınacak. Bu şekilde İHA'ların kötü amaçlı kullanımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yeni talimatla, 25 kilograma kadar olan ve ticari amaçla kullanılmayan İHA'lar, kaydettirilmek şartıyla belli irtifalar ve kurallar dahilinde uçurulabilecek. Bu kapsamdaki faaliyetler mevzuat kapsamına alınacak.

Kayıtdışı İHA'lara yaptırım

Talimat yayımlandıktan sonra kaydettirilmeyen İHA'larla yapılan uçuşlar yaptırıma tabi olacak. Emniyet birimleri bunlara el koyabilecek, SHGM de ceza kesebilecek. Talimat yürürlüğe girdikten sonra yaptırımlarla karşılaşılmaması için İHA'ların kaydettirilmesi gerekecek. Kayıt işleminden sonra İHA'lara bir kimlik verilecek. Güvenlik birimleriyle karşı karşıya kalınan durumlarda bu kimlikler ibraz edebilecek. Türkiye'de çoğunluğu 25 kilogramın altında 4 bine yakın İHA olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye'de tüm İHA'lar kayıt altına alınacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Bomba ~ 2 yıl önce
Suriye daha bu kadar kizismadan önce Antep'e gelen Suriyeliler ne kadar drone varsa toplayıp gidiyorlarmış. amaçları uzaktan bomba patlatmak. böyle bir is icin çok uygun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güldüm ~ 2 yıl önce
Komik. Uçan bir multikopter tespit ettiklerinde kimin olduğunu nasıl anlayacaklar. 2KM alanda adamı mı arayacaklar? Ben kayıt ettirmeyecem. Gelsin bulsunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Manukyan ~ 2 yıl önce
Ben kayıt filan yaptırmıyorum, varsa maçası yiyen gelsin konuşalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ücret? ~ 2 yıl önce
Unutmayın bu talimatların bir de SHGM'e para olarak geri döneceği kesindir. Kayıt yaptırmak için de para isterler şimdi benim parasıyla satın aldığım hobi oyuncağımdan bile çıkar sağlamaya çalışırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000