22 Ekim 2009, Perşembe 08:02:55

Trilyonluk dolandırıcılık için havayolu şirketini kullandı!

İngiltere’de Tokyo-Mitsubishi bankasında üst düzey bir görevde bulunan avukat Kate Johns bankayı 11.5 milyon dolar dolandırarak mortgage borçlarını ödedi...

Olayın ortaya çıkması ile yakalanan 39 yaşındaki Johns için hapis cezası istendi. Johns’un dolandırıcılığı çalışma arkadaşlarını paranın gelecek vaat eden bir Endonezyalı havayolu şirketine yatırım olarak kullanıldığına inandırarak gerçekleştirdiği açıklandı. Ancak para Johns’un arkadaşı Frank Taira Supit tarafından yönetilen ve finansal zorluklar yaşayan kargo şirketi Air Efata için kullanıldı.

Mahkemede Johns’un dolandırdığı para ile mortgage borcunu ödediği belirtilirken lüks harcamalar gerçekleştirdiği de açıklandı. Bir küpeye 65 bin dolar veren Johns, Air Efata’nın iflas etmesi ile yakalandı. İflas sonrasında Frank Taira Supit intihar ederken Air Efata’nın bankadan yapılan para transferleri karşılığında Johns’un hesabına para yatırıldığı belirlendi. Suçlamaları reddeden Johns Air Efata’nın kâr edeceğini düşünerek yatırım yaptığını açıkladı, ancak mahkeme Johns’u yargılama kararı aldı.

Hürriyet

Trilyonluk dolandırıcılık için havayolu şirketini kullandı!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000