29 Ekim 2014, Çarşamba 08:10:24

'TÜRBÜLANS UÇAK DÜŞÜRMEZ'

ABD’li hava uzmanı ve pilot Patrick Smith, hava yolculuğunun en büyük kâbuslarından türbülansın ‘doğal olduğunu’ söyledi.
  • her uçağın kaldırabileceği bir türbülans limiti vardır uçak over stress dediğimiz hadiseye girerse parçalanır nasıl düşmezmiş komik insanlar yaa patric i de tanrı kabul etmeyin iyiki usa de doğmuş havacılara sorun neden cumulunimbus (cb) bulutundan kaçıyorlarmış acaba..........
  • Sen kimsin abicim bizim pilotlara sor sen onu bak hepsi nekadarda biliyor.Dünya yok desin bizimkiler var der!
  • Patrick smith de kimmis! Bizim ulkemizde herkes havaciligi ondan daha iyi bilir!
  • Kalkista ve iniste bir wake turbulans ye bakalim nolacak.

ABD’li hava uzmanı ve pilot Patrick Smith, hava yolculuğunun en büyük kâbuslarından türbülansın ‘doğal olduğunu’ söyledi. Smith, bir uçağın türbülans nedeniyle zarar görmesinin ise imkânsız olduğunu belirtti. ‘Bir pilota sorun’ adlı blogun yazarı Smith, yolcuların en çok korktukları olay olan türbülansın tamamen doğal olduğunu ve uçağa bir zarar vermediğini ifade etti.

Pilotların türbülans esnasında fazla birşey yapmadıklarını anlatan Smith, uçağın zaten koruyucu donanımlara sahip olduğunu, bir uçağın kanatlarının türbülans nedeniyle zarar görmesinin imkânsız olduğunu belirtti.

‘Sadece bir konfor meselesi’

Uçak yolculuğu yapanların en büyük korkusu olan türbülansın sadece bir ‘konfor’ meselesi olduğunu anlatan pilot, bu olay esnasında yaralananların da sadece kemer takmadıkları için bu durumla karşılaştıklarını ifade etti. Geçen hafta, Singapur Havayolları’na ait bir yolcu uçağında türbülans nedeniyle 14 kişi yaralanmış, uçak yaralıların tedavisi için acil iniş gerçekleştirmek zorunda kalmıştı.

‘Sebebi uçuşun fazla olması’

Bununla beraber, çoğu yolcu korkuları nedeniyle uçağın sallamasını abartılı bir şekilde hissediyor. Blogunda kendisine yönelitilen soruları da yanıtlayan Smith, ‘türbülansın iklim değişikliği ile bir ilgisi olup olmadığına’ yönelik soruya da cevap verdi. Milliyet'te yer alan habere göre; Smith, “Türbülans vakalarının artmasının sebebi, gün geçtikçe daha fazla uçağın uçuyor olması. Hava ulaşımı arttıkça türbülans ihtimali de artıyor” dedi. Yazdığı blog Time dergisi tarafından en iyi 25 blog arasında gösterilen Smith, “Bugüne kadar ‘sadece türbülans’ yüzünden hiçbir uçak düşmedi” diye ekledi.

'TÜRBÜLANS UÇAK DÜŞÜRMEZ'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

dispatch/pilot ~ 4 yıl önce
her uçağın kaldırabileceği bir türbülans limiti vardır uçak over stress dediğimiz hadiseye girerse parçalanır nasıl düşmezmiş komik insanlar yaa patric i de tanrı kabul etmeyin iyiki usa de doğmuş havacılara sorun neden cumulunimbus (cb) bulutundan kaçıyorlarmış acaba..........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sen kimsin abicim bizim pilotlara sor sen onu bak hepsi nekadarda biliyor.Dünya yok desin bizimkiler var der!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Patrick smith de kimmis! Bizim ulkemizde herkes havaciligi ondan daha iyi bilir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Kalkista ve iniste bir wake turbulans ye bakalim nolacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sence ~ 4 yıl önce
o türbülanstan mı bahsediyor sanki ibiş

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000