12 Nisan 2017, Çarşamba 10:32:49

'Türk pilotlar da gidiyor'

Yabancı pilotların Türkiye’den ayrılmaya başlamasının ardından düşük ücretlerden rahatsız olan 100’den fazla Türk pilot da yurtdışına gitti.
  • Ben de gidiyorum. Arkamdan da dostlarımı davet edeceğim. Artık boğazımızı sıkan patron yalakları ile bu yalakalıktan mesut ve memnun olan patronlar düşünsün. Sorun sadece ücretler değil, uçuş emniyeti. Ekipsizlikten uçaklar yerde kalmaya başlayınca anlarlar Hanyayı Konyayı. Şu anda bile yapılan illegal uçuşları SHGM görmüyor, 3 maymunu oynuyorlar.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Niye mi lise mezunu olmaz. Bu güne kadar çok az lise mezunundan sorduğum bir şehir isminin (başkent) hangi ülkeye ait olduğu cevabını alabildim. Kişilerle ilgili değil eğitim sistemi berbat, Yen'i nesil büyük oranda Sosyal medya denilen saçmalıkla uğgraşıyor. Araştırma ve genel kültür sıfır. Bu yüzden üniversite mezunu deniyor. Hiç değilse liseliden farklı bir vizyonu ve bakış açısı oluyor. Sen üniversiteye bile gireme baba parasıyla lisans al, oldu canım. Bu bilgisayar oyunu değil, can taşıyorsun.
  • Valla pegasus şu an 3500 tl artı asgari ücret e fo uçuruyo..

Yabancı pilotların Türkiye’den ayrılmaya başlamasının ardından düşük ücretlerden rahatsız olan 100’den fazla Türk pilot da yurtdışına gitti. Pilotlar kriz gerekçesi ile zam alamamaktan şikayetçi.

Geçen yıldan itibaren darboğaza girmeye başlayan Türk sivil havacılık sektöründe, şimdi de pilot krizi yaşanıyor. Maaşlarını Türk Lirası üzerinden alan yabancı pilotlar, dövizdeki hızlı artış, uçuş saatlerineki azalma ve güvenlik endişeleri ile Türkiye'den ayrıldı. Yaklaşık 100 yabancı pilotun Türkiye'den ayrılmasının ardından, Türk pilotlar da yurtdışına çıkmaya başladı. Uzun süredir devam eden ücret kesintileri ile birlikte bu yılın başında kriz bahanesiyle zam yapılmaması, Türk pilotların ülkeden ayrılmasına neden oldu. Ayrılan Türk pilotlarının sayısının 100'ü geçtiği ifade edildi.

Beklenenden çok daha fazla Türk pilotunun yurtdışına gittiğini söyleyen Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Ayhan Günal, kimsenin bunu tahmin etmediğini belirtti. Türk pilotlarının ağırlıklı olarak Körfez Ülkeleri ile Uzak Doğu'ya gittiğini anlatan Günal, “Pilot bakımından Türkiye'nin büyük havayolları zor durumda. Uçakları park etmelerine, uçuş sayıları düşmesine rağmen bu duruma geldiler” dedi.

‘TEKRAR PİLOT ARIYORLAR'

Türkiye'deki havayolu şirketlerinin istihdam politikalarını eleştiren Ayhan Günal, “Türk havayolu şirketleri hem yerli hem de yabancı pilot ilanı veriyorlar. 1 ay önce pilot fazlamız var deyip ücretlerimizi kesen şirket, şimdi pilot ihtiyacım var diyor. Bize sendika mailler atmıştı 500 pilot, 1000 kabin memuru fazlamız var, zam yapmayacağız diye… 500 pilot fazlası olan şirket tekrar pilot arıyor” diye konuştu.

‘LİSE MEZUNU PİLOTLAR RİSK'

Havayolu şirketlerinin lise mezunu pilot yetiştirmeye başladığını hatırlatan Günal, bu uygulamaya şiddetle karşı çıktığını vurguladı. Günal, “Bir kere pilotlukta eğitim kalitesini düşürerek, lise seviyesine çekerek direk uçuş emniyetini riske atıyorsunuz. İkincisi bu ucuz işçiliğin devam edebilmesi için kaptanlık saatini düşürüyorlar. Lise mezununa 5 bin lira verecekler, 15 bin TL alan ikinci pilota 5 bin TL'ye uç, uçmuyorsan git demektir bu. Taşeronluk mantığıyla pilot yetiştirecekler. Şirketler bunu kaptanlık seviyesinde yapmayı düşünüyorlar. Bir tek kişinin kazancı var, işverenin. Başka herkes kaybeder” şeklinde konuştu.

Türkiye'yi basamak yaptılar

Türkiye'ye gelen yabancı pilotların tecrübelerinin iyi olmadığını ifade eden Ayhan Günal, “Pilot bulmak zor, yabancı bulmak daha da zor. Ancak kalitesiz yabancı bulursun. Kaliteli olsa bu paraya kendi ülkesinde çalışır zaten. Çalışamıyorsa buraya geliyor. Burayı basamak, eğitim maksatlı kullanıyor. Kendini eğitiyor ve parasını kazanıyor. Kendi ülkesinde kazanamayacağı parayı burada kazanıyor ama bir kalite yok” dedi. (Sözcü)

'Türk pilotlar da gidiyor'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (146)

Kpt ~ 1 yıl önce
Ben de gidiyorum. Arkamdan da dostlarımı davet edeceğim. Artık boğazımızı sıkan patron yalakları ile bu yalakalıktan mesut ve memnun olan patronlar düşünsün. Sorun sadece ücretler değil, uçuş emniyeti. Ekipsizlikten uçaklar yerde kalmaya başlayınca anlarlar Hanyayı Konyayı. Şu anda bile yapılan illegal uçuşları SHGM görmüyor, 3 maymunu oynuyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hepiniz ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cahiller ~ 1 yıl önce
Niye mi lise mezunu olmaz. Bu güne kadar çok az lise mezunundan sorduğum bir şehir isminin (başkent) hangi ülkeye ait olduğu cevabını alabildim. Kişilerle ilgili değil eğitim sistemi berbat, Yen'i nesil büyük oranda Sosyal medya denilen saçmalıkla uğgraşıyor. Araştırma ve genel kültür sıfır. Bu yüzden üniversite mezunu deniyor. Hiç değilse liseliden farklı bir vizyonu ve bakış açısı oluyor. Sen üniversiteye bile gireme baba parasıyla lisans al, oldu canım. Bu bilgisayar oyunu değil, can taşıyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saygı duyuyorum ama aynı fikirde değilim ~ 1 yıl önce
Amerika'da pilotajda bir üniversite değil mi? Avrupa'da da durum böyle. Sen 4 yıl yada 5 yıl havacılıkla alakası olmayan okulda okuduğun zaman sana bana bir faydası olmayan gereksiz bir durum??? Ya pilotların hepsini havacılıkla ilgili üniversiteden alıcaksın yada asker dahil kimseyi bu mesleğe sokmayacaksın? Nasıl lise mezunu cahilse asker olmama rağmen ben ve arkadaşlarımın bir çoğuda o kadar cahil. Tecrübe dediğin şeyle olur bir çok konu... onunla öğrenirsin. Biz askeriyede ne öğrendik ki? İngilizceyi dört dörtlük konuşan bir iki arkadaşımız var dı. Olaya hakim olanda bir kaç kişi. Şimdiki gençlerin önünü açalım beyler. Bırakalım EGOLARI lütfen. 20 yılda binlerce F/O ve Kpt arkadaşla uçtum bu işe erken başlayıp yoğrulanların başarısı daha fazla diyorum. Tabii ki benim görüşüm. Teşekkürler. İyi uçuşlarınız olsun...
Pinkberry ~ 1 yıl önce
Valla pegasus şu an 3500 tl artı asgari ücret e fo uçuruyo..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000