27 Ağustos 2014, Çarşamba 13:43:52

TÜRK HAVACI AMERİKA’DAN PAÇAYI ZOR KURTARDI

Biri THY’ye ait iki uçak motorunu ABD’li bir firmaya sattıktan sonra motorların ambargolu İran’a götürülmek istenmesi ile kara listeye alınan Türk girişimci Sadettin Ilgın’ın yasağı kaldırıldı. İşte kara listeye giden o ilginç olayın detayları…
  • Uçak parçalarına yönelik yapılan bu ambargo halka karşı yapılmış bir ambargodur. ABD'nin haklı bir yanı yoktur. Bu ambargo sonucunda düşen uçaklar nedeni ile sadece halk zarar görüyor ve evlatlarını kaybediyor. ABD'nin uygulamak istediği ambargo ve kısıtlamaların sadece devlete karşı olması lazım. Ambargonun başlangıç tarihine bakıldığında sebebinin devrim olduğu açıktır. Amerikanın kölesi olmaktan vazgeçen bir ülkenin bu denli hareketlere maruz kalması da gayet doğaldır. Çünkü amerika için faydası olmayanın artık yer yüzünde yaşamaması lazım ve her türlü işkenceye maruz kalması gerekir düşüncesi var. Ambargoyu delen çoğu kişi bu işi insanlık namına değil de para için yapıyor ancak dolaylı olarak bakıldığında isteyerek veya istemeden uçakların daha güvenli uçmasına sebep oluyor. Peki asıl suçlu ambargoyu haksız yere uygulayanlar mı yoksa bu ambargoyu kişisel çıkar veya insanlık namına delenler mi? Asıl suç bu anlamsız ambargolarla insanların hayatını tehlikeye atanlarda bence.
  • Burası türkiye copy paste devam müdür
  • Haberi yokmus....
  • 3K uc kagitci mi demek?

THY’den ayrıldıktan sonra motor alım satımına başlayan işadamı Sadettin Ilgın, 3 Ocak’ta ABD tarafından kara listeye alındı. Ilgın’ın kara listeye alınmasına neden olan olayın hikâyesi ise oldukça ilginçti. 

Sadettin Ilgın, ABD merkezli IAG adlı şirketle, THY’den satın aldığı Amerikan yapımı GE model bir motorla, bir başka havayolundan aldığı aynı tipte motoru toplamda 3.6 milyon dolara satmak için anlaştı.

Ilgın motorları Atatürk Havalimanı’ndan tıra yükleyerek Almanya’nın Frankfurt kentine gönderdi. Motorlar burada IAG şirketi tarafından teslim alındı. Ancak motorlar teslim alındıktan sonra Sadettin Ilgın’a ait Adaero şirketi ve Antalya merkezli 3K Havacılık şirketi arasında transfer ediliyor şeklinde evraklar ve sahte fatura düzenlenerek Antalya’ya gönderildi. Sibirya’ya götürüleceği söylenerek satın alınan motorların buradan da İran’a gönderilmesi için Pouya Airlines ile anlaşma sağlandı.

Pouya Airlines’in ambargolu yük taşıdığı için ABD’nin kara listesinde yer aldığının anlaşılmasından sonra Türk Dış işleri Bakanlığı devreye girdi. Olay ABD’ye iletildi. Bunun üzerine Sadettin Ilgın ile birlikte motorun satışında yer alan 3K Havacılık ve sahibi Hüseyin Engin Borluca ABD tarafından kara listeye dahil edildi. Aralık ayında uçak motorunu ABD’li şirkete satan Ilgın, motorların İran’a gönderilmek istendiğinden haberdar olmamasına rağmen 3 Ocak tarihinde kara listeye girdiğini belirterek o tarihten sonra suçsuz olduğunu ispatlamak için zorlu bir süreç yaşadığını belirtti. Olay sonrası ABD’ye uçan Ilgın, savunmasını verdi ve ABD’lileri ikna etmeyi başardı. Sadettin Ilgın, yaklaşık 6 aylık sürenin sonunda 30 Haziran tarihinde kendisini aklayarak kara listeden çıkmayı başardı.

Ancak kendisiyle birlikte motorların satışında yer alan 3K Havacılık’ın sahibi Hüseyin Engin Borluca ve ABD’li şirket kara listede tutulmaya devam etti.

Bir dönem Yavuz Çizmeci, Salih Zeki Öztürk gibi isimlerde Amerika tarafından kara listeye alınmıştı. Yavuz Çizmeci uzun süre Amerika’ya girememiş ve Türkiye’deki bütün şirketlerin yönetiminden çekilmişti. Salih Zeki Öztürk ise Amerika’da tutuklanmış daha sonra elektronik kelepçe takılarak belli bölgeyi terk etmemek üzere serbest bırakılmıştı. Salih Zeki Öztürk iki yıl bu şekilde gözetim altında tutulduktan sonra özgürlüğüne kavuşmuştu.

Onur Havayolları’nın da Amerika ile sorunları olmuş, şirketin İranlı işadamına satılmasından sonra yedek parça dahi almasına izin verilmemişti.

©AirportHaber.com

TÜRK HAVACI AMERİKA’DAN PAÇAYI ZOR KURTARDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Yorum ~ 4 yıl önce
Uçak parçalarına yönelik yapılan bu ambargo halka karşı yapılmış bir ambargodur. ABD'nin haklı bir yanı yoktur. Bu ambargo sonucunda düşen uçaklar nedeni ile sadece halk zarar görüyor ve evlatlarını kaybediyor. ABD'nin uygulamak istediği ambargo ve kısıtlamaların sadece devlete karşı olması lazım. Ambargonun başlangıç tarihine bakıldığında sebebinin devrim olduğu açıktır. Amerikanın kölesi olmaktan vazgeçen bir ülkenin bu denli hareketlere maruz kalması da gayet doğaldır. Çünkü amerika için faydası olmayanın artık yer yüzünde yaşamaması lazım ve her türlü işkenceye maruz kalması gerekir düşüncesi var. Ambargoyu delen çoğu kişi bu işi insanlık namına değil de para için yapıyor ancak dolaylı olarak bakıldığında isteyerek veya istemeden uçakların daha güvenli uçmasına sebep oluyor. Peki asıl suçlu ambargoyu haksız yere uygulayanlar mı yoksa bu ambargoyu kişisel çıkar veya insanlık namına delenler mi? Asıl suç bu anlamsız ambargolarla insanların hayatını tehlikeye atanlarda bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum'a ~ 4 yıl önce
Ağzın bal yesin kardeşim. PVT
Ambargolar hakkında ~ 4 yıl önce
Ambargo konusunda haklısınız. Sonuçta ABD müttefiki ülkelerde var İran' a komşu. İran Gazını da satın alıyorlar. Ama ABD almayın kardeşim diyemiyor gaz konusunda ambargoyu hafiflettik v.s. diyor. Dünya da tüm politikalar maddiyata ve enerjiye dayanır. Her türlü şeye ambargo koyar sattırmaz aldırmaz alternatifsiz kaynaklar olunca ses edemez okyanus ötesinden boru hattı çekemeyeceğine göre iyi hadi kullan der. Bunlarınki ambargo değil, politik çıkar ilişkisi.
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Burası türkiye copy paste devam müdür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Habersiz ~ 4 yıl önce
Haberi yokmus....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3K ~ 4 yıl önce
3K uc kagitci mi demek?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000