17 Ağustos 2016, Çarşamba 10:05:46

THY'deki pilotlar TSK'ya geri mi dönüyor?

TSK’dan THY’ye geçen 560 pilot için sefer görev emri çıkarılıyor. Sivil havacılıkta yüzde 10 yabancı pilot kotasının da kaldırılması gündemde.
  • Madem o kadar pilot açığı var neden hiçbir firmanın pilot alım ilanı yok? Ülkemizde bir sürü işsiz pilot varken yüzde 10 yabancı pilot kotasını kaldırmanın ne anlamı var. Mevcut lisanslı kişilerle açık çok rahat kapatılabilir. Bir yandan sivil havacılık işsiz pilot kalmayacak diye bir sistem kurmaya çalışacak, diğer yandan da yabancı pilot kotasını kaldırıp kendi amacıyla çelişecek. Sivil havacılığın, firma baskılarından arınmış kararlar alması lazım. Gerçek bir haberse komik olmuş bu yapılan.
  • Bunlar asleri pilotlar falan değil askeriyeden para için THY geçmiş hava ATA'n tipler
  • Airport haberdeki haber yorumlarını ara sıra okuyup gülümsüyen bir pilotum. İlk (ve umarım son kez) birşeyler yazmak istedim. Öncelikle havacılıkla ilgili olmayan birisinin bu yorumları okuduğunu hayal ediyorum ve bir kez daha gülüyorum. "Sayın yolcular kaptanınız konuşuyor" daki tok ses tonlu pilot arkadaşların bir çoğunun, ergen seviyesi asker-sivil pilot tartışmasına, büyümüş gözbebekleriyle baktıklarını hayal edip bir kez daha gülüyorum. İnsanoğlunun kadim hatası, bir iki örnekle genelleme yapmak. Bir kötü doktorla karşılaşıp hepsinden nefret etmek, tono muhabbeti yapan huysuz bir askeri pilotu hiç unutamamak, gerektiğinden çok havalı bir sivil kökenli kaptana gıcıklanmak. Önce bu zaafı bir düşünsek mi. İşini gücünü elinden geldiğince iyi yapmaya, kazandığı parayı haketmeye çalışanları bu tartışmalarda göremezsiniz. Burada yazdıklarını, muhataplarına, yaşandığı anda söyleyebilenlere ise hiç göremezsiniz. İnsanın kendisiyle sıkıntısı varsa, asker de aynı, sivil de. O zaman dans :)
  • Sacmalamaya gerek yok, yabanci kotasi yerine aktif ucan diger sirketlerdeki FO lari alin. Yabanci almak vatan hainligidir. Hep dedik hep diyoruz. Bir olimpik air gibi kendi pilotlarimizi sabirla egitmeliyiz.

TSK’dan THY’ye geçen 560 pilot için sefer görev emri çıkarılıyor. Sivil havacılıkta yüzde 10 yabancı pilot kotasının da kaldırılması gündemde.

Sabah gazetesinin haberine göre, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe girişimi sırasında hava kuvvetlerine yerleştirdiği cuntacı pilotları kullanması üzerine hükümet yeni bir çalışma başlattı. Söz konusu çalışmayla seferberlik ve olağanüstü hal zamanlarında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) sivile geçen tüm pilotların orduda görev yapması sağlanacak.

TSK'dan THY'ye geçen yaklaşık 560 pilotun büyük bir bölümü yeniden orduya dönme hazırlığı yaptığı için sivil havacılıkta uygulanan yüzde 10 yabancı pilot kotası da kaldırılacak. Sivil havacılıkta oluşması muhtemel pilot açığı da yabancı pilotlarla karşılanacak. Hükümet, diğer yandan da görevdeki savaş pilotlarının ayrılmalarını önlemek için yeni adımlar atacak. Yayımlanacak Kanun Hükmünde Kararname ile görevdeki pilotların maaşları ve emeklilik tazminatları artırılacak. Uçuş başına alınan tazminatlarda da iyileştirmeye gidilecek. Savaş pilotlarının uçuş başı aldıkları ücretin de artırılacağı öğrenildi.

265 PİLOT İHRAÇ EDİLDİ

15 Temmuz'dan sonra ordudan ihraç edilen subaylar arasında 265 pilot bulunuyor. Çıkarılacak KHK ile öncelikle FETÖ'nün kumpas ve baskılarıyla ordudan ayrılmak zorunda kalan ve sivil havacılığa geçen pilotların geri dönüşü kolaylaştırılacak. Daha önce ordudan THY'ye 560 pilot geçmişti. Şimdi bunlardan 300'e yakınının TSK'ya geri döneceği öğrenildi. Diğer yandan GATA'da "uçuşa elverişli değildir" raporu verilerek pilotluktan atılanların da geri dönmesi sağlanacak.

