11 Mayıs 2017, Perşembe 13:38:23

Türkiye'de ilk yerli sivil helikopter üretildi

Türkiye'nin ilk yerli sivil kullanım amaçlı olduğu belirtilen helikopteri t-625, Ertex firması işbirliğinde geliştirildi.
  • Halkın milli duygularıyla oynayıp menfaat sağlayanlara kanmamak lazım bunun motoru , seyrüsefer sistemleri, uçuş Kuman'da sistemleri, kompozit kritik malzemeleri mi hangi şirketler üretiyor cevap malumken nasıl yerli oluyor. Helikopterden önce lütfen bir babayiğit bi araba yapısında işe kendi arabamızla gidelim . Renault Mercedes Seat ... yabancı isimlerden kına geldi yeter . Bari gölge etmeyin de bu millet sanayi sitesi n de bile yapar bunları
  • Savunma sanayide ABD,Fransa,İngiltere, ve Rusya'da sonra 5. Ülkeyiz bunu söyleyen biri ya yalancıdır, ya yalakadır yada zır cahildir . Yani biz en gelişmiş Deniz altıları üreten , gemi satsın tank satsın bize diye uğraştığımız Almanya'dan , kendi uçak gemisini yapan nükleer silahları olan savaş uçağı vs her şeyi üreten Çin'den Altay tankları için teknolojık destek aldığımız Güney Kore'den , makinenin hertürlüsünü yapan Kanada'dan bir diğer nükleer güç Hindistan'dan vs daha mı iyiyiz hayır. Keşke öyle olmaydık ama acı gerçek şu Altay tankı nın teknolojik desteği Koreli totemden motoru Alman firma mtu dan, atak helikopterin motoru lhtec ABD den bu yüzden ihracat izni ABD vermiyor Hürkuş yine Kore'den kt1 tpr modelinin güncellenmiş hali. Yapılacak uçak gemimiz İspanyol navantia eseri olacak İspanyol jean carlos gemisinin kopyası tr de Üretilecek. Başka örneğe de gerek yok 1.6 4 silindirli motoru üretemeyen ülkemizin savunma sanayide 5. Olması üzülerek söylüyorum imkansız en azından şu an inşallah bu tablo değişir ama yalanla göz boyamayla değil çalışarak üreterek değişir
  • İçini Bursa sanayi'de yaptırınca Ferrari de mi yerli oluyor?
  • 7 farklı renkte yanan ışık önemli

Türkiye'nin ilk yerli sivil kullanım amaçlı olduğu belirtilen helikopteri t-625, Ertex firması işbirliğinde geliştirildi.

Savunma sanayisinde ABD, Rusya, Fransa ve İngiltere'den sonra 5'inci ülke olan Türkiye'nin ilk yerli sivil kullanım amaçlı olduğu belirtilen helikopteri, Ertex firması işbirliğinde geliştirildi. Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili olan Etox'un da üreticisi Ertex Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli üretime verdiği destekle, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından hibe almıştı.

13'üncü IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda görücüye çıkan yerli üretim helikopter t-625, katılımcıların büyük beğenisini toplarken, ABD'li firmalardan iş birliği teklifleri aldı.

Üretimi milli kaynaklarla olacak

Yapılan açıklamada, çift motorlu, 5 palli t-625'in, başta VIP olmak üzere; ambulans, arama-kurtarma ve askeri amaç gibi birçok versiyonlarının geliştirilmesi öngörülürken; tasarım, transmisyon, rotor, iniş takımları gibi kritik öneme sahip sistemlerin ve üretimin tamamının milli kaynaklarla yapılması hedeflendiği belirtildi.

12 yolcu taşıma kapasiteli

12 yolcu taşıma kapasiteli t-625'in, hareket özelliğine sahip koltukları havacılığa özel derilerle kaplanırken, her koltukta otomatik açılıp kapanan masalar olacak. Tüm dizayn tek bir tuşla kumanda edilebildiği helikopterde, 7 farklı renkte yanan ışık sisteminin yanı sıra, kahve makinası, buzdolabı gibi yer alıyor.

2018'de test uçuşu yapılacak

Özgün bir tasarıma sahip olan t-625'in 2018 yılının Ağustos ayında test uçuşu planlanıyor.

Türkiye'de ilk yerli sivil helikopter üretildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

İstismara hayır ~ 1 yıl önce
Halkın milli duygularıyla oynayıp menfaat sağlayanlara kanmamak lazım bunun motoru , seyrüsefer sistemleri, uçuş Kuman'da sistemleri, kompozit kritik malzemeleri mi hangi şirketler üretiyor cevap malumken nasıl yerli oluyor. Helikopterden önce lütfen bir babayiğit bi araba yapısında işe kendi arabamızla gidelim . Renault Mercedes Seat ... yabancı isimlerden kına geldi yeter . Bari gölge etmeyin de bu millet sanayi sitesi n de bile yapar bunları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A330cu ~ 1 yıl önce
Airbus ın avionic compartımanındaki electronic boxların alayı made in USA. Yapandan Allah rzı olsun önce toplamayla sonra peyder pey gelişecek.Yürüyün aslanlarım.
5 mi ? ~ 1 yıl önce
Savunma sanayide ABD,Fransa,İngiltere, ve Rusya'da sonra 5. Ülkeyiz bunu söyleyen biri ya yalancıdır, ya yalakadır yada zır cahildir . Yani biz en gelişmiş Deniz altıları üreten , gemi satsın tank satsın bize diye uğraştığımız Almanya'dan , kendi uçak gemisini yapan nükleer silahları olan savaş uçağı vs her şeyi üreten Çin'den Altay tankları için teknolojık destek aldığımız Güney Kore'den , makinenin hertürlüsünü yapan Kanada'dan bir diğer nükleer güç Hindistan'dan vs daha mı iyiyiz hayır. Keşke öyle olmaydık ama acı gerçek şu Altay tankı nın teknolojik desteği Koreli totemden motoru Alman firma mtu dan, atak helikopterin motoru lhtec ABD den bu yüzden ihracat izni ABD vermiyor Hürkuş yine Kore'den kt1 tpr modelinin güncellenmiş hali. Yapılacak uçak gemimiz İspanyol navantia eseri olacak İspanyol jean carlos gemisinin kopyası tr de Üretilecek. Başka örneğe de gerek yok 1.6 4 silindirli motoru üretemeyen ülkemizin savunma sanayide 5. Olması üzülerek söylüyorum imkansız en azından şu an inşallah bu tablo değişir ama yalanla göz boyamayla değil çalışarak üreterek değişir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ezikliğe lüzum yok ~ 1 yıl önce
Haberde 5. likten ne kast edildi bilemem fakat benim bildiğim dünyada savunma sanayisi fuarları içinde İdef 5. büyüklükte. Haberin doğrusu da o şekilde olmalıydı. Ayrıca Türkiye savunma sanayisinde 5. olmasa bile sayılı ülkeler arasındadır. O yüzden hatalı bir haber üzerinden hemen ezik edebiyatına girmeye gerek yok...
yerli sanayi ~ 1 yıl önce
İçini Bursa sanayi'de yaptırınca Ferrari de mi yerli oluyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ruhi ~ 1 yıl önce
Nedir %100 yerli takintisi. Şimdilik ülkemizde yapılmasına bile sevinirim. Zira zamanla kendimizde yapacağız. Buğday nohut üretin deyip bizi geri birakanlar şimdi birlikte yapalım diyor. Demekki ekonomik ve silahli konsorsiyumlar catirdiyor. Biraz sabırlı olun. Önce kopya sonra yerlisi gelecek. Hayal mi diyorsunuz. Evet hayal. Ama olacak bekleyin.
7 Işık ~ 1 yıl önce
7 farklı renkte yanan ışık önemli

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000