25 Aralık 2015, Cuma 11:22:13

'Tüm yolcular bize bakıyordu, utanç vericiydi'

İngiltere vatandaşı Muhammed Tarık Mahmud, ABD seyahatinin engellenme gerekçesini öğrenmek istiyor.
  • ohoo avrupada muslimanlara çoğu irkciliga uğruyor. terrorist gözüyle bakıyorlar. daha neler olcak, daha neler duycaz. Birlik olmalıyız ve güçlü
  • Yegenim zararin nerde gelecegini ogrenin kendi hislerinize kapilarak ani karalar vermeyin .
  • Erdogan neden kakip. Ey Amerika muslumanlara neden boyle yapiyorsun. Ne munasebet Araplar arabistan yokmu Bir suru islam devletleri vardir . Biz neden Amerikaila. Bozusalim. Dunyada. Turkiyeye yadim eden ve her konuda turkiye nin yaninda olan tek devlet. Amarikadir Ucagimizi. Tankimizi tufegimizi. Ve her turlu yadimi USA da aliyoruz. Ben 72 Yasimdayim. Amerikan sutuyle. Peyniriyle buyuduk. Bunlar inkar edimez. Tukiyenin biir ata sozu vardir . Bir kahve inin 40. Yil hatiri vardir , bunu unutma . Su durumda ve su devirde. USA. Ya bir soz soylemeye hakki yotur . Trunp konusur. Bos teneke fazla ses verir. USA. Trunp degildir. Bu gun var yarin yok biliyorum bu yazim icin art dusunceler ola bilir . Binlerce. Turk ogrenci var. birde Rusyayi gorun butun iktisadi ticari munasebetleri aninda kesti. Dostluk komsuluk bumu?
  • Dün okumuştum. malesef boyle haberler gündemin haberleri

"Neden seyahatimiz engellendi? Müslüman olduğumuz için mi?" diye soran Mahmud, uçak biletlerine verdikleri 9 bin sterlini de hala alamadıklarını söyledi.

Mahmud, California'da yaşayan ailesini görmek ve Orlanda'da bulunan Disneyland eğlence parkına çocuklarını götürmek için 15 Aralık'ta Gatwick Havaalanı'nda yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Erkek kardeşi, kardeşinin çocukları ve kendi çocuklarıyla birlikte uçağa binmek üzere havaalanına gittiklerini ifade eden Tarık Mahmud, "Biniş kartlarımızı aldık, uçağa binmek için bekleme salonundayken, İngiltere sınır güvenliği ajansından bir yetkili yanımıza gelerek pasaportlarımıza bakmak istedi" dedi.

Mahmud, 10 dakika bekletildikten sonra sınır güvenliği yetkilisinin, Washington'dan telefon aldıklarını ve İngiliz vatandaşlarının ABD'ye girişlerine onay veren ve internetten doldurulan seyahat izni elektronik sistemindeki (ESTA) başvurularında sorun olduğunu kendilerine ilettiğini kaydetti. ESTA formlarını doldurduktan sonra olumsuz bir yanıt almadıklarını ve ABD'ye seyahat izinlerine onay çıktığını dile getiren Mahmud, ancak son dakikada uçağa binemeyeceklerinin kendilerine söylendiğini belirtti.

"Utanç vericiydi"

Bekleme salonunda sorgulanmalarının utanç verici olduğunu ve tüm yolcuların bu sırada kendilerine baktığını anlatan Mahmud, "Bunun neden yapıldığını anlamaya çalıştık. Neden seyahatimiz engellendi? Müslüman olduğumuz için mi? Çünkü uçağın diğer yolcuları arasında Müslüman yoktu" dedi.

Uçak biletlerine 9 bin sterlin harcadıklarını ve bu paranın kendilerine geri ödeneceğine dair hala güvence almadıklarını kaydeden Mahmud, para kazanmak için çok çalıştığını ve başlarına gelenin "soygun" olduğunu dile getirdi. Mahmud, "İngiliz vatandaşı olarak bize niye böyle muamele edildiğini ve uçağa neden alınmadığımızı bilme ve öğrenme hakkımız var. ABD, İngiliz vatandaşlarını nasıl engelleyebiliyor? Bu çok saçma" dedi.

"Trump başkan olursa, hayatımız cehenneme dönecek"

İngiltere'de spor salonu işleten 41 yaşındaki Tarık Mahmud, ABD'deki Cumhuriyetçi Başkan aday adayı Donald Trump'ın Müslümanlara ilişkin sözlerinin ABD'ye gitmelerinin engellenmesinde etkisi olduğunu düşünüyor.

4 yaşındayken ailesi Pakistan'dan İngiltere'ye gelen Mahmud, "Son zamanlarda benzer birçok olay yaşanmış ve bunlar Trump'ın sözlerinden sonra yaşanıyor. Tesadüf olamaz. Trump başkan olursa, hayatımız cehenneme dönecek" ifadelerini kullandı.
İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Stella Creasy, son dönemde benzer olaylar yaşandığına dikkat çekmek ve Amerikalı yetkililerden olayla ilgili açıklama istemek için İngiltere Başbakanı David Cameron'a çağrıda bulunduğu bir mektup yazdı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada ise Cameron'ın konuyu inceleyeceği kaydedildi.

Amerikalı iş adamı Donald Trump bu ay başında, başkanlık seçimi için yürüttüğü kampanya kapsamındaki konuşmasında, göçmen ya da turist olarak ABD'ye gelmek isteyen Müslümanların ülkeye alınmaması için çağrıda bulunmuştu.

David Cameron da Trump'ın sözlerini "bölücü, sorunların çözümüne yardımcı olmaktan uzak ve düpedüz yanlış" diye nitelendirmişti.

'Tüm yolcular bize bakıyordu, utanç vericiydi'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Hollandalı-Turk ~ 3 yıl önce
ohoo avrupada muslimanlara çoğu irkciliga uğruyor. terrorist gözüyle bakıyorlar. daha neler olcak, daha neler duycaz. Birlik olmalıyız ve güçlü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siyaset ~ 3 yıl önce
Yegenim zararin nerde gelecegini ogrenin kendi hislerinize kapilarak ani karalar vermeyin .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siyaset ~ 3 yıl önce
Erdogan neden kakip. Ey Amerika muslumanlara neden boyle yapiyorsun. Ne munasebet Araplar arabistan yokmu Bir suru islam devletleri vardir . Biz neden Amerikaila. Bozusalim. Dunyada. Turkiyeye yadim eden ve her konuda turkiye nin yaninda olan tek devlet. Amarikadir Ucagimizi. Tankimizi tufegimizi. Ve her turlu yadimi USA da aliyoruz. Ben 72 Yasimdayim. Amerikan sutuyle. Peyniriyle buyuduk. Bunlar inkar edimez. Tukiyenin biir ata sozu vardir . Bir kahve inin 40. Yil hatiri vardir , bunu unutma . Su durumda ve su devirde. USA. Ya bir soz soylemeye hakki yotur . Trunp konusur. Bos teneke fazla ses verir. USA. Trunp degildir. Bu gun var yarin yok biliyorum bu yazim icin art dusunceler ola bilir . Binlerce. Turk ogrenci var. birde Rusyayi gorun butun iktisadi ticari munasebetleri aninda kesti. Dostluk komsuluk bumu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trunp ~ 3 yıl önce
Ne diyosunuz amca bey. Nokta.
İsim / Rumuz ~ 3 yıl önce
Dün okumuştum. malesef boyle haberler gündemin haberleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000