REZERV PİLOT UYGULAMASINA GEÇİLİYOR

Hükümet Amerika ve İsrail'de de uygulanan rezerv pilot uygulamasını da hayata geçirecek. Ordudan ayrılarak sivile geçen ya da geçecek olan her pilot yılda bir hafta eğitime alınarak hava araçları hakkında güncel bilgilerini muhafaza etmeleri sağlanacak. Bu pilotlar olası bir seferberlik ya da olağanüstü hal durumunda göreve çağrılarak silah altına alınacak.

Öte yandan OHAL kapsamında çıkarılan 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle herhangi bir nedenle TSK'dan ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subaylar, gerekli şartları sağlamaları ve başvurularının uygun görülmesi durumunda TSK'da görevlendirilebilecek.

THY'deki pilotlar TSK'ya geri mi dönüyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (110)

Hade sende ordan ~ 2 yıl önce
Madem o kadar pilot açığı var neden hiçbir firmanın pilot alım ilanı yok? Ülkemizde bir sürü işsiz pilot varken yüzde 10 yabancı pilot kotasını kaldırmanın ne anlamı var. Mevcut lisanslı kişilerle açık çok rahat kapatılabilir. Bir yandan sivil havacılık işsiz pilot kalmayacak diye bir sistem kurmaya çalışacak, diğer yandan da yabancı pilot kotasını kaldırıp kendi amacıyla çelişecek. Sivil havacılığın, firma baskılarından arınmış kararlar alması lazım. Gerçek bir haberse komik olmuş bu yapılan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 2 yıl önce
Bunlar asleri pilotlar falan değil askeriyeden para için THY geçmiş hava ATA'n tipler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
b-777 Cpt. ~ 2 yıl önce
bende hava kuvvetlerinden müstafi olarak ayrıldım kardeşim.4 sene hava harp okulu+2 sene çok zorlu ve stres altında geçen uçuş okulu+15 sene fiili olarak bu bu millete şerefle hizmet ettim.dünyanın hiçbiryerinde uygulanmayan 15 senelik mecburi hizmetimi tamamlayıp borcumu ödedim ve şerefimle ayrıldım.doğru söylüyorsun bana bu altın bileziği bu devlet verdi,ama emin ol benim canım kardeşim bende hakkını fazlasıyla verdim.Ben hava kuvvetleriyle sözleşme yaptım,EVLENMEDİM.borcum bitti ,ayrıldım.Ayrıca belli bir yaştan sonra muharip savaş pilotu olarak görev yapamazsın.SAVAŞ pilotluğu yapmış birini de karargahta masa başında tutamazsın.HAVA KUVVETLERİNDE DE ÇOK MUTLUYDUM,ALLAHA ŞÜKÜR TÜRK HAVA YOLLARI GİBİ ÜLKEMİZİN GÖZBEBEĞİ OLAN ŞİRKETİMDE DE ÇOK MUTLUYUM.ORDA AZ KAZANIYORDUM AMA MESLEKİ TATMİNİM ÇOK YÜKSEKTİ.BURDA İSE HEM SEVDİĞİM İŞİ YAPMAYA DEVAM EDİYORUM HEMDE GAYET GÜZEL PARA KAZANIYORUM.ALLAH HERKESE MUTLU OLACAĞI İŞİ YAPMAYI NASİP ETSİN İNŞALLAH. not:yorum yaparken biraz saygı ltf
Bir de ben yazayım ~ 2 yıl önce
Airport haberdeki haber yorumlarını ara sıra okuyup gülümsüyen bir pilotum. İlk (ve umarım son kez) birşeyler yazmak istedim. Öncelikle havacılıkla ilgili olmayan birisinin bu yorumları okuduğunu hayal ediyorum ve bir kez daha gülüyorum. "Sayın yolcular kaptanınız konuşuyor" daki tok ses tonlu pilot arkadaşların bir çoğunun, ergen seviyesi asker-sivil pilot tartışmasına, büyümüş gözbebekleriyle baktıklarını hayal edip bir kez daha gülüyorum. İnsanoğlunun kadim hatası, bir iki örnekle genelleme yapmak. Bir kötü doktorla karşılaşıp hepsinden nefret etmek, tono muhabbeti yapan huysuz bir askeri pilotu hiç unutamamak, gerektiğinden çok havalı bir sivil kökenli kaptana gıcıklanmak. Önce bu zaafı bir düşünsek mi. İşini gücünü elinden geldiğince iyi yapmaya, kazandığı parayı haketmeye çalışanları bu tartışmalarda göremezsiniz. Burada yazdıklarını, muhataplarına, yaşandığı anda söyleyebilenlere ise hiç göremezsiniz. İnsanın kendisiyle sıkıntısı varsa, asker de aynı, sivil de. O zaman dans :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kota ~ 2 yıl önce
Sacmalamaya gerek yok, yabanci kotasi yerine aktif ucan diger sirketlerdeki FO lari alin. Yabanci almak vatan hainligidir. Hep dedik hep diyoruz. Bir olimpik air gibi kendi pilotlarimizi sabirla egitmeliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000