09 Aralık 2011, Cuma 09:08:48

THOMAS COOK UÇAĞI FACİADAN DÖNDÜ

İngiliz Thomas Cook Havayolları şirketine ait bir yolcu uçağı, pilotun yanlış ağırlık hesaplaması yüzünden yaptığı hatalı kalkışla yere çakılmaktan son anda kurtuldu.
  • raporun açıklamasında fo nun capt. a hesaplamalar için ağırlık verilerini sorduğu ve capt. nında Actual Take Off Mass (ATOM) 86312kg yerine yanlışlıkla hemen altında yazılı olan Zero Fuel Mass (ZFM)'i 69,638 kg okuduğu ve FMS te bu verilere göre işlem yapıldığı yazıyor. sonuçta adam hata yapıp yanlış veriyi söylemiş tamam ama artık uçak kalkışa geçip olay gerçekleştiğinde hemen gereken yapılmış ve uçak kurtarılmış. ister can havli ister başka şey diyebilirsiniz. olmasa daha iyi tabii ama en azından gereken yapılmış. bu arada kokpit ekibi daha çok 320de uçtuğundan dolayı rakamlar çok şaşırtıcı gelmemiştir. yoksa sadece 321 de uçsa ATOM un 69638kg olamayacağını çok daha önce fark edebilir anormalliği önleyebilirlerdi.
  • Airbus A321 Y sınıfında yani ekonomik sınıfda; maximum 220 yolcuya sertifiye edilmiştir. Yani 223 yolcu olamaz. Otobüs mü bu? 3 yolcu ayakta taşıyacak, onlar da ayakta fortçuluk yapacak? :)))
  • situational awareness yüksekmiş (ki diğer adı da can havli !) iyi güzel de FMS Preflight'da LoadSheet'e bakmadan mı girmiş dataları? Hata olur da 17 ton olur mu arkadaş? Başka bir iş var bu işte
  • Summary: The aircraft took off from Manchester Airport on a flight to Heraklion Airport, Crete. The sidestick control felt heavy as the PF rotated the aircraft and, after lift off, he noticed the Lowest Selectable Speed (VLS) indication on his Primary Flight Display speed-scale increasing. He reduced the aircraft’s pitch attitude and the airspeed increased. The aircraft was then able to resume a climb. The Zero Fuel Mass (ZFM) had been used instead of the Actual Take Off Mass (ATOM) for the takeoff performance calculations before departure and the Flight Management System (FMS) had been programmed with the incorrect speeds. kaptan hızlı davranıp kurtarmış uçağı. situational awareness yuksekmiş demek, tebrikler...
Büyük tehlikenin, A-321 tipi 223 yolcu taşıyan uçağın pilotunun, yakıt tankını hesaba katmadan uçağın ağırlığını hesaplaması nedeniyle oluştuğu ortaya çıktı. Birleşik Krallık Hava Kazaları Araştırma Birimi'nin (AAIB) dün yayınladığı rapora göre, pilot, azami kalkış ağırlığını 17 ton eksik hesapladı. Bu yüzden uçak, gerekenden daha düşük bir hızda kalkış yaptı. Fakat, sistem hata vermeye başlayınca yanlışı farkeden pilot, irtifayı düşürerek uçağın hızını dengelemeyi başardı. Olayın geçtiğimiz Nisan ayında yaşandığı belirtildi.

Milliyet
THOMAS COOK UÇAĞI FACİADAN DÖNDÜ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 6 yıl önce
raporun açıklamasında fo nun capt. a hesaplamalar için ağırlık verilerini sorduğu ve capt. nında Actual Take Off Mass (ATOM) 86312kg yerine yanlışlıkla hemen altında yazılı olan Zero Fuel Mass (ZFM)'i 69,638 kg okuduğu ve FMS te bu verilere göre işlem yapıldığı yazıyor. sonuçta adam hata yapıp yanlış veriyi söylemiş tamam ama artık uçak kalkışa geçip olay gerçekleştiğinde hemen gereken yapılmış ve uçak kurtarılmış. ister can havli ister başka şey diyebilirsiniz. olmasa daha iyi tabii ama en azından gereken yapılmış. bu arada kokpit ekibi daha çok 320de uçtuğundan dolayı rakamlar çok şaşırtıcı gelmemiştir. yoksa sadece 321 de uçsa ATOM un 69638kg olamayacağını çok daha önce fark edebilir anormalliği önleyebilirlerdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Airbus A321 Y sınıfında yani ekonomik sınıfda; maximum 220 yolcuya sertifiye edilmiştir. Yani 223 yolcu olamaz. Otobüs mü bu? 3 yolcu ayakta taşıyacak, onlar da ayakta fortçuluk yapacak? :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
situational awareness yüksekmiş (ki diğer adı da can havli !) iyi güzel de FMS Preflight'da LoadSheet'e bakmadan mı girmiş dataları? Hata olur da 17 ton olur mu arkadaş? Başka bir iş var bu işte

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Summary: The aircraft took off from Manchester Airport on a flight to Heraklion Airport, Crete. The sidestick control felt heavy as the PF rotated the aircraft and, after lift off, he noticed the Lowest Selectable Speed (VLS) indication on his Primary Flight Display speed-scale increasing. He reduced the aircraft’s pitch attitude and the airspeed increased. The aircraft was then able to resume a climb. The Zero Fuel Mass (ZFM) had been used instead of the Actual Take Off Mass (ATOM) for the takeoff performance calculations before departure and the Flight Management System (FMS) had been programmed with the incorrect speeds. kaptan hızlı davranıp kurtarmış uçağı. situational awareness yuksekmiş demek, tebrikler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000