11 Mart 2017, Cumartesi 09:15:29

TSK ve SSM uçak ve İHA'larda GPS'si kaldırdı!

TSK ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı, helikopter, uçak ve İHA'ların konumlarının belirlenmesinde GPS'e bağımlılığı ortadan kaldırdı.
  • Süper şahane emeği geçenleri alnından öpüyorum
  • GPS'te olmayan Attitude - Konum Bilgisi dahil bu sistemde. İçinizdeki Almanı bir türlü bertaraf edemediniz. Huzursuzluk karakteriniz olsun. İçinideki garez İle...
  • Milli sistem: terraflite... bu da dolar bozdurma operasyonuna benziyor.. böyle ... böyle....
  • Yirmi yıl önce, ils sistemi yerine, son yaklaşmada uçağın radarı v.b gibi bir sistemin neden kullanılmadığını sormuştum kısmet şimdiyeymiş. Ülkemize hayırlı olsun. İnşallah bunu Hassas yaklaşma sistemi şeklinde sivil uçaklara da adapte edebilirlerse tadından yenmez. Bir an önce bununda çalışmasına başlansın. Gerekli patentler alınırsa dünya ya satarız.

Helikopter, uçak, insansız hava aracı gibi platformlara hassas konum bilgisi sağlayan Küresel Konumlandırma Sistemine (GPS) alternatif oluşturacak ve bu alandaki kritik bağımlılığı sonlandıracak milli bir çözüm geliştirildi.

GPS'in zafiyetlerini ortadan kaldıran TerraFlite isimli ürünün kısa süre içinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki helikopterlere takılmaya başlanması bekleniyor.

Söz konusu araçlarda ihtiyaç duyulan konum bilgisini temin eden GPS cihazları, olumsuz hava koşulları veya dışarıdan elektronik müdahalelerin etkisiyle performans kaybına uğrayabiliyor ya da kullanılamaz hale gelebiliyor.

Bunun sonucunda ise hava aracının görevini yapamadığı ve hatta düştüğü durumlarla karşılaşılabiliyor.

STM, bu konudaki ihtiyaca yanıt verebilmek amacıyla TÜBİTAK'ın mali desteği ve Ankara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nün danışmanlığıyla 2012 yılında Ar-Ge projesi başlattı.

Bu kapsamda, hava araçlarının GPS olmadan kendi konumunu bulmasına yönelik bir algoritma geliştirilip uluslararası patenti alınırken, ortaya konulan çalışma uluslararası akademik literatüre de girdi.

Teknolojik hazırlık seviyesinin sonuna gelen ve tamamen hazır olarak raftaki yerini alan ilk ürünün bu yıl TSK envanterindeki helikopterlere takılmaya başlanması, helikopterleri İHA ve savaş uçaklarının izlemesi bekleniyor.

TerraFlite'nin özellikleri

Özellikleri

Yüksek pozisyon hassasiyeti ile azaltılmış yatay ve düşey hedef hatası,
Gerçeğe yakın pozisyon tabanlı görüntü üretimiyle yüksek durumsal farkındalık,
Daha kesin pasif engel uyarıları,
Karıştırmaya karşı dirençli,
GPS bağımsız,
Düşük maliyet
Yüksek çözünürlüklü DTED Seviye-2 arazi yükseklik verisi,
GPS olmayan/engellenmiş ortamlarda hedefe ulaşma,
Sayısal kayan harita, engel/arazi uyarı ve otomatik pilot sistemleri ile birlikte kullanım,
Hava sistemleri ile entegrasyon,
FocusFlite™ AS çözümleriyle tam entegrasyon.

TSK ve SSM uçak ve İHA'larda GPS'si kaldırdı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Nfe ~ 1 yıl önce
Süper şahane emeği geçenleri alnından öpüyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilemeden konuşmayın ~ 1 yıl önce
GPS'te olmayan Attitude - Konum Bilgisi dahil bu sistemde. İçinizdeki Almanı bir türlü bertaraf edemediniz. Huzursuzluk karakteriniz olsun. İçinideki garez İle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Garez yok. ~ 1 yıl önce
Attitude'un GPS'lerde olmasına gerek yok! Ama inertial sistemlerde olmak zorunda. Sonra, "Konum bilgisi dahil" diyorsunuz da haber başlığında "... GPS'i kaldırdı" diyor. Ben de zaten GPS'siz olamayacağını söylüyorum. Yapılan sistem GERÇEK'tir. Tamam. Ama HABER'in kendisi PEMBE.
:)) ~ 1 yıl önce
Milli sistem: terraflite... bu da dolar bozdurma operasyonuna benziyor.. böyle ... böyle....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
20 yıl ~ 1 yıl önce
Yirmi yıl önce, ils sistemi yerine, son yaklaşmada uçağın radarı v.b gibi bir sistemin neden kullanılmadığını sormuştum kısmet şimdiyeymiş. Ülkemize hayırlı olsun. İnşallah bunu Hassas yaklaşma sistemi şeklinde sivil uçaklara da adapte edebilirlerse tadından yenmez. Bir an önce bununda çalışmasına başlansın. Gerekli patentler alınırsa dünya ya satarız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değil ~ 1 yıl önce
Bu sistem, sizin söylediğiniz gibi bir "yaklaşma" sistemi değil. Bırakın ILS'i hiçbir yaklaşma sistemi yerine kullanılamaz. Bu uydusuz çalışacağı düşünülen bir seyrüsefer sistemi.
Değile değil ~ 1 yıl önce
Yaklaşmayı da seyrüseferin bir parçası olarak düşünürse sistem ki gps de var, al sana oldu bitti. Biraz kafayı çalıştır...
Değil ~ 1 yıl önce
Burada birbirimizin düşmanı değiliz. "20 yıl" adlı yorumcunun beklentisini karşılayan bir sistem olmadığını söylüyorum. Yaklaşma kolaylığı olan ILS ile ilgisi olmadığını anlatıyorum. Serüsefer başka bir şeydir. S/S cihazlarıyla yaklaşma yapamazsınız! Dünyada kimse yapamaz. GPS sistemleriyle yaklaşma üzerinde dünyada hala çalışılıyor. 2020'lerde tam devreye sokulması planlanıyor. Ayrıca GPS'in de olduğunu söylüyorsunuz, ki haberin başlığına bakarsanız "... GPS'i kaldırdı" diyor, haber yanlış. Bu sistemde bence de mutlaka GPS vardır. "Kafayı çalıştır..."a gelince. Her ne kadar sanal ortam olsa da birbirimize karşı nazik olmalıyız. Nick'lerin arkasında durarak bilgi sahibi olana sataşmak, bilgiye katkı sağlamıyor.
Cevap ~ 1 yıl önce
2017-20=1997. F-4E 1974 yılında envantere girmişti. ARA (Airborn Radar Approach) yani, uçağın radarını kullanarak yaklaşma yapıyordu. ADF alçalmasını, uçağın ADF alıcısını DF olarak kullanarak yapıyordu. WRCS ile gerektiğinde Radar kerteriz kullanmak sureti ile alçalma yapılabiliyordu. Yani, sizin merak etmeye başladığınız yıldan 23 yıl daha öncesinden beri bu alçalmalar yapılıyordu. AYDINLANDIK MI?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000