02 Ekim 2013, Çarşamba 13:01:39

THY VE PEGASUS UÇTU… PEKİ, YA DİĞERLERİ?

Türk sivil havacılığı THY ve Pegasus’un başarılarıyla tırmanışını sürdürürken son 5 yıl içinde batan havayolu şirketi sayısı Saga Havayolları’nın da kapısına kilit asmasıyla 10’u buldu.
  • shgm çok iyi çalışıyor.. slot tekeli olduğu sürece daha çok batan olur
  • Bir zamanlar sayın Alı sabancı havacılıkta bırtakım degişiklikler yaptıgında ( İKRAM SATILMASI VS ) Herkez tebki göstermişti Günümüzde bu tür tedbirler alınmazsa heralde sonuç bu olsa gerek şova hiç gerek yok bençe Ali bey bu işi biliyormuş be abii
  • shgm adam kayırmaktan vaz geçipte otorite olduğunu bunu sektöre güç kullanmak değil de sektör varsa onların da var olduğunu bilmesi lazım. nasıl vicdan azabı çekmiyorlar hayret malum genel müdürleri, genel müdür yardımcıları ve daire başkanları. uçaklar düşünce uykularım kaçıyor diyordu sayın genel müdür yardımcısı merak ediyorum batan şirketlerden dolayı hayatları kararan hatta parçalanan aileleri hiç mi görmüyorlar yoksa görmek mi istemiyorlar. saga 2 senedir darboğaz da onurair den uçak kiralama formulünü bulan da shgm değil miydi ? SAYIN SHGM BIRAK BU KAYIRMACILIĞI İNSANLAR EKMEK PARASI DERDİNDE SİZE RAĞMEN !!!
  • Bu SHGM aynı kafayla devam ettiği sürece daha çok şirket batar... Ha bu arada SHGM yi bu kafada tutanda onları oraya atayan agalarıdır...

Türk sivil havacılığında son dönemde çok sayıda havayolu şirketi kuruldu, kurulan şirketlerden bazıları bir süre sonra farklı nedenlerle kapanmak zorunda kaldı.

THY ve Pegasus’un başarılarıyla şahlanan Türk sivil havacılığının bu iki şirket dışında beklenen seviyeye erişememesi, zayıf yapılı şirketlerin birbiri ardına sektörden çekilmesine neden oldu. Dünya havacılığının krizle boğuştuğu 2008 yılından bu yana Türkiye’de batan havayolu şirketi sayısı 10’u buldu.

Mali ve yönetimsel gerekçelerle 2008 yılında havacılık sahnesinden çekilmek zorunda kalan Fly, İnter ve Tarhan Tower gibi şirketlerin kapanmasıyla başlayan süreçte o günden bu yana 7 şirket daha kapısına kilit asmak zorunda kaldı.

2008 krizi sırasında kurulan Turkuaz Havayolları ile Golden ve Best Havayolları gibi şirketler de kriz sonrası ayakta kalmayı başaramadı.  Ekonomik darboğaz ile birlikte sendikal sorunlarla da boğuşan Kıbrıs Türk Hava Yolları da 2010 yılında pes etti.

Isparta’da yaşanan uçak kazasından sonra adını Ankair olarak değiştiren World Focus Havayolları da kazadan sonra bir daha kendine gelemedi ve uçuş serüvenini noktaladı.

Bu yaz uçuşlarını durdurmasından sonra SHGM tarafından ruhsatı iptal edilen SKY Havayolları ile Haziran ayında ruhsatı askıya alındıktan sonra geçtiğimiz günlerde tamamen ruhsatı iptal edilen Saga Havayolları ile birlikte  son 5 yılda kapanan havayolu şirketi sayısı da 10 oldu.

2003 sonrası kurulan havayolu şirketlerinden sadece Tailwind ve Borajet ayakta kalmayı başarabilirken toplam havayolu şirketi sayısı 2003 yılı öncesinin de gerisine düştü. O dönem 16 olan havayolu şirketi sayısı bugün, THY, Pegasus, Onur Air, Atlasjet, SunExpress, Corendon,  MNG, Free Bird, myCargo, Tailwind, Borajet, ULS ve İZair olmak üzere toplam 13’e indi.

1980'li yılların başından itibaren Türkiye'de kapanan havayolu şirket sayısı ise 59'a ulaştı.

Son 5 yıl içerisinde batan havayolu şirketleri binlerce kişinin işsiz kalmasına sebep oldu.

 ©AirportHaber.com ÖZEL 

THY VE PEGASUS UÇTU… PEKİ, YA DİĞERLERİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

:) ~ 5 yıl önce
shgm çok iyi çalışıyor.. slot tekeli olduğu sürece daha çok batan olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İŞİBİLMEK ~ 5 yıl önce
Bir zamanlar sayın Alı sabancı havacılıkta bırtakım degişiklikler yaptıgında ( İKRAM SATILMASI VS ) Herkez tebki göstermişti Günümüzde bu tür tedbirler alınmazsa heralde sonuç bu olsa gerek şova hiç gerek yok bençe Ali bey bu işi biliyormuş be abii

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shgm ~ 5 yıl önce
shgm adam kayırmaktan vaz geçipte otorite olduğunu bunu sektöre güç kullanmak değil de sektör varsa onların da var olduğunu bilmesi lazım. nasıl vicdan azabı çekmiyorlar hayret malum genel müdürleri, genel müdür yardımcıları ve daire başkanları. uçaklar düşünce uykularım kaçıyor diyordu sayın genel müdür yardımcısı merak ediyorum batan şirketlerden dolayı hayatları kararan hatta parçalanan aileleri hiç mi görmüyorlar yoksa görmek mi istemiyorlar. saga 2 senedir darboğaz da onurair den uçak kiralama formulünü bulan da shgm değil miydi ? SAYIN SHGM BIRAK BU KAYIRMACILIĞI İNSANLAR EKMEK PARASI DERDİNDE SİZE RAĞMEN !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Bu SHGM aynı kafayla devam ettiği sürece daha çok şirket batar... Ha bu arada SHGM yi bu kafada tutanda onları oraya atayan agalarıdır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000