24 Kasım 2017, Cuma 00:29:59

THK pilotu iniş takımlarını açmayı unuttu gövde üzerine iniş yaptı

Türk Hava Kurumu (THK) Uçuş Akademisi'ne ait uçak, öğretmen pilotun iniş takımlarını açmayı unutması nedeniyle gövde üzerine iniş yaptı.
  • Öncelikle çok geçmiş olsun. Gökhan hocayla bende uçtum. Kendisinin katkısı çok büyüktür bana. Ancak bazı arkadaşlarım uçuşta çok fazla kumanda verilmemesinden şikayetçiydi. Ben bunu hiç yaşamadım sürekli bendeydi kumanda ve bütün çalışmaları yaptık Gökhan hocayla. Ayrıca ego manasında rahatsızdı bazı arkadaşlarım. Burda sorun birden fazladır. 1- Eğitim uçuşu nedeniyle son yaklaşmada tek motor arızası çalışması yapılır. Boğuşursunuz 2- Uçak çok hızlı o yüzden çok kısa sürede çok iş yapmanız gerekir. 3- Etimesgut havaalanında son yaklaşma bacağı çok kısadır. Güvercinlik nedeniyle. Bu nedenler pilot kararlarını etkileyen önemli faktörlerdir. Öğrenci pilot hangisiyle uğraşacağını şaşırır. Uyarıları farketmemesi çok normal. Ayrıca çift motor eğitimi sadece 6 saattir. Uçuşlar acaleye getirilir. Hemen motor çalıştır, taksi , kalk hemen uçalım inelim mantığı bir baskı aracıdır. 6 aydır çift motor uçuşu bekleyen bir öğrenci olarak temennim Allah sabır versin arkadaşlarıma.
  • Öncelikle geçmiş olsun. Yorumlarda sadece yaşanmış bu olaya odaklanilarak yapıcı yorumlar yapilirsa uçucu personelin kalitesine yakışır bir tavır olacaktır diye düşünüyorum.
  • Arkadaşlar,burada birşeyler yazdığımıza göre herkes biraz da olsa havacı kültüründe,bu kesin. Kaza,istenmeyen bir durum,milli servet bu da kesin... Öyle yada böyle, olmuş.Olmasaydı iyiydi ama olmuş...Hariçten gazel okumak kolay,atıp tutmak ta.Her olumsuz durumdan,olaydan bir ders çıkarmak havacılık kültürünün yapısında var ve olmalı.THK şöyledir, böyledir o ayrı bir durumdur.Ama kazayı yapan pilot sonuçta,ne kaza yapan pilotu nede yanındakini tanımayan bir pilot olarak yazıyorum bunları,bu kadar keskin olmamamız gerekir,her an herkesin başına gelebilecek bir durumdur bu.Özellikle ülkemizde, retractable gear olan kaç tane uçak var sanıyorsunuz? Checklist uygulanmalıydı evet,büyük hata,eyvallah ama konudan bizlere düşen ders çıkarmak,insanlara böylesine abanmak değil bence. Memleketin hali belli,öğretmen pilotların kalifiyeliği konusuna gelince içler acısı bir durumdayız ülke olarak.Hiçbirşey olamayan,iş bulamayan malesef öğretmen pilot oluyor,dikkatinize...
  • Öncelikle çok geçmiş olsun diyorum.Allah bir daha böyle olayları bizleri karşılaştırmasın. Klavye silahşölerinide tebrik ediyorum hezaman ki gibi yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali gecikmeden salvolar yapmaya devam ediyor. Hazımsız olanlar açıktan söyleme cesareti gosteremediği sözleri nasilda korkak kedi misali klavyelerde yazabiliyor.acizler biryere gelemedizmi gelemiyeceksiniz aç tavuk kendini darı ambarında zannedermiş sadece bir geçmiş olsun demek bu kadarmi ağrısınıza gidiyor. Çalışın birsey üretin hala birakılan yerde otlamayın

Türk Hava Kurumu (THK) Uçuş Akademisi'ne ait uçak, öğretmen pilotun iniş takımlarını açmayı unutması nedeniyle gövde üzerine iniş yaptı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Ankara Etimesgut Havalimanı'nda meydana geldi. Sabah saat 10.20'de Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi'ne ait eğitim uçuşu yapan TC-TKS tescilli Piper Seminole PA44 tipi çift motorlu uçak, faciadan son anda döndü.

Uçakta Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi Ankara Uçuş Okulu Eğitim Müdürü Gökhan Dadağlıoğlu ve eğitim gören H.A. bulunuyordu. 2 saatlik uçuşun ardından meydan turunda kalıp 3 touch and go yapan uçakta, 4. iniş için yaklaşmada Sorumlu Pilot Gökhan Dadağlıoğlu'nun itirafına göre iniş takımını açmak unutuldu.

