30 Mart 2015, Pazartesi 08:01:17

TÜBİTAK'TAN DEV PROJE

Dünya uzaya gitmenin kolaylaşacağı yeni bir hayali düşlerken, gelişmiş ülkeler de insanları dünya ötesine taşıyacak yeni araçları geliştirme yarışına girdi. Türkiye de bu yarışa seyirci kalmamak için harekete geçti.
  • yepyeni türkiyenin adınaaaaaaa ha kimindir memleket bilinmez bilendende sorulmaz falan filan de thor olurmu olur olmazzzzzzzz olsada olmasada kodum işte
  • Proje prototipi için aldıkları straforları toplu halde duvara sürterek bitirmişler...Elemanlardan biri sürtünmeden alev almış..Şaka bir yana yerli mekik nedir kardeşim? Sanki ithali varmış da yerlisini yapmak lazım diye yola çıkılıyor. Yok bir de sanki uzaya gitmekte ki tek problem ısıymış gibi onun üzerine çalışıp performans artışı sağlanacakmış...Siz bu gazla mekiğe filan gerek yok direk çıkarsınız uzaya..
  • Bu ne ki? Turk mu? Hic duymadim. Turklerin boyle bir tanrisi olsun, ya da mitolojik hero.
  • THOR ne ki? Odin'in oğlu olan, elinde çekiçle gökyüzünde dolaşan İskandinav tanrısı. THOR günü olarak adanan THORSDAY. Sonradan Thursday oldu...Nam-ı diğer perşembeye adını veren tanrı. O zaman proje adı Perşembe olsun. En azından Türkçe. Proje'yi sonuna kadar destekliyorum ama bu tarz alıntı, özenti isimler olmamalı. Mekik uzaya çıkınca THOR uzayda dediklerinde kim Türkleri bilecek? Kim Türklerin projesi diyecek? İskandinav sanılacak, başka ne olacak...

Dünya uzaya gitmenin kolaylaşacağı yeni bir hayali düşlerken, gelişmiş ülkeler de insanları dünya ötesine taşıyacak yeni araçları geliştirme yarışına girdi. Türkiye de bu yarışa seyirci kalmamak için harekete geçti.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bilim adamları, gelecekte Türkler’i uzaya taşıyacak tamamen yerli mekik hazırlığı için THOR adını verdikleri projeyi faaliyete geçirdi.

THOR’da geleceğin uzay araçları ile hipersonik taşıma araçlarının atmosferden rahat geçişleri için neler yapılması gerektiği ele alınacak. Yüksek ısılı atmosfer geçişlerinde uzay araçlarında oluşacak sürtünmeden kaynaklı ısınmaların en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılacak.

EN GÜÇLÜ KAHRAMANIN ADI VERİLDİ

Adını mitolojide en güçlü tanrı olarak bilinen 'Thor'dan alan projede 'ısıl koruma tekniği' baz alınacak. Burun ve kanatları yüksek ısıya maruz kalan uzay mekiklerinin bu bölgelerdeki uçuşu da etkileyen yuvarlak hatları yeniden değerlendirilecek. THOR ekibi hem uçuş performansının artırılması hem de atmosfer geçişinin sorunsuz yaşanması için yeni projeler geliştirecek.

TÜBİTAK'TAN DEV PROJE

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

yakışır ~ 3 yıl önce
yepyeni türkiyenin adınaaaaaaa ha kimindir memleket bilinmez bilendende sorulmaz falan filan de thor olurmu olur olmazzzzzzzz olsada olmasada kodum işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misaifr-Duayen ~ 3 yıl önce
Proje prototipi için aldıkları straforları toplu halde duvara sürterek bitirmişler...Elemanlardan biri sürtünmeden alev almış..Şaka bir yana yerli mekik nedir kardeşim? Sanki ithali varmış da yerlisini yapmak lazım diye yola çıkılıyor. Yok bir de sanki uzaya gitmekte ki tek problem ısıymış gibi onun üzerine çalışıp performans artışı sağlanacakmış...Siz bu gazla mekiğe filan gerek yok direk çıkarsınız uzaya..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thor mu! ~ 3 yıl önce
Bu ne ki? Turk mu? Hic duymadim. Turklerin boyle bir tanrisi olsun, ya da mitolojik hero.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim olmamış ~ 3 yıl önce
THOR ne ki? Odin'in oğlu olan, elinde çekiçle gökyüzünde dolaşan İskandinav tanrısı. THOR günü olarak adanan THORSDAY. Sonradan Thursday oldu...Nam-ı diğer perşembeye adını veren tanrı. O zaman proje adı Perşembe olsun. En azından Türkçe. Proje'yi sonuna kadar destekliyorum ama bu tarz alıntı, özenti isimler olmamalı. Mekik uzaya çıkınca THOR uzayda dediklerinde kim Türkleri bilecek? Kim Türklerin projesi diyecek? İskandinav sanılacak, başka ne olacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000