07 Nisan 2018, Cumartesi 10:05:30

Türk Hava Yolları'nda değişim zamanı

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı 3. Havalimanı’nda THY’yi bekleyen yenilikleri anlattı.
  • Madem bu kadar liyakatsiz adamla çalışıyorlar. O zaman sürekli, yükselen bu başarı nasıl sağlanıyor? O konuda net ve doyurucu bilgi verir misiniz kardeşim?
  • Degisim sart dogru ,lakin once HAKLARİMİZİ verin sayin ayci,herkes tum haklarini alirken neden turkish DOCO calisanlari 2 yildir magdur ediliyor,neden siz filler tepisirken ezilen biz cimenler oluyor???Turkish DOCİ ya karsi olan negatif duygu ve dusuncelerinizin magdu
  • Evet değişim şart madem THY değişmek istiyor önce çalışma barışını tehdit eden taşeronluk meselesinden başlasın işçisinin emeğini bu şirketlere sömürtmesin ama işinize mi geliyor böylesi bilmem belkide bu şirketler babanızın oğludur .Ama emin olun bu düzen böyle devam etmeyecek eninde sonunda herkes hesap verecek bu hesabı nasıl vereceğinizi varın siz düşünün
  • Kabin A.Ş şart 3000'e de uçuracak kabin memuru bulabilirsiniz de,15 binden aşağı Anadolujet'te uçacak pilot bulamazsınız. Kabin maaşları acilen düşmeli.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı 3. Havalimanı’nda THY’yi bekleyen yenilikleri anlattı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yaklaşık 2 yıldır hazırlıklarını yaptıkları kurumsal yenilenmelerden biri olan kabin personelinin üniformalarını tasarlayan İtalyan modacı Ettore Bilotta’nın çalışmalarında sona geldiklerine belirtti.

Gazete HaberTürk'te yer alan habere göre Aycı, “Kabin ekibinin kıyafetlerinin deneme dikimleriyle uçuşta deneme testlerini yaptık. Tasarım ve renkleriyle, herhangi bir havalimanında THY personeli seçilip tanınacak. Tahmin edileceği üzere bayrağımızın rengine yakın tonlarda, kırmızı ağırlıkta olacak. Kurumsal kimlik çalışmalarımız tamamlandı. Uçakların dış tasarımında bir değişiklik olmayacak, ancak yeni havalimanına yeni üniformalarla ve yeni kabin içi dizayn ile uçacağız" dedi.

Aycı: "Terminal de işletebiliriz"

"Terminal işletmeciliği konusunda yurtdışında tecrübe kazanacağımız fırsatlar olabilir" diyen Aycı, "Bunun için şirketimiz hazır. Böylece kendi sektörümüzde verimliliği artırmak için farklı deneyimler kazanabileceğimiz fırsatları değerlendirme şansımız da olacaktır. Türkiye içindeyse Ankara ve Antalya havalimanlarını yeni uçuş ağlarımızla güçlendirerek, fırsatlara göre yeni merkezler haline getirebiliriz. Aynı şekilde iştirakimiz THY Teknik’in de yurtdışına açılması, uçak bakım hizmeti vermesi konusunda çalışmalarımız var" ifadelerini kullandı.

Turkish Cargo ve AnadoluJet ayrı şirket olacak

Uzun süredir Türk Hava Yolları alt markası olarak faaliyetlerini sürdüren ve düşük maliyetli uçuş imkanı sunan AnadoluJet ile THY'nin kargo alt markası olan Turkish Cargo'nun ayı şirketler olarak yoluna devam edeceğini belirten THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, "Yeni havalimanında Turkish Cargo ve Anadolujet’i kendi alanlarında daha iyi hizmet vermek üzere ayrı şirketler haline getireceğiz. Henüz olgunlaşmadı, ama düşüncemiz bu yönde. Özellikle kargo için yeni meydanda ciddi yatırımlarımız olacak. İlaç, yaş meyve-sebze, e-ticaret gibi kargonun tüm segmentlerinde donanımlı ünitelerle nitelikli hizmet vereceğiz" şeklinde konuştu.

THY bölgesel uçak arıyor

İlker Aycı, Türkiye'nin belli noktalarına sefer düzenlemek amacıyla bölgesel yolcu uçaklarına yöneleceklerini ifade ederek, “THY’nin yurtiçi operasyonlarını yaparken zorlandığı Sinop, Siirt, Tokat gibi havaalanları başta olmak üzere ihtiyaç duyulan diğer meydanlarda kullanılmak üzere bölgesel yolcu uçakları düşünüyoruz. Bu konuda araştırmalarımız devam ediyor. Yolcu kapasitesi 100 koltuk altında olan bölgesel uçaklara ihtiyacımız var" dedi.

Türk Hava Yolları'nda değişim zamanı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (159)

Ehil - Naehil ~ 3 ay önce
Madem bu kadar liyakatsiz adamla çalışıyorlar. O zaman sürekli, yükselen bu başarı nasıl sağlanıyor? O konuda net ve doyurucu bilgi verir misiniz kardeşim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Docolular ~ 3 ay önce
Degisim sart dogru ,lakin once HAKLARİMİZİ verin sayin ayci,herkes tum haklarini alirken neden turkish DOCO calisanlari 2 yildir magdur ediliyor,neden siz filler tepisirken ezilen biz cimenler oluyor???Turkish DOCİ ya karsi olan negatif duygu ve dusuncelerinizin magdu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAKİN ~ 3 ay önce
Sakin ol kardeşim, yazın bile yarıda kalmış, aynı duygu ve düşünceleri paylaşıyoruz. Eninde sonunda haklarımızı alacağız Allah'ın izniyle...
teknik taşeron ~ 3 ay önce
Evet değişim şart madem THY değişmek istiyor önce çalışma barışını tehdit eden taşeronluk meselesinden başlasın işçisinin emeğini bu şirketlere sömürtmesin ama işinize mi geliyor böylesi bilmem belkide bu şirketler babanızın oğludur .Ama emin olun bu düzen böyle devam etmeyecek eninde sonunda herkes hesap verecek bu hesabı nasıl vereceğinizi varın siz düşünün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK ~ 3 ay önce
Kabin A.Ş şart 3000'e de uçuracak kabin memuru bulabilirsiniz de,15 binden aşağı Anadolujet'te uçacak pilot bulamazsınız. Kabin maaşları acilen düşmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 3 ay önce
KAtiliyorum
kabin amiri ~ 3 ay önce
Bende katiliyorum tgs de yolculara bagiran binlerce insanin ucusunu kacirmasina neden olan tgs personeli 15 bin tl almalılar.Daha onceden yer personeli kaliteli kisilerden olusurdu yolculara insan gibi davranilirdi bence asgari ucret bile su ankilere fazla yolculari dovmediginiz kaldi THY yi yukselten kabindir herkes canla basla calisiyor gerekirse sirketim icin bedava calisirim ya sen.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000