06 Aralık 2017, Çarşamba 15:59:47

THY'den taşeron işçilere kötü haber!

Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro yolunun açılacağının açıklamasından sonra gözler Türk Hava Yolları'ndaki taşeron işçilere çevrildi. THY kaynaklarından taşeron işçilere kötü haber geldi...
  • Seçimde görüşeceğiz
  • THY bilindigi uzere varlik fonuna devredildi.Varlik fonuda Basbakanliga bagli bulunmakta ve kontrolu, denetimi,sermaye takibi Basbakanlikca yapilmakta bu durumda THY kamunun yani devletin elinde buna gorede bizlerede kadro verilmesi gerekmektedir.
  • herkese hayırlı akşamlar hiç boşuna kendimizi kandırmaya gerek yok bizde birlik beraberlik olmadığı sürecek daha çok bekleriz allah yarsımcımız oldun
  • gerekli her yere bimer ,cumhurbaşkanı,başbakanlık ,yöneticilerin tiwitr hesabı yazın ADALETSİZLİĞİ ,taki vicdanlar cızlayana kadar.başka çaremiz kalmadı ..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında taşeron işçilerin kamuya geçişi konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan'ın açıklamalarından sonra Türk Hava Yolları ve THY Teknik A.Ş. başta olmak üzere diğer iştiraklarında çalışan taşeron işçilerin durumu merak konusu oldu. Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda henüz resmi düzenleme yapılmadı ancak önümüzdeki günlerde hazırlanacak 412 maddelik yasa tasarısının kimleri kapsayacağı merakla beklenmeye başlandı.

AirportHaber'in THY kaynaklarından edindiği bilgiye göre, yüzde 49'u kamunun yüzde 51'i halka arz edilen Türk Hava Yolları'nın söz konusu yasada kapsamdışı kabul edildiği ve THY'de görev yapan taşeron işçilerin kadroya alınmalarının şuan için mümkün olmadığı vurgulandı. Ayrıca yasa tasarısından bağımsız olarak taşeron işçilerin kadroya alınması konusunun THY Yönetim Kurulu'nun gündeminde olmadı belirtildi.

YÜZBİNLERCE KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Hükümet, kamuda çalışan yaklaşık 850 bin taşeron işçinin tamamını ‘işçi' kadrosuna almaya karar verdi. Türk-İş'in ‘Memurun işini yapan memur, işçinin işini yapan işçi olsun' önerisini dinlemeyen hükümet adeta Hak-İş'i kurtardı. Yasa böyle çıkarsa devletin artık işçi teknisyeni, doktoru, mühendisi, avukatı olacak. Hazırlanacak 412 maddelik yasa tasarısının önümüzdeki günlerde Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor. Hükümet, yıl sonuna kadar çözüm bulacağını açıkladığı taşeron işçilere kamuda kadro verilmesiyle ilgili kararını nihayet netleştirdi. Kararı ilk olarak, AK Parti grup toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan duyurdu. Ardından da Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu önce Twitter hesabından daha sonra da televizyonlar aracılığıyla yeni sistemin ayrıntılarını anlattı.

Yapılan açıklamalara göre taşeronlar da dahil kamu personeline yönelik 3 değişiklik yapılıyor. Yeni düzenlemeye göre bakanlıklar, genel müdürlükler, üst kurullar ve üniversitelerde çalışan ve önemli bir bölümü memurun işini yapan 450 bin taşeron işçisi ‘kamu işçisi' ismiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki 4/D statüsünde devlet kadrosuna alınacak. Bunların dışında kalan belediyeler ile il özel idarelerinde çalışan yaklaşık 400 bin taşeron işçisine ise belediyelerin iktisadi teşebbüslerinde (BİT) kadro verilecek. Dolayısıyla bu işçiler 657 sayılı yasanın dışında bırakıldı, daha düşük bir güvence ile çalışacaklar.

ÖZELLEŞTİRME MAĞDURU

Düzenlemeyle, taşeronların dışında kamuda halen 4/C statüsünde çalışan ve özelleştirme sonrası kurumunu kaybeden yaklaşık 23 bin işçi ise 4/B yani sözleşmeli memur statüsüne alınıyor. Bu işçiler arasındaki ilkokul mezunları destek personeli olarak odacı ve bekçi gibi kadrolarda çalıştırılacak, lise ve daha yüksek eğitimliler ise büro personeli  olacak. Ayrıca TÜİK'de anketörlük yapan 3 bin personel de yine 4/B kadrosuna alınarak sözleşmeli personel yapılacak. Tüm bunların dışında yılda sadece 5 ay 29 gün çalışan 25 bin geçici işçinin çalışma süresi de 4 ay uzatılarak 9 ay 29 güne çıkarılacak.

İKRAMİYE MÜJDESİ

Hazırlanan çalışmaya göre işçiler mevcut haklarıyla kamuya geçiş yapacaklar. Dolayısıyla maaşları, bir dahaki toplu sözleşmeye kadar değişmeyecek. Ancak bazı sendikacılar 2018 yılından itibaren kamu işçisine uygulanacak zamlardan taşeron işçilerin de yararlanabileceğini ifade ediyorlar. Emekli olup taşeronda çalışan işçilere kadro verilmeyecek. Bu arada TÜRKİŞ Başkanı Ergün Atalay kadroya alınan işçilerin yılda 52 günlük ikramiye alacak. Bu da yaklaşık 2.500 lirayı buluyor.

THY'den taşeron işçilere kötü haber!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (198)

taşeron 555 ~ 2 gün önce
Seçimde görüşeceğiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taseron ~ 3 gün önce
THY bilindigi uzere varlik fonuna devredildi.Varlik fonuda Basbakanliga bagli bulunmakta ve kontrolu, denetimi,sermaye takibi Basbakanlikca yapilmakta bu durumda THY kamunun yani devletin elinde buna gorede bizlerede kadro verilmesi gerekmektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taşören ~ 5 gün önce
herkese hayırlı akşamlar hiç boşuna kendimizi kandırmaya gerek yok bizde birlik beraberlik olmadığı sürecek daha çok bekleriz allah yarsımcımız oldun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taşeronomus ~ 5 gün önce
gerekli her yere bimer ,cumhurbaşkanı,başbakanlık ,yöneticilerin tiwitr hesabı yazın ADALETSİZLİĞİ ,taki vicdanlar cızlayana kadar.başka çaremiz kalmadı ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000