02 Ekim 2011, Pazar 07:28:40

"TÜRKİYE KENDİ SAVAŞ UÇAĞINI YAPABİLİR"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ‘’Türkiye 2023 yılında kendi yerli savaş uçağını da gerekirse yolcu uçağını da yapabilecek imkân ve kabiliyete sahiptir’’ dedi.
  • yaa iyiki şu LPG yi bulmuşlar bizim millette gayet güzel gaz yiyor...tutun bu amcayı yakında uzay mekiği yapacağız diye yine sahneye çıkar...sadece gülüyorum
  • Havacılık sektörtünde gerçekten bu kadar umutsuz insan mı var yoksa bişeyler yapılabileceğine inancı olanlar susuyor mu?
  • Adamlar 400 yıldır bilgi ve teknoloji biriktirip uçak yapıyor, uydu yapıyor. Sen şimdiye kadar biriktirdiğin bilgiyle anca 10x10 cmlik uydu yapabiliyorsun. 2023'e savaş uçağı yapacakmışız. Sadece kanadı için bi 100 seneye ihtiyacımız var. Kandırmayın milleti!!!
  • bakanlığa başvuru yapıp uçak üretimi konusunda ne gibi yardımları veya destekleri olabilir diye. sanki uzaydan gelmişiz gibibaktılar bize. ya demeç vermeyin vada verdiğiniz demeçlerin arkasında durun.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ‘’Türkiye 2023 yılında kendi yerli savaş uçağını da gerekirse yolcu uçağını da yapabilecek imkân ve kabiliyete sahiptir’’ dedi.

Bakan Ergün, Samsun Organize Sanayi Bölgesinde kurulu tıbbı cihaz üreten firmaları gezdi. Ardından KOSGEB’de Makina Mühendisleri Odası Samsun Şubesince düzenlenen, ‘’Tıbbî Cihaz Sektörü ve Sorunları’’ konulu toplantıya katılan Bakan Ergün, burada yaptığı konuşmada, tıbbî cihaz sektörünün önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğuna işaret etti.

Bunun önemli sebeplerinden birinin Türkiye’nin sağlık hizmetleri alanında son yıllarda çok ciddî atılımlar yapması olduğunu belirten Ergün, şöyle devam etti: ‘’Kendi insanımıza çok daha kaliteli sağlık hizmeti sunacak ve sağlık ile ilgili harcamaların çapının büyüdüğü bir iklime geçiş yapıyoruz. 7-8 yıl önce kişilerin bir yılda doktora başvurma sayısı yılda bir iken bu yılda 4’e çıkmış durumdadır. Bu daha çok hastalanmadan dolayı değil, insanların sağlık hizmetine daha kolay ulaşabildiklerindendir. Bu da sağlık hizmetlerinin çapını büyüttü, bu alandaki ekonomiyi büyüttü. Tabi ki bu alandaki yatırımların çapını büyütmüş oldu. Bu yatırımların içinde önemli kalemlerden birisi de sadece hastaneler ve hastane inşaatları değil, burada kullanılan tıbbî aletler ve tıbbî donanımdır.’’

SAVUNMA SANAYİİNİN YÜZDE 52’Sİ
Savunma sanayisinde of-set sistemiyle Türk Silâhlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getiren Ergün, şöyle dedi: ‘’Bundan 8-10 yıl önce savunma sanayinin yüzde 25’ini içeride karşılayabilirken bugün yüzde 52’sini karşılayabilir hale geldik. Bunlar bize helikopter üretmek, yerli savaş uçağı üretmek, uçak motoru üretmek gibi imkânları ve fırsatları da sundu. Şimdi diyoruz ki Türkiye 2023 yılında kendi yerli savaş uçağını da gerekirse yolcu uçağını da yapabilecek imkân ve kabiliyete sahiptir. Böyle bir hedef koyabiliyoruz. Tıbbî cihazlar ve bazı alanlarda da benzer yöntemleri bu dönem sıklıkla uygulamaya başlatacağız.’’

DEVASA ŞİRKETLER EVLENİYOR

Bakan Ergün, tıbbî cihaz sektörünün de bazı önemli adımları atması gerektiğine değinerek, şöyle konuştu:
‘’Birlikten güç doğar. İşbirliği, güçbirliği yapmayı da önemsemeliyiz. Yani ihtisas organize sanayi bölgesi kurarken bazı ortaklıkların ve birleşmelerin yapılması gerekir. Bu ortaklıklardan zarar gelmez, bu size güç sağlar. ‘Küçük olsun, benim olsun’ düşüncesi yerine ‘büyük olsun, hepimizin olsun’ düşüncesini pekiştirmemiz lâzım.’’
 

"TÜRKİYE KENDİ SAVAŞ UÇAĞINI YAPABİLİR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 7 yıl önce
yaa iyiki şu LPG yi bulmuşlar bizim millette gayet güzel gaz yiyor...tutun bu amcayı yakında uzay mekiği yapacağız diye yine sahneye çıkar...sadece gülüyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Havacılık sektörtünde gerçekten bu kadar umutsuz insan mı var yoksa bişeyler yapılabileceğine inancı olanlar susuyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Adamlar 400 yıldır bilgi ve teknoloji biriktirip uçak yapıyor, uydu yapıyor. Sen şimdiye kadar biriktirdiğin bilgiyle anca 10x10 cmlik uydu yapabiliyorsun. 2023'e savaş uçağı yapacakmışız. Sadece kanadı için bi 100 seneye ihtiyacımız var. Kandırmayın milleti!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bakanlığa başvuru yapıp uçak üretimi konusunda ne gibi yardımları veya destekleri olabilir diye. sanki uzaydan gelmişiz gibibaktılar bize. ya demeç vermeyin vada verdiğiniz demeçlerin arkasında durun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000