Uçağın sesli olarak "Check Gear", görsel olarak "Master Warning" verdiği ikaz Dadağlıoğlu tarafından susturuldu. Yaklaşma esnasında telsiz üzerinden kuleye iniş takımları açık olmamasına rağmen "iniş takımları aşağıda kilitli" bilgisi verildi. Etimesgut Havalimanı 29 pistine uçak tamamen faal halde iken gövde üzeri iniş yaptı ve uçak pist başından bin 100 metre sürüklendi.

Pist sonuna 350 metre kala durabilen uçağın motor, pervane ve gövdesinde ciddi hasar olduğu tespit edildi.

Uçak yerinden vinç ile kaldırılırken, iniş takımı kokpit içindeki kumandadan aşağı pozisyonuna alındığında geçirdiği kazaya rağmen sistemin faal olduğu gözlendi. 

Pilot ve öğrencisinin hafif sıyrıklarla kazadan kurtulduğu öğrenildi.

THK pilotu iniş takımlarını açmayı unuttu gövde üzerine iniş yaptı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (86)

THK Uni öğrenci ~ 8 ay önce
Öncelikle çok geçmiş olsun. Gökhan hocayla bende uçtum. Kendisinin katkısı çok büyüktür bana. Ancak bazı arkadaşlarım uçuşta çok fazla kumanda verilmemesinden şikayetçiydi. Ben bunu hiç yaşamadım sürekli bendeydi kumanda ve bütün çalışmaları yaptık Gökhan hocayla. Ayrıca ego manasında rahatsızdı bazı arkadaşlarım. Burda sorun birden fazladır. 1- Eğitim uçuşu nedeniyle son yaklaşmada tek motor arızası çalışması yapılır. Boğuşursunuz 2- Uçak çok hızlı o yüzden çok kısa sürede çok iş yapmanız gerekir. 3- Etimesgut havaalanında son yaklaşma bacağı çok kısadır. Güvercinlik nedeniyle. Bu nedenler pilot kararlarını etkileyen önemli faktörlerdir. Öğrenci pilot hangisiyle uğraşacağını şaşırır. Uyarıları farketmemesi çok normal. Ayrıca çift motor eğitimi sadece 6 saattir. Uçuşlar acaleye getirilir. Hemen motor çalıştır, taksi , kalk hemen uçalım inelim mantığı bir baskı aracıdır. 6 aydır çift motor uçuşu bekleyen bir öğrenci olarak temennim Allah sabır versin arkadaşlarıma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Egeli ~ 8 ay önce
Öncelikle geçmiş olsun. Yorumlarda sadece yaşanmış bu olaya odaklanilarak yapıcı yorumlar yapilirsa uçucu personelin kalitesine yakışır bir tavır olacaktır diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 8 ay önce
Arkadaşlar,burada birşeyler yazdığımıza göre herkes biraz da olsa havacı kültüründe,bu kesin. Kaza,istenmeyen bir durum,milli servet bu da kesin... Öyle yada böyle, olmuş.Olmasaydı iyiydi ama olmuş...Hariçten gazel okumak kolay,atıp tutmak ta.Her olumsuz durumdan,olaydan bir ders çıkarmak havacılık kültürünün yapısında var ve olmalı.THK şöyledir, böyledir o ayrı bir durumdur.Ama kazayı yapan pilot sonuçta,ne kaza yapan pilotu nede yanındakini tanımayan bir pilot olarak yazıyorum bunları,bu kadar keskin olmamamız gerekir,her an herkesin başına gelebilecek bir durumdur bu.Özellikle ülkemizde, retractable gear olan kaç tane uçak var sanıyorsunuz? Checklist uygulanmalıydı evet,büyük hata,eyvallah ama konudan bizlere düşen ders çıkarmak,insanlara böylesine abanmak değil bence. Memleketin hali belli,öğretmen pilotların kalifiyeliği konusuna gelince içler acısı bir durumdayız ülke olarak.Hiçbirşey olamayan,iş bulamayan malesef öğretmen pilot oluyor,dikkatinize...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 8 ay önce
Sen ne is yaparsin kardes....
haklı ~ 8 ay önce
Bence de haklı bu arkadaş,kimler öğretmen pilot kimler.SHGM ne iş yapar bir bilsek?
geçmiş olsun ~ 8 ay önce
Öncelikle çok geçmiş olsun diyorum.Allah bir daha böyle olayları bizleri karşılaştırmasın. Klavye silahşölerinide tebrik ediyorum hezaman ki gibi yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali gecikmeden salvolar yapmaya devam ediyor. Hazımsız olanlar açıktan söyleme cesareti gosteremediği sözleri nasilda korkak kedi misali klavyelerde yazabiliyor.acizler biryere gelemedizmi gelemiyeceksiniz aç tavuk kendini darı ambarında zannedermiş sadece bir geçmiş olsun demek bu kadarmi ağrısınıza gidiyor. Çalışın birsey üretin hala birakılan yerde otlamayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000