01 Eylül 2017, Cuma 09:27:09

TSK'da savaş pilotu koltuğu doldu

FETÖ’cü 300 pilotun ordudan ihraç edilmesiyle yaşanan sıkıntı giderildi. Ordudan ayrılanların dönmesiyle koltuk-pilot oranı standarda ulaştı.
  • Biz de yedik ..
  • Koltuk dolmadı henüz, doldurmak en az 1, 5 yıl sürer ; haydi şimdi doldu diyelim , sonra ne olacak , kim gelecek bu görevi tamamlayanların yerine, hava harp okuluna alınan yandaşlar jet eğitimine başlamadan kaçarlar, hele harbehazırlıkta hiç şansları
  • F-35 ler gelince katliam basliyacak 15 temmuz dan daha kotu oluyor
  • Hava kuvvetlerini bu hale getirenlerden hesap sorulsun.yıllardır öbekleşen fetöcüler neden tespit edilmedi ve tedbir alınmadı?

FETÖ’cü 300 pilotun ordudan ihraç edilmesiyle yaşanan sıkıntı giderildi. Ordudan ayrılanların dönmesiyle koltuk-pilot oranı standarda ulaştı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ'cü 300 pilotun Türk Hava Kuvvetleri'nden (THK) ihraç edilmesinin savaş uçaklarının operasyonel kabiliyetinde yarattığı tahribat giderildi. Uluslararası standartlarda koltuk sayısı- savaş pilotu sayısı oranı "1/1.5" olarak kabul ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bu oran darbe girişimi nedeni ile "1/0.8" seviyesine kadar geriledi.

Hava Kuvvetleri'nden ayrılan pilotların gönüllü dönüş kararının yanı sıra, FETÖ baskısı nedeni ile mesleğini bırakan personelden eksik mecburi hizmet süresi bulunanların da göreve döndürülmesi ile koltuk sayısı savaş pilotun oranı "1/1.7"ye yükseldi. Genel savaş hali durumu için gerekli olan oranın "1/2.5"tan az olmaması gerekiyor.

Yeni alınan ve yetiştirilen pilotlarla birlikte 2019'a kadar Hava Kuvvetleri'nin koltuk sayısı savaş pilotu dengesinde "1/3"e ulaşması, böylece her bir savaş uçağı için en az 3 deneyimli pilotun kadroda tutulması hedefleniyor.

THK'nın envanterinde değişik tipte yaklaşık 450 uçak var. Bunlardan 300 kadarı F-16 ve F-4 savaş uçakları. Bu durumda muharip uçaklar için 450, tüm uçaklar içinse 675 pilot istihdam edilmesi gerekiyor. Son çıkarılan KHK ile en az 200 pilot Hava Kuvvetleri'ne dönecek. Bunlardan 100 kadarı F-16 pilotu. TSK ihtiyacı olması durumunda 18 yılını doldurmadan emekli olan bütün pilotları göreve çağırabilecek. Pilotların görev süreleri 4 yıl olarak belirlendi. Göreve çağrılan pilot ilgili birliğe katılış yapmazsa sivil pilot sertifikaları 4 yıl boyunca askıya alınacak. (Sabah)

TSK'da savaş pilotu koltuğu doldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Yemezler ~ 12 ay önce
Biz de yedik ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 12 ay önce
Koltuk dolmadı henüz, doldurmak en az 1, 5 yıl sürer ; haydi şimdi doldu diyelim , sonra ne olacak , kim gelecek bu görevi tamamlayanların yerine, hava harp okuluna alınan yandaşlar jet eğitimine başlamadan kaçarlar, hele harbehazırlıkta hiç şansları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Darbe ~ 12 ay önce
F-35 ler gelince katliam basliyacak 15 temmuz dan daha kotu oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hesap ~ 12 ay önce
Hava kuvvetlerini bu hale getirenlerden hesap sorulsun.yıllardır öbekleşen fetöcüler neden tespit edilmedi ve tedbir alınmadı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000