18 Ağustos 2017, Cuma 12:43:20

Türkiye Rusya'dan helikopter alacak

Devlete bağlı Rusya Helikopterleri, Ka-32 tipi çok amaçlı helikopterlerinin Türkiye'ye ilk kez ihraç edileceğini açıkladı.
  • Bambiler (su sepetleri) Kanada'dan geliyor ve hepsi standart 2,5 ton su kapasitesine sahip. Bu helikopterlerin Mil Mi-8 lerden farkı manevra kabiliyetinin mükemmel olması. Çift rotor sayesinde kuyruk pervanesi olmadığından dar alanlarda korkusuzca operasyon yapabilir. Yangın söndürme faaliyetleri için çok mantıklı bir seçim olur. Ülkemize hayırlı olur inşallah. Yangınsız günler, kırımsız uçuşlarımız olsun...
  • nato bu işe ne diyecek acaba?
  • Biri bana mı seslendi hahahahah
  • bu helikopterleri çok seviyorum.

Devlete bağlı Rusya Helikopterleri, Ka-32 tipi çok amaçlı helikopterlerinin Türkiye'ye ilk kez ihraç edileceğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, "Sekiz Ka-32 tipi helikopterin yurtdışına sevkiyatı konusunda yeni sözleşmeler imzalandı. Bu sözleşmeler çerçevesinde Türkiye ve Tayland'a ilk kez Ka-32 helikopterleri sevk edilecek" dendi.

Şirketin açıklamasında sözleşmelerle ilgili daha fazla detay verilmedi.

İSTİHBARAT OPERASYONLARINDA KULLANILIYOR

Ka-32'ler arama-kurtarma, yüksek irtifalı montaj işleri, yangın söndürme, yük taşıma, hasta taşıma, devriye ve istihbarat operasyonlarına destek amacıyla kullanılıyor.

YANGIN SÖNDÜRME FAALİYETLERİNDE YOĞUN OLARAK KULLANILIYOR

Rus Kamov şirketinin tasarımı olan Ka-32'leri iki pilot, bir uçuş mühendisi olmak üzere üç mürettebat uçuruyor. Toplam 4 ton su kapasitesine sahip Ka-32, taşıdığı ‘bambi’ adı verilen sepetle suyu alarak yangın söndürüyor. Maksimum kalkış ağırlığı 12 ton olan helikopter, saatte 270 kilometre hıza çıkabiliyor. Menzili ise 980 kilometre.

5 bin metre irtifaya kadar çıkabilen Ka-32’ler, aralarında Türkiye’nin olduğu birçok ülkede yangın söndürme operasyonlarında kullanılıyor. Ka-32 helikopterleri ayrıca dağlık ve ormanlık alanlarda da faaliyet gösterebiliyor. (sputnik)

Türkiye Rusya'dan helikopter alacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Bizdeki ~ 10 ay önce
Bambiler (su sepetleri) Kanada'dan geliyor ve hepsi standart 2,5 ton su kapasitesine sahip. Bu helikopterlerin Mil Mi-8 lerden farkı manevra kabiliyetinin mükemmel olması. Çift rotor sayesinde kuyruk pervanesi olmadığından dar alanlarda korkusuzca operasyon yapabilir. Yangın söndürme faaliyetleri için çok mantıklı bir seçim olur. Ülkemize hayırlı olur inşallah. Yangınsız günler, kırımsız uçuşlarımız olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zaten ~ 10 ay önce
Yangın konusu yakında kökten çözülecek. Reis bütün ormanları yok edip, beton yığını haline getirecek. Orman olmayınca orman yangını da çıkmaz. Reis her tarafı rezidanslarla dolduracak. Çünkü o reis. Herşeyi o bilir.
Acaba ~ 10 ay önce
Uçakları, tüm parçalarını, yakıtını, simülatör sistemlerini, destek ekipmanlarını kısaca havacılığa dair hemen herşeyi ithal eden bir ülkenin ekonomisi açısından ne derece iyi bir haber bu?
nato ~ 10 ay önce
nato bu işe ne diyecek acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 10 ay önce
NATO hiç bir şey diyemez. Alınan helikopterler askeri değil çünkü.
Rus asıllı LAZ ~ 10 ay önce
Biri bana mı seslendi hahahahah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kadir ~ 10 ay önce
bu helikopterleri çok seviyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sev ama ~ 10 ay önce
Tüp takılmaz buna haberin olsun

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000