10 Ağustos 2018, Cuma 10:42:38

THY pilot adaylarının borcu 1 milyon TL'yi aştı!

Türk Hava Yolları’nın yetiştirilmek üzere pilot eğitimine aldığı adayların döviz borcu son 8 ayda Türk lirası bazında yüzde 50 arttı. Bugünkü kurla bir pilot adayının borcu 1 milyon TL’nin üzerine çıktı.
  • arkadaş akademinin kendi seçtiği adama garezi mi var , dışardan bir şekilde lisansını almış adamda bırak DLR yeterliliğini lise diplomasını bile kafi gören bu yönetim, binbir titizlikle seçtiği kendi adayına bunu reva görüyorsa pes artık, bu işin çivisi çıkmıştır demek biraz edeb yahu!!! Bu kafa hakim olduğu sürece ne THY'de sular durulur ne de bunlara imza atan pilot adayının borcu biter,çoğu adayın çoluğuna çocuğuna bile sirayet eder bu borç. Herkesin şapkayı bir kez daha önüne alıp düşünmesi gereken ibretlik bir haber esasında ama anlayana tabii..
  • THY bu işin tamamen tüccarlığına soyunmuş durumda yok iş garantisi veriyor yok paran yoksa süper bir fırsat yok öğrenciliğinde asgari ücretin iki katını veriyorlar hedee hedöö diye kimse kimseyi kandırmasın. bizden ala keriz bulamadığı için adamlar halen bu ahlaksızca uygulamaya devam etmekte herhangi bir beis görmüyorlar, yeni alım döneminde tepki olarak bir tane bile adayın bunlara başvurmaması gerekiyor ki bak o zaman adamsızlıktan nasıl kur sabitleme yoluna gidiyorlar. İşin bir de şu boyutu var pilot adayından milyon TL geri ödeme almasını biliyorsan eğitimini bir zamanlar yaptığın gibi Oxford , Embry-Riddle veya FIT gibi dünyada kendini kanıtlamış akademilerde vermen gerekir aksi halde işin kolayına kaçıp Aydında Er-Ahta ya da Ayjette eğitim aldırdıktan sonra bu işin hiç bir esprisi kalmıyor,ki never surrenderın dediği gibi türkiyede verilen eğitimde ?? sadece gereksiz bir şekilde en pahalı eğitimi almış oluyorsun. Bu da sen eşek olduktan sonra nasılsa semer vuran cok olur hesabı.
  • Nasrettin hoca bir Gün ramazan ayında herkez oruc tutarken göl kenarında yogurt yiyormus oradan gecen bir vatandas hocaya -HOCAM AYIP DEGİLMİ NEDEN ORUC TUTMUYORSUN diye sormus hoca -YA TUTARSAM!!demis
  • Maaş olarak asgari ücret talep edin.Kurdan az etkilenip borcunuzu çabuk bitirirsiniz marabalar.

Türk Hava Yolları’nın yetiştirilmek üzere pilot eğitimine aldığı adayların döviz borcu son 8 ayda Türk lirası bazında yüzde 50 arttı. Bugünkü kurla bir pilot adayının borcu 1 milyon TL’nin üzerine çıktı.

Türk Hava Yolları, pilot ihtiyacını gidermek için Aydın Çıldır’da bulunan Uçuş Akademisi’nde pilot eğitimleri veriyor. THY’nin üniversite mezunları arasından seçtiği pilot adayları, yaklaşık iki yıl süren eğitimler süresince herhangi bir ücret ödemiyor. Ancak pilot adayları akademiye kabul edildikleri anda, 15 yıl boyunca ödemek üzere 160 bin euro’luk borcun altına imza atıyor.

THY’de göreve başladıktan sonra 160 bin euro’luk borç pilotlara tahakkuk ediliyor ve her ay eşit miktarda maaşlardan kesinti yapılıyor.

Yeni mezun olan bir pilotun 24 bin TL maaş aldığı düşünüldüğünde her ay yaklaşık bin Euro maaşından kesiliyor ve bugünün kuru ile pilotun eline 18-19 bin TL arasında para kalıyor.  Maaştan yapılan kesinti pilotları çok etkilemese de kur artışından dolayı pilotlar yıllarca borç ödemesine rağmen, borçlarında bir eksilme olmadığı gibi eskisinden daha fazla borçları bile oluyor.

Örneğin bu yıl başında 160 bin Euro’luk eğitim masrafının altına imza atan bir pilot o günün kuru ile THY’ye 725 bin TL borçlandı. Ancak aradan 8 ay geçmesine rağmen borç azalmadı, arttı. Bugünkü kur ile hesaplandığında pilot adayının borcu bir milyon TL’nin de üzerine çıkarak 1 milyon 72 TL’ye kadar çıktı.

THY Uçuş Akademisi’nde eğitim alan pilot adaylarının kur artışından dolayı uzun süredir mağdur olduklarını iddia ederek döviz üzerinden borçlandırılmanın sona erdirilmesi talebi bulunuyor. Pilot adaylarının bu talebine rağmen THY’nin dövizle borçlandırma konusunda taviz vermediği biliniyor.

BİR NOT…

Haberi yayına hazırladığımız sırada pilot adaylarının borcu 1 milyon 72 bin TL idi. Ancak haberin son bölümüne geldiğimizde kur artışından dolayı pilotların borcu 8 bin TL daha artarak 1 milyon 80 bin TL’ye yükseldi.

©AirportHaber.com ÖZEL

THY pilot adaylarının borcu 1 milyon TL'yi aştı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (224)

kaptan muhittin ~ 5 gün önce
arkadaş akademinin kendi seçtiği adama garezi mi var , dışardan bir şekilde lisansını almış adamda bırak DLR yeterliliğini lise diplomasını bile kafi gören bu yönetim, binbir titizlikle seçtiği kendi adayına bunu reva görüyorsa pes artık, bu işin çivisi çıkmıştır demek biraz edeb yahu!!! Bu kafa hakim olduğu sürece ne THY'de sular durulur ne de bunlara imza atan pilot adayının borcu biter,çoğu adayın çoluğuna çocuğuna bile sirayet eder bu borç. Herkesin şapkayı bir kez daha önüne alıp düşünmesi gereken ibretlik bir haber esasında ama anlayana tabii..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eleanor ~ 6 gün önce
THY bu işin tamamen tüccarlığına soyunmuş durumda yok iş garantisi veriyor yok paran yoksa süper bir fırsat yok öğrenciliğinde asgari ücretin iki katını veriyorlar hedee hedöö diye kimse kimseyi kandırmasın. bizden ala keriz bulamadığı için adamlar halen bu ahlaksızca uygulamaya devam etmekte herhangi bir beis görmüyorlar, yeni alım döneminde tepki olarak bir tane bile adayın bunlara başvurmaması gerekiyor ki bak o zaman adamsızlıktan nasıl kur sabitleme yoluna gidiyorlar. İşin bir de şu boyutu var pilot adayından milyon TL geri ödeme almasını biliyorsan eğitimini bir zamanlar yaptığın gibi Oxford , Embry-Riddle veya FIT gibi dünyada kendini kanıtlamış akademilerde vermen gerekir aksi halde işin kolayına kaçıp Aydında Er-Ahta ya da Ayjette eğitim aldırdıktan sonra bu işin hiç bir esprisi kalmıyor,ki never surrenderın dediği gibi türkiyede verilen eğitimde ?? sadece gereksiz bir şekilde en pahalı eğitimi almış oluyorsun. Bu da sen eşek olduktan sonra nasılsa semer vuran cok olur hesabı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ilkel demode ~ 7 gün önce
Nasrettin hoca bir Gün ramazan ayında herkez oruc tutarken göl kenarında yogurt yiyormus oradan gecen bir vatandas hocaya -HOCAM AYIP DEGİLMİ NEDEN ORUC TUTMUYORSUN diye sormus hoca -YA TUTARSAM!!demis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk'dan ~ 8 gün önce
Maaş olarak asgari ücret talep edin.Kurdan az etkilenip borcunuzu çabuk bitirirsiniz marabalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000