28 Eylül 2015, Pazartesi 08:08:38

TSK F-35'leri Malatya'da konuşlandıracak

Genelkurmay Başkanlığı, önümüzdeki yıllarda Hava Kuvvetleri'nin vurucu gücü olacak F-35 savaş uçakları için çalışmalarını hızlandırdı.
  • İlk teslimat 2014 yılında olacaktı ama erteleye erteleye 2020'yi bulacak. Zamanında Özal F-16 yı bizim ürettiğimizi Türk halkına yedirtmişti, buda öyle olmasın.
  • işte milli uçak tamamen ABD yapımı yani 100% yerli:) bak sağ gösterip sol vurduk!
  • Son insanlı Muharrib Havaaracı ( F35 ) ölü doğdu. Biz de zaten almıyoruz. Heyecan yapmayın. bilincli bir haber ise; uçağı bize "gazlamaya çalışıyorlar". Bilincli değil ise zaten yalanlanır ya da sukut edilir.
  • Böyle çok iddialı vaatlerle başlayıp işin sonunda hepsinden taviz verilen fantazi uçakları onyıllarca beklemek ve bu yüzden külüstürlerle uçmak yerine, "Workhorse" yani yüksek kapasiteli, aşırı yüke ve hor kullanmaya dayanıklı ekipman alsaydık daha iyi olurdu. Mesela 80-100 tane F18 alsaydık, 30 sene bir sürü işimizi görürdü. Ayrıca teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin sayı ve faydalı ağırlık her zaman önemlidir.

Genelkurmay Başkanlığı, önümüzdeki yıllarda Hava Kuvvetleri'nin vurucu gücü olacak F-35 savaş uçakları için çalışmalarını hızlandırdı.

ABD liderliğindeki konsorsiyum tarafından üretilen beşinci nesil savaş uçaklarından 100 adet almayı planlayan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), uçakları Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda konuşlandırmaya karar verdi. Bu üssün F-35'lere uygun hale getirilmesi için hazırlık çalışmaları başlatıldı. Buraya ayrıca entegre eğitim merkezi de kurulacak. Müttefik ülkelerin pilotları ile bakım-onarım personeli Türkiye'de eğitim alacak. Edinilen resmi bilgilere göre, ABD tarafında yaşanan gecikme sebebiyle ilk uçağın teslimatı 2018 yerine 2019'da gerçekleştirilecek. İlk teslimatı takip eden iki yıl içerisinde toplam 14 F-35 envantere girecek.

Aynı yıl Malatya'daki üs de ‘beşinci nesil muharebe filosu' olarak hizmet vermeye başlayacak. Eş zamanlı şekilde sıkça tartışılan F-4/2020'ler emekliye ayrılacak. Hava Kuvvetleri F-16 ve F-35'lerle bölgedeki caydırıcılığını artıracak. Öte yandan uçan kale olarak bilinen askeri nakliye uçağı projesi A400M'de yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye'ye teslim edilecek uçaklardan biri test uçuşları sırasında İspanya'da düşmüştü. Yapılan görüşmeler neticesinde daha önce nisanda teslim edilmesi öngörülen dördüncü uçağın yıl sonuna kadar TSK envanterine girmesi konusunda İspanya tarafıyla uzlaşmaya varıldı. (Zaman)

TSK F-35'leri Malatya'da konuşlandıracak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

portos ~ 3 yıl önce
İlk teslimat 2014 yılında olacaktı ama erteleye erteleye 2020'yi bulacak. Zamanında Özal F-16 yı bizim ürettiğimizi Türk halkına yedirtmişti, buda öyle olmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
milli uçak ~ 3 yıl önce
işte milli uçak tamamen ABD yapımı yani 100% yerli:) bak sağ gösterip sol vurduk!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Son ~ 3 yıl önce
Son insanlı Muharrib Havaaracı ( F35 ) ölü doğdu. Biz de zaten almıyoruz. Heyecan yapmayın. bilincli bir haber ise; uçağı bize "gazlamaya çalışıyorlar". Bilincli değil ise zaten yalanlanır ya da sukut edilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 3 yıl önce
"Ölü doğmuş olmak" tarafı bir ölçüde doğru. Ancak Türkiye F-35'lerden istemeyerek de olsa (100 adet veya bu mertebede) alacaktır... Bunun ticari, askeri ve siyasi pekçok nedeni var. Burada tartışmakla bitmez!...
Mülayim Sert ~ 3 yıl önce
Böyle çok iddialı vaatlerle başlayıp işin sonunda hepsinden taviz verilen fantazi uçakları onyıllarca beklemek ve bu yüzden külüstürlerle uçmak yerine, "Workhorse" yani yüksek kapasiteli, aşırı yüke ve hor kullanmaya dayanıklı ekipman alsaydık daha iyi olurdu. Mesela 80-100 tane F18 alsaydık, 30 sene bir sürü işimizi görürdü. Ayrıca teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin sayı ve faydalı ağırlık her zaman önemlidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000