03 Kasım 2017, Cuma 08:57:22

Türkiye ABD'den Sikorsky alacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yangınla mücadele kapsamında ABD’den 20 Sikorsky helikopter alacak
  • ABD bize her yamuğu yapsın biz de onları zengin etmeye devam edelim tıpkı arabalarını makam arabası olarak kullanmaktan vazgeçemediğimiz fevamlı iş,ihale verdiğimiz Almanları zengin ettiğimiz gibi...
  • Skorsky ile yapılan anlaşmada, 110 tane Taı de imalatı yapılacak helikopterlerin 10 yada daha fazlası zaten Orman genel müdürlüğü için planlanmıştı işimi hızlandırdık yoksa başka bişeymi anlamadım Ama devlet büyüklerimiz daaa iyi bilirler.
  • Atak bos bosunami yapiliyor? Biz millileselim diyoruz ha bire dinardan siparis veriyoruz bu ne mantiktir?
  • Şaka şaka okudugumu anlayabiliyorum. Virgül neydi, virgül emekti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yangınla mücadele kapsamında ABD’den 20 Sikorsky helikopter alacak

Vizelerin karşılıklı olarak askıya alınmasıyla gerilen diplomatik ilişkiler rağmen Türkiye ile ABD arasında ticari konulardaki yakın işbirliği sürüyor.

THY’nin geçen ay 11 milyar dolarlık uçak siparişinin ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı da yangınla mücadele kapsamında ABD’den 20 Sikorsky almaya hazırlanıyor.

20 Sikorsky helikopter satın alma süreci, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile koordineli olarak yürütülüyor.

Habertürk'ün haberine göre, orman yangınlarıyla mücadelede kiralık hava araçlarından sadece yangın mevsimini kapsayan Mayıs- Ekim ayları arasında hizmet alınıyor. Yangın mevsimi dışında meydana gelen orman yangınlarında da hava gücünün kullanılabilmesi ve dışa bağımlı olmaktan kurtulmak amacıyla 6 idari helikopter alındı ve 20 Sikorsky’nin de alım işlemleri başlatıldı.

ABD’den alımı gerçekleştirilen ve bir kısmı yapılan ödemeleri devam eden helikopterlerin 2021-2023 yılları arasında teslim edileceği belirtildi.

Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı bütçesinde yer alan bilgiye göre ise orman yangınlarını havadan söndürme hizmetlerinde kullanılmak üzere 24 helikopter, 1 genel maksatlı uçak ve 5 amfibik uçak kiralama sürecine devam ediliyor.

Başbakanlık envanterinde bulunan 1 Citation 650 jet uçağı da Orman Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Türkiye ABD'den Sikorsky alacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Ayıp be !!! ~ 8 ay önce
ABD bize her yamuğu yapsın biz de onları zengin etmeye devam edelim tıpkı arabalarını makam arabası olarak kullanmaktan vazgeçemediğimiz fevamlı iş,ihale verdiğimiz Almanları zengin ettiğimiz gibi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 9 ay önce
Skorsky ile yapılan anlaşmada, 110 tane Taı de imalatı yapılacak helikopterlerin 10 yada daha fazlası zaten Orman genel müdürlüğü için planlanmıştı işimi hızlandırdık yoksa başka bişeymi anlamadım Ama devlet büyüklerimiz daaa iyi bilirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K.marasli ~ 9 ay önce
Atak bos bosunami yapiliyor? Biz millileselim diyoruz ha bire dinardan siparis veriyoruz bu ne mantiktir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
650 jet uçağı mı ??? ~ 9 ay önce
Şaka şaka okudugumu anlayabiliyorum. Virgül neydi, virgül emekti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000