26 Mayıs 2018, Cumartesi 13:00:41

Türkiye 'Yeni Havalimanı'yla devler ligine girdi

Son 15 yılda kamu ihalelerinden önemli pay almayı başaran gruplardan Limak, Kolin, Cengiz, MNG Holding şirketleri, Türkiye'yi “en çok altyapı yatırımı yapan” ülkeler ligine taşıdı.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Bahsi geçen ülkeler BRİCS üyesi ve kalkınma için altyapıyı önemsiyor ve önemli yatırım yapıyorlar.Türkiye de tıpkı BRİCS gibi kalkınmakta olan ülke statüsünde değerlendiriliyor ve son 16 yılda önemli altyapı hamleleri gerçekleşti,yukarıdaki rakamlar da bunu teyit ediyor...Devletin asli görevi adalet ,sağlık,güvenlik ve altyapı yatırımlarıdır,diğerleri özel sektör eliyle gerçekleştirilir.Bu cümleden olmak üzere hükümetin altyapı hamlelerini acımasızca eleştirerek ülkeyi beton sektörüne sokmakla itham eden chp kafasını şiddetle protesto ediyor ve kafalarını kuma sokmayıp beton köprü,liman,otoban ve İGA'dan geçmeye davet ediyorum....Kalkınma için ulaşım sektörü ve altyapısı olmazsa olmazdır...Beton sektörü 200 çeşitli sektöre lokomotif olmaktadır ayrıca.
  • Ismi Recep Tayyip Erdoğan international airport olsursa işler tamamdır
  • Biz kaçıncı ligdeyiz ?.....

Son 15 yılda kamu ihalelerinden önemli pay almayı başaran gruplardan Limak, Kolin, Cengiz, MNG Holding şirketleri, Türkiye'yi “en çok altyapı yatırımı yapan” ülkeler ligine taşıdı. Sadece 3'üncü havalimanı projesini 22 milyar 152 milyon Euro'ya üstlenen Limak, Kolin, Cengiz, MNG Holding'in bünyesindeki Mapa ve Kalyon, dünyada en çok altyapı yatırımı gerçekleştiren şirketler listesinde yeraldı.

Dünya Bankası'nın hazırladığı Altyapı Yatırımlarında Özel Sektörün Payı-2017 Raporu'na göre, 1990-2017 yılları arasında, söz konusu 5 şirketin başı çektiği altyapı projelerinde Türkiye 136 milyar 20 milyon dolarlık yatırımla dünya ligine girdi.

35-50 MİLYAR DOLAR

Fransız enerji şirketi SUEZ, beş kıtadaki elektrik ve doğalgaz projeleriyle ilk sırada yer alırken, Türk şirketlerinin sadece Avrupa ve Orta Asya bölgesinde gerçekleştirdikleri projelerle sıralamaya girmesi dikkat çekti. Bu da bu dünya devler ligine giren şirketlerin Türkiye'deki kamu ihaleleriyle zenginleştikleri gerçeğini bir kez daha ortaya koydu.

SUEZ'in toplam projelerinin değeri 60 milyar doları bulurken 5 Türk şirketinin herbirinin projelerinin değerinin 35-50 milyar dolar arasında değiştiği görülüyor. Rapora göre Limak, Cengiz ve Kolin, sıralamaya Avrupa ve Orta Asya'da gerçekleştirdikleri enerji ve havaalanı projeleriyle girdiler. MNG ve Kalyon ise sadece havaalanı projeleriyle listede yer aldılar.

3 ŞİRKETTE TEK PROJE

Limak Holding, Türkiye'de 3. havalimanının yanı sıra Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasını yaparken, yurtdışında da Kahire, Kuveyt, Dakar ve Rusya ve Priştina'daki havalimanı projeleriyle öne çıkıyor. Şirketin enerjide de yurtiçinde Uludağ, Çamlıbel, Akdeniz, Boğaziçi Elektrik Dağıtım, TED, Limgaz, Kargı HES, Yusufeli HES, LimakPort, KMO, TANAP, yurtdışında ise Kosova, Arnavutluk, Senegal elektrik dağıtım projeleri var. Cengiz Holding ise 3. havalimanının yanı sıra Kuzey Irak'taki Duhok ve Hawler ile Kuveyt, Ordu-Giresun havaalanlarını yaptı.

Enerjide de Akdeniz, Akköy, Albe Enerji, Boğaziçi Elektrik, CLK gibi elektrik dağıtım yatırımları bulunuyor. Kolin, Kalyon ve MNG Holding'in ise 3. havalimanından başka havaalanı projesi yok.

10 ÜLKE ARASINDA 4’ÜNCÜ SIRADAYIZ

Dünya Bankası tarafından hazırlanan Altyapı Yatırımlarında Özel Sektörün Payı-2017 Raporu'na göre Türkiye, 1990-2017 yılları arasında gerçekleşen 136 milyar 20 milyon dolarlık yatırımla dünyada “en çok altyapı yatırımı yapan 10 ülke” arasında 4. sırada bulunuyor. Brezilya 385 milyar 549 milyon dolarlık projeyle ilk sırada yeralırken, onu Hindistan 252 milyar 990 milyon dolarla izliyor. Türkiye, “en çok proje yapan 10 ülke” arasında ise 214 projeyle 7'nci sırada yer alıyor. Çin ise bin 450 projeyle listenin başında bulunuyor. (Sözcü)

Türkiye 'Yeni Havalimanı'yla devler ligine girdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Şaibe ~ 26 gün önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Spokesman ~ 27 gün önce
Bahsi geçen ülkeler BRİCS üyesi ve kalkınma için altyapıyı önemsiyor ve önemli yatırım yapıyorlar.Türkiye de tıpkı BRİCS gibi kalkınmakta olan ülke statüsünde değerlendiriliyor ve son 16 yılda önemli altyapı hamleleri gerçekleşti,yukarıdaki rakamlar da bunu teyit ediyor...Devletin asli görevi adalet ,sağlık,güvenlik ve altyapı yatırımlarıdır,diğerleri özel sektör eliyle gerçekleştirilir.Bu cümleden olmak üzere hükümetin altyapı hamlelerini acımasızca eleştirerek ülkeyi beton sektörüne sokmakla itham eden chp kafasını şiddetle protesto ediyor ve kafalarını kuma sokmayıp beton köprü,liman,otoban ve İGA'dan geçmeye davet ediyorum....Kalkınma için ulaşım sektörü ve altyapısı olmazsa olmazdır...Beton sektörü 200 çeşitli sektöre lokomotif olmaktadır ayrıca.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne betonmuş be ~ 26 gün önce
Demek iyi ki beton icat edilmiş yoksa halimiz ne olurmuş Allah bilir. Eğitim,bilim, teknolojiye önem vermedikçe, insana değer, adalet, eşitlik olmadıkça her tarafımız beton olsa ne yazar. İnsanlar aç kalınca beton mu yiyecek? Ne abuk adamsın ülkemizin hali ortadayken,iktidar tarafından ekonomik, sosyal her yönden mahfolmuşken bir de utanmadan chp'ye laf edip protesto ediyorsun sen asıl kendini protesto et niye böyle koyunum diye.
Beton sever ~ 26 gün önce
1. ve 2. köprülerden geçiş ücreti ile Osmangazi ve 3.köprü arasında niye fahiş fiyat farkı var onu da açıklar mısın bay beton kafa ? Baģlantı yolu masrafı çok o yüzden diyorsan 1 ve 2.köprülerin baģlantı yollarını da ücretli yapalım olur mu ? Beton başka ülkelerde lokomotif olabilir de bizde beton dedin mi yolsuzluk, sahtekarlık, fahiş ücret akla geliyor nedense.
Atatürk babamız ~ 28 gün önce
Ismi Recep Tayyip Erdoğan international airport olsursa işler tamamdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heykel ~ 27 gün önce
Heryerde M. Kemal in heykeli var zaten adamcağız kendi eseri havalimanına ismini verse çok mu?o yüzden bence de adı RTE olmalı.
İsim ~ 27 gün önce
Bahsi geçen şahıs 24 hazirandan sonra yolcu.
Vatandaş ~ 28 gün önce
Biz kaçıncı ligdeyiz ?.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000