28 Ekim 2009, Çarşamba 09:00:25

"TÜRKİYE KENDİ UÇAĞINI YAPAMAZ"

Salı akşamlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan Ali Kıdık’la Sorun Cevaplasın, bu hafta ilkleri getiren Türk Alphan Manas’ı konuk etti...
  • HİÇ MERAK ETMEYİN ALPHAN BEY.TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN TÜRKİYE KENDİ UÇAĞINI YAPAR VE YAPACAK,KİMSE DE ENGEL OLAMAYACAK..PEK YAKINDA SİZ DE GÖRECEKSİNİZ.YAŞASIN BÜYÜK TÜRKİYE.YAŞASIN BÜYÜK TÜRKİYENİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ.
  • çünkü sertifikasyonu SHGM yapacak .Lisanslama yaptığı gibi yaparsa uçak yapmak 100 yıl sürer.Hele birde avrupaya hesap vermeye kalktığımızı düşünürsek UÇAK YAPMAK TAM BİR HAYAL.Ve bu hayali AKP dahil hiçbir iktidar kuramaz.
  • boş boş konuşma,kendi uçağını yapamazmış uçak değil uçak filosu yapar,sen nerelisin çok merak ediyorum,böyle gerileyici konuşmalar yapmaktan kaçın bence... bir RİZELİ OLARAK SANA UYUZ OLDUM...
  • Bu kafayla zaten değil uçak bisiklet yapamayız. Zihniyete bakın hele. İddia ediyorum akıllı olalım degill ucak yapmak o dedikleri 2023 e kaadar uzaya cıkarız biz. Ama nerde o cesaret bu adamlarda..

Türkiye’ye ilk kez getirdiği yeniliklerin yanı sıra havacılık alanında da adını duyuran Manas, merak edilenleri yanıtladı.

Havacılık sektörüne Eclipse 500 projesiyle adını duyuran ancak başarılı olamayan Manas, Türkiye’nin önemli bir projeden yoksun kaldığını söyledi.

Eclipse 500 projesine girişini anlatan Manas; “Eclipse’nin yönetim kurulunda benim arkadaşım Ekim de bulunuyordu. Bu projeye girmemi istedi. Onlar Cihan Bey’le Myjet’i kurduklarında ben de Eclipse’yi inceledim. Onların mantığı ucuza uçak yaparak pazara sunmaktı. O dönemdeki mantık, borcu borçla kapatmak, kısa yoldan para kazanmaktı. Eclipse, örneğin; 1200 uçak siparişi almıştı. Bu da 1.200 milyar Dolarlık bir değer anlamına geliyordu. Ancak durum öyle değildi. Şirket halka açılma, borcu borçla kapatma, banka kredisi derken batma noktasına geldi. Oysaki Eclipse, sağlam ve çok pratik bir şirketti. Örneğin 1 günde 1 uçak çıkarabiliyorlardı. Fakat kredi aldıkları Rus bankası batınca ve sorunlar ardı ardına gelince, şirketin batması kaçınılmaz oldu. Biz bu şirketi alıp 3 yıl sonra satmayı planlıyorduk. Ancak olaylar planladığımız gibi gitmedi.  Türkiye çok önemli bir projeden yoksun kaldı. Ne devletten ne de sektörden gerekli desteği bulamadık. Eğer bulabilseydik belki de Türkiye kendi uçağını yapacaktı” dedi.Sorun Cevaplasın - Alphan Manas

“TÜRKİYE UÇAK YAPAMAZ”

Türkiye’nin özellikle 10. Ulaştırma Şurası’nda gündeme getirdiği 2023 yılına kadar kendi uçağını yapma projesine de değinen Manas; “Türkiye kendi uçağını yapamaz. Çünkü önemli bir maliyet ve sabır gerekiyor. Belki maliyet halledilebilir para çıkarılabilir ama sabır konusu aşılamaz. Uçak yapmak için 8 yıl gerekiyor dediğiniz zaman kimse sizi beklemez” dedi.

Konuyla ilgili programa telefonla bağlanan Airport TV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa İnan; “Türkiye’nin kendi uçağını yapma konusunda kendi sınırlarını aşması gerekiyor. Bunu şimdiki hükümete ya da hükümetlere atmak doğru değil. Konuyla ilgili olan patronlar da bu işe ele atmazsa sorun çıkabilir” derken yine programa telefonla bağlanan Tevfik Uyar; “Türkiye kendi uçağını yapamaz demek zaten başlı başına bir sabırsızlık örneğidir. Bunu yapıp ihraç etmek de mümkün. Şu ana kadar yaptığımız ve ihraç ettiğimiz birçok projeyi zamanla hayata geçirdik. Uçak yapma konusunu da zamanla hayata geçirebiliriz. Olumsuz bakmamak gerekiyor” dedi.

     -SEFA İNAN VE TEVFİK UYAR TELEFON BAĞLANTISINDA NELER SÖYLEDİ?
     -ALPHAN MANAS UYAR VE İNAN’LA HANGİ KONULARDA ÇATIŞTI?
     -ALPHAN MANAS UÇAK YAPIMINA NEDEN KARŞI ÇIKIYOR?
     -MANAS, ECLIPSE PROJESİNDE NEDEN BAŞARISIZ OLDU?

İşte merak edilenlerin yanıt bulduğu Sorun Cevaplasın programının ikinci bölümü…


1. BÖLÜM

 

 

2. BÖLÜM
3. BÖLÜM

 

 

 

"TÜRKİYE KENDİ UÇAĞINI YAPAMAZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

ALPHAN İNAN ~ 2 yıl önce
HİÇ MERAK ETMEYİN ALPHAN BEY.TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN TÜRKİYE KENDİ UÇAĞINI YAPAR VE YAPACAK,KİMSE DE ENGEL OLAMAYACAK..PEK YAKINDA SİZ DE GÖRECEKSİNİZ.YAŞASIN BÜYÜK TÜRKİYE.YAŞASIN BÜYÜK TÜRKİYENİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
çünkü sertifikasyonu SHGM yapacak .Lisanslama yaptığı gibi yaparsa uçak yapmak 100 yıl sürer.Hele birde avrupaya hesap vermeye kalktığımızı düşünürsek UÇAK YAPMAK TAM BİR HAYAL.Ve bu hayali AKP dahil hiçbir iktidar kuramaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
boş boş konuşma,kendi uçağını yapamazmış uçak değil uçak filosu yapar,sen nerelisin çok merak ediyorum,böyle gerileyici konuşmalar yapmaktan kaçın bence... bir RİZELİ OLARAK SANA UYUZ OLDUM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu kafayla zaten değil uçak bisiklet yapamayız. Zihniyete bakın hele. İddia ediyorum akıllı olalım degill ucak yapmak o dedikleri 2023 e kaadar uzaya cıkarız biz. Ama nerde o cesaret bu adamlarda..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000