12 Ağustos 2012, Pazar 15:44:59

TEKİRDAĞ'DA UÇAK DÜŞTÜ!

Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi İlçesi'nde denize tek motorlu bir uçağın düştüğü ihbarı üzerine bölgede arama kurtarma çalışması başlatıldı...
  • Hikmet agabeyim, En sevdiğin işi yapabilmek için varını yoğunu severek harcadın, yaptın da .Seni zaman zaman en sevdiklerin de anlayamadı , bazen de seni kırdılar, olsun ; çok öğrenci yetiştirdin , bu camiada çok insana emek verdin, bu genel havacılığı çok insana sevdirdin, ne mutlu sana. Uçmak denilince yemeği bile unuturdun, hatta evinden sevdiklerinden bile daha çok zaman ayırıp burada çalıştın ve yaşadın, mekanın cennet olsun,Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yat. kardeşin rebi...
  • İhmal ile ilgili yorumlara karşı bir duruş sergilenmiş böyle bir günde allahtan rahmet dileyelim denmiş iyide herkes yaptığı yorumdan sorumludur ve özgür bir ülkede yaşıyorsak içimizden geldiği gibi yorumda bulunma hakkımız var, ne yazıkki millet böyle durumlarda allahı tanıyor rahmet diliyor felan öncesinde hiç tanıyan yok. Asıl sorgulanması gereken olay öyle kötü bir havada nasıl uçuş izni alındı ve ne cesaret ile uçuş yapıldı...
  • Böyle mükemel bir insanı sn.HİKMET ARALI kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz ona allahtan ramet tüm HAVA SİVİLCİLİK KURUMUNA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ SEMA KARA,ARDA KARA,AYÇA KARA,AYAN KARA ÇİĞDEM SARAÇ,
  • Allah rahmet eylesin bu sene Türk havacılık tarihi olumsuz olaylar kaydediyor :(

Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ilçesi 2.5 mil açıklarında kötü hava şartları nedeniyle iki kişilik özel bir uçak düştü.

İstanbul Hazerfen Havaalanı'ndan kalkıp Balıkesir Edremit'e gitmekte olan SR22 tescilli Cirrus tipi tC-SAS kuyruk tescilli iki kişilik özel bir uçak, hava muhalefeti sebebiyle denize düştü. Uçakta Hikmet Aral ve uçağın sahibi iş kadını Lisa Şener'in olduğu belirtildi.

Uçağın parçalarının denizin üstünde olduğu ve sahil güvenlik tarafından kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü kaydedildi. 

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

Marmara Ereğlisi'nin iki mil kadar açığında düşen eğitim uçağı hakkında Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek açıklama yaptı.

Uçakta bulunan iki pilotu arama çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Kemelek: "Sahil Güvenlik ekiplerimizin arama çalışmaları hala devam etmektedir. İstanbul Hezarfen havaalanından kalkıp Balıkesir-Edremit'e doğru giden eğitim uçağı Marmara Ereğlisi'nin iki mil kadar açığında düşmüştür. Sahil Güvenlik ekiplerimiz uçağın kanat parçalarına ulaştılar. Uçakta bulunan iki pilot; Lisa