29 Kasım 2012, Perşembe 09:05:41

TÜRK CASUS UÇAKLARI İÇİN FLAŞ GELİŞME

İsrail Uzay ve Havacılık Sanayi‘nin (Israel Aerospace Industries- IAI)alt kuruluşlarından Elta, Türk Casus Uçakları için hava uyarı ve kontrol sistemleri üretimine devam etme kararı aldı.
  • yok bu israil malı bu işe yaramaz biz niye kendimiz üretmiyoruz vb. yorumlar yapğacağınıza adam olsaydınız da mühendis olup bu sistemleri siz geliştirseydiniz işkembeden atmak kolay herkese tabii ağzı olan konuşuyor işe gelince hiç bir icraat yok uyanın bu işler çene çalmakla olmuyor çalışın çalışın...
  • Ne sistemmiş bu yaa? Çinliler kesin çakmasını yapmışlardır. Onlardan alabilirdik aslında.
  • Bildigim kadariyla daha hic bir ucak teslim alinmadi. THK diye uzerinde yaziyor ama amerikan tescili ile ucuyor. Ne ise mi yarayacak, patriot ve Kürecik ne ise yariyorsa bu da o ise yarayacak. "One minutes" filan hepsi hikaye ama anlayana! Zaten bize anlamayan, bilmeyen, kandirilabilen vatandas lazim. Oy versin yeter. Sonra da halk beni istedi muhabbeti.
  • heronlar teröristleri gördüde ne yaptılar? bu uçaklarla görseler ne yapıcaklar? bir bilen bu işten anlayan varsa cevaplarsa sevinirim...!

Böylelikle uzun zamandır ertelenen dört adet Boeing 737 AWACS uçağının yapımı tamamlanacak. Uçakların maliyeti 1,6 milyar dolar olarak açıklandı. Elta’nın üretimine Savunma Bakanlığından onay gelmesi Türkiye’ye yapılan savunma teknolojilerinin ve ürünlerin ihracatına karşı duruşun yumuşatıldığının bir göstergesi olarak yorumlandı.

Türkiye’nin 2002’de sipariş ettiği Boeing 737-700 AWACS uçakları için Elta 100 milyon dolara uyarı ve kontrol sistemi donatımını üstlenmişti. Elta, Boeing 737 için bu sistemleri üreten tek üretici konumunda.

Uçakların 2006’da teslim edilmesi planlanıyordu ancak beklenenden daha uzun süren sistem entegrasyonları sebebiyle sadece iki uçak teslim edilebilmişti.

Daha sonra Mavi Marmara olayında iki ülke ilişkilerinin bozulması ile İsrail Savunma Bakanlığı, savunma sanayinin Türkiye’ye ihracatını yasaklamıştı. Türkiye ile anlaşma imzalayan IAI’nin sözleşmeleri de hükümet tarafından feshedilmişti.

AWACS’ların Boeing ile ilgili bir anlaşması olmasından dolayı süreç dondurularak beklemeye alındı. Boeing’in çabalarından sonra Elta’dan üretim kararı çıktı. 

TÜRK CASUS UÇAKLARI İÇİN FLAŞ GELİŞME

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

aliii ~ 4 yıl önce
yok bu israil malı bu işe yaramaz biz niye kendimiz üretmiyoruz vb. yorumlar yapğacağınıza adam olsaydınız da mühendis olup bu sistemleri siz geliştirseydiniz işkembeden atmak kolay herkese tabii ağzı olan konuşuyor işe gelince hiç bir icraat yok uyanın bu işler çene çalmakla olmuyor çalışın çalışın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 5 yıl önce
Ne sistemmiş bu yaa? Çinliler kesin çakmasını yapmışlardır. Onlardan alabilirdik aslında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Bildigim kadariyla daha hic bir ucak teslim alinmadi. THK diye uzerinde yaziyor ama amerikan tescili ile ucuyor. Ne ise mi yarayacak, patriot ve Kürecik ne ise yariyorsa bu da o ise yarayacak. "One minutes" filan hepsi hikaye ama anlayana! Zaten bize anlamayan, bilmeyen, kandirilabilen vatandas lazim. Oy versin yeter. Sonra da halk beni istedi muhabbeti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir bilene sorumdur ~ 5 yıl önce
heronlar teröristleri gördüde ne yaptılar? bu uçaklarla görseler ne yapıcaklar? bir bilen bu işten anlayan varsa cevaplarsa sevinirim...!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000