31 Temmuz 2016, Pazar 09:02:18

Türk şirketler charter sorununu böyle çözdü

Rusya'daki Türk tur operatörleri charterlar açılıncaya kadar Türkiye ile Rusya arasında tarifeli uçan THY, Onur Air, Pegasus ve Nord Wind gibi havayolu şirketleri ile anlaşıp hem ek seferler hem de yeni uçuş noktaları ekleterek fiyatları bir nebze de olsa aşağı çektirmeyi başardı.
  • THY 777 koyamıyor mu şimdilik. Bir sınıf CORAL'a bir sınıf ANEX'e verilir diğer a321 E de Pegas ve Normal yolcular gelir
  • Antalyadan sadece Moskova Krasnodar ve Novosibirsk'e uçuluyor yalnız!
  • Nordwind a321 ile Rusyanın 3 şehrinden Dalamana sefer koydu ama geçen yıllarda hep 777'lerle charter olarak geldiği Antalya'da sefer yok Neden?
  • onlara var bize yok neden bize yok çünkü yerli turistleri insan yerine koyan yok bundan bir süre önce sanırım hürriyet gazetesinde bir turizm acentası yetkilisi ropörtaj vermişti orda muhabir soruyor neden türklere tesisleri açmıyorsunuz verdiği cevap türkler kaliteyi öldürüyor türklere açacağım tesisi boş tutarım daha iyi bu zihniyette olan birisi için bana daha beter olun demek düşer esas kaliteyi ruslar düşürüyor her şey dahil bir hafta on günlük tur için kişibaş en fazla bizim paramızla 1500 tl ödüyorlar bizde yoluncak kazız ya bizden aynı otel için 4500 tl alıyorlar onun en iyi tur yerli turistler için pansiyonlar bir otele tıkınmaktansa pansiyonda kalmak daha avantajlı ve ucuz hem istediğin yere gidebiliyorsun en azından kalacağın otel iyimi kötümü personel nasıl odalar nasıl gibi etkenlerle karşılaşmıyorsun

Rusya'daki Türk tur operatörleri charterlar açılıncaya kadar kendi çözümünü üretti. Türkiye turlarının satılmasına rağmen Rus turistleri Türkiye'ye taşıyan ana taşıyıcı konumundaki charter seferlerinin bir türlü başlamaması üzerine Rusya'da faaliyet gösteren Türkiye kökenli tur operatörleri kendi çözümlerini üretti.

Türkiye ile Rusya arasında tarifeli uçan Türk Hava Yolları, Onur Air, Pegasus, Nord Wind ve diğer Rus havayolu şirketleri ile anlaşan tur operatörleri hem ek seferler hem de yeni uçuş noktaları ekleterek fiyatları da aşağı çekmeyi bir nebzede olsa sağlayarak tur fiyatlarına yansımasının önüne geçtiler.

CORAL TRAVEL: HENÜZ CHARTER FİYATLARINI YAKALAYAMADIK

Uzun yıllar Rusya'da turizm sektöründe bulunan Coral Travel Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Bugay, Gazetem'e yaptığı açıklamada şu anda tarifeli uçuşlarda turistlerin ek olarak 50-100 dolar arasında ödeme yaptığını ve sezonun en hit günlerini yaşayan Türkiye'de Temmuz sonu Ağustos başı olmasına rağmen ortalama bir kişinin 45-50 bin ruble civarında bir haftalık tatil yaptığını söyledi.

Bu rakamın 3 yıldızlı otellerde 30 bin rubleye kadar indiğini belirten Bugay, "Rusya'dan turist akışında en belirleyici rolü üstlenen charter uçuşlarının olmayışı, tarifeli seferlerin fiyatları yukarı çekmesi ve yeterince yer olmayışı biz tur operatörlerini ve hava taşımacılığı yapan firmaları birlikte hareket etmeye itti. Coral Travel olarak tur satışlarının başladığı ilk günden bu yana turist akışının nasıl artırılacağı üzerinde çalışıyoruz ve neticede charterlar başlayamayınca tarifeli uçuşlarla turistlerimiz göndermeye başladık. Ancak tarifeli uçuş sayısı ve uçtukları noktalar bize çok hitap etmeyince havayolu şirketleri ile bir araya gelerek tamamını bizim kullanacağımız, bazılarını da diğer tur operatörleri Anex ve Pegas Turistik ile paylaştığımız seferler ve noktalar koydurduk. Bazı havayolu şirketleri ile de herkes kendisi anlaşıp bireysel blok koltuklar alarak süreci yürütmeye çalışıyoruz. Bu ilk gün ortaya çıkan o yüksek uçak bilet fiyatlarını da biraz olsun aşağı çekmemizi sağladı" dedi.

Henüz charterlardaki fiyat avantajı ve hareket etme kabiliyetini yakalayamadıklarını da belirten Bugay, Moskova haricinde Rusya'daki Kazan (Antalya, Dalaman) , Krasnodar (Antalya), Novosibirsk (Antalya), Perm (Dalaman), Petersburg (Antalya), Samara (Dalaman), Ufa (Antalya, Dalaman) şehirlerden Türkiye'ye direk uçuş açtıklarını söyledi.

THY: TURİST TAŞIYACAĞIZ DİYE NORMAL YOLCUYU GÖZ ARDI EDEMEYİZ

Türk Hava Yolları Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş ise tur operatörlerinin yarısı geçen turizm sezonun geri kalan kısmını kurtarma çabalarını takdirle karşıladıklarını ve onlara katkı sunmak adına imkanlarını zorladıklarını belirterek, "Tur operatörlerine elimizden gelen desteği veriyoruz. Onlar için özellikle Antalya'ya ek seferler koyduk. Ama bildiğiniz üzere bizim ulusal havayolu şirketi olarak bazı sorumluluklarımız da var. Bizim turistler kadar normal yolcularımız da var ve bu yolcularımıza karşı sorumluluğumuz söz konusu. O nedenle bu geçiş döneminde onların da haklarını korumaya çalışıyoruz. Örneğin şuanda bütün uçakların biletlerini tamamen alabilecek tur operatörleri var ama biz asla bu tür bir şeye kapı açmıyoruz. Elbette serbest piyasa koşulları söz konusu ve öncelik uçağın doldurulması ama biz normal yolcularımıza ayırdığımız kapasitenin dışında kalan kısımları tur operatörlerine veriyoruz. Ama onlardan artan kısım da olursa onları da tur operatörlerine destek olmak amacıyla veriyoruz. Kendi vatandaşımızın milli havayolu şirketi olarak mağdur etmemek için çaba sarf ediyoruz. Bu bizim milli görevimiz" dedi.

Talebin çokluğunun uçak bilet fiyatlarına da ister istemez yansıdığını belirten Deribaş, bu koşulların piyasanın kendi dinamikleri ile ilgili olduğunu belirtti. (gazetem.ru) 

Türk şirketler charter sorununu böyle çözdü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

CORENDON Amsterdam ~ 2 yıl önce
THY 777 koyamıyor mu şimdilik. Bir sınıf CORAL'a bir sınıf ANEX'e verilir diğer a321 E de Pegas ve Normal yolcular gelir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emirates ~ 2 yıl önce
Antalyadan sadece Moskova Krasnodar ve Novosibirsk'e uçuluyor yalnız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AYT ~ 2 yıl önce
Nordwind a321 ile Rusyanın 3 şehrinden Dalamana sefer koydu ama geçen yıllarda hep 777'lerle charter olarak geldiği Antalya'da sefer yok Neden?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden mı? ~ 2 yıl önce
O şirket artık battı da ondan. Elinde de 777 kalmadı. Zorla ayakta tutuluyor.
Hayırdır? ~ 2 yıl önce
Bak bakalım flight radara havada kaç tane 77 var, ne biliyosun da ne konuşuyorsun
mehmet ~ 2 yıl önce
onlara var bize yok neden bize yok çünkü yerli turistleri insan yerine koyan yok bundan bir süre önce sanırım hürriyet gazetesinde bir turizm acentası yetkilisi ropörtaj vermişti orda muhabir soruyor neden türklere tesisleri açmıyorsunuz verdiği cevap türkler kaliteyi öldürüyor türklere açacağım tesisi boş tutarım daha iyi bu zihniyette olan birisi için bana daha beter olun demek düşer esas kaliteyi ruslar düşürüyor her şey dahil bir hafta on günlük tur için kişibaş en fazla bizim paramızla 1500 tl ödüyorlar bizde yoluncak kazız ya bizden aynı otel için 4500 tl alıyorlar onun en iyi tur yerli turistler için pansiyonlar bir otele tıkınmaktansa pansiyonda kalmak daha avantajlı ve ucuz hem istediğin yere gidebiliyorsun en azından kalacağın otel iyimi kötümü personel nasıl odalar nasıl gibi etkenlerle karşılaşmıyorsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cenk ~ 2 yıl önce
Valla kardeşim kusura bakma da bir de adam neden böyle dedi diye ona bakmak lazım. Bizim millet en okumuşundan en cahiline eline fırsat geçtiğinden yamyam oluyor. Açık bufelere bak bi, paranın acısını cikarma anlayışıyla alıp çöpe atmalar, etrafa zarar vermeler ne ararsan var. Begenmiyorsan gelme, garezin kime. Edep haya yoksunu insanlar yüzünden adam isyan etmiş, gayet haklı da, yarası olan gocunsun

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000