02 Aralık 2014, Salı 09:41:26

TÜRKİYE'DE 25 YILDA KAÇ F-16 DÜŞTÜ?

Türk Hava Kuvvetleri’nde 25 yıldır kullanılan ve ‘Savaşan Şahin’ olarak bilinen F-16 uçakları, bu sürede pek çok kazaya karıştı. Peki, Türkiye'de 25 yılda kaç F-16 savaş uçağı kazası yaşandı?
  • Yunanistanda 1 F16 olurmu. En az 6-7 tane dustu. Hatirliyorsaniz Rodosun guneyinde Giritden kalkan ve Kostas Iliakis in kullandigi ucak bilerek bizim F16ya carpti ve Yunan pilot hayatini kaybetti. Bir tek kaza yapmiyan filo Araxos da bulunan ve birkac sene evvel A7 den F16 ya gecen 335 Kaplan filo.
  • @a380 Arkadaşlar onu bunu bırakalımda su a380 nın yorumunu okuyun lütfen. Ufukda yeni bir Albert Einstein mı gözüküyor.
  • Pilot arkadasa öncelikle gecmiş olsun.hemen THY veya Pegasus'a CV ni yolla (Pegasus asker kökenlileri çok seviyor)bu arada tailwind tip eğitimi açacak Ocak ayinda acele et ;)
  • Şu bir gerçektirki Hava Kuvvetlerinde deneyimli tecrübeli pilot kalmamıştır.yeni mezun teğmenler kısa Eğitimden sonra hoca yapılmaktadır,Buda zafiyet doğurur ve kazalar olmaya başlamıştır (Diyarbakır ve Merzifon).2 pilotta tecrübesiz deneyimsızdir ve uçağı havada bırakıp atlamış kaçmışlardır.Yazık değilmi milli servettir!Tecrübeli pilot kalmama sebebide ,devlet tarafından okutulan milyonlarca masraf yapılıp eğitilen bu pilotların kısa sürede ordudan ayrılıp, sivil havayollarında iyi maaşlarla çalışmasıdır.

Türk Hava Kuvvetleri’nde 25 yıldır kullanılan ve ‘Savaşan Şahin’ olarak bilinen F-16 uçakları, bu sürede pek çok kazaya karıştı. Türkiye’nin, kullanım dışı kalanlarla birlikte envanterinde bulunan 240 F-16’dan 31’i çeşitli nedenlerle düştü. ABD’de pilotlar, 1976 yılından bu yana F-16 kullanıyor. ABD’nin envanterinde 1245 F-16 bulunuyor. ABD’de düşen F-16 sayısıysa 35. Belçika’da 23 yıl içinde 3 F-16 kazası yaşanırken Portekiz’de 2, İtalya ve Yunanistan’da birer kaza yaşandı.

KAZALARIN BEDELİ: 10 ŞEHİT

F-16 kazalarının en büyük nedeni olarak pilotaj hataları ve teknik arızalar gösteriliyor. Kazaların büyük bölümü de eğitim uçuşları sırasında yaşanıyor. Türkiye’de meydana gelen F-16 kazalarında toplam 10 pilot şehit olurken, 20’ye yakın pilot da yaralandı. Kaza sonrası kullanılamaz hale gelen F-16’ların Türkiye’ye ekonomik maliyeti de ağır oldu. Bir F-16’nın birim maliyetinin yaklaşık 25 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde 31 kazanın ardından 775 milyon dolarlık bir ekonomik kayıp yaşandı.

SAVAŞAN ŞAHİNLERDE ÇATLAK!

ABD Hava Kuvvetleri, 2 pilotlu F-16D tipi bir uçağın bakımı sırasında koltuklar arasındaki gövde kirişinde çatlak tespit etmişti. Türk Hava Kuvvetleri de F-16D uçaklarını bunun üzerine kontrol ettirdi. Envanterdeki 44 uçaktan 8’inde benzer şekilde “gövde kirişinde çatlak” tespit edilince bu uçaklar uçuştan çekilmişti. Uçakların parça değişiminin ardından yeniden göreve döneceği belirtilmişti. (HaberTürk)

TÜRKİYE'DE 25 YILDA KAÇ F-16 DÜŞTÜ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Yunanistanda 1 F16 olurmu. En az 6-7 tane dustu. Hatirliyorsaniz Rodosun guneyinde Giritden kalkan ve Kostas Iliakis in kullandigi ucak bilerek bizim F16ya carpti ve Yunan pilot hayatini kaybetti. Bir tek kaza yapmiyan filo Araxos da bulunan ve birkac sene evvel A7 den F16 ya gecen 335 Kaplan filo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
@a380 Arkadaşlar onu bunu bırakalımda su a380 nın yorumunu okuyun lütfen. Ufukda yeni bir Albert Einstein mı gözüküyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Pilot arkadasa öncelikle gecmiş olsun.hemen THY veya Pegasus'a CV ni yolla (Pegasus asker kökenlileri çok seviyor)bu arada tailwind tip eğitimi açacak Ocak ayinda acele et ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Şu bir gerçektirki Hava Kuvvetlerinde deneyimli tecrübeli pilot kalmamıştır.yeni mezun teğmenler kısa Eğitimden sonra hoca yapılmaktadır,Buda zafiyet doğurur ve kazalar olmaya başlamıştır (Diyarbakır ve Merzifon).2 pilotta tecrübesiz deneyimsızdir ve uçağı havada bırakıp atlamış kaçmışlardır.Yazık değilmi milli servettir!Tecrübeli pilot kalmama sebebide ,devlet tarafından okutulan milyonlarca masraf yapılıp eğitilen bu pilotların kısa sürede ordudan ayrılıp, sivil havayollarında iyi maaşlarla çalışmasıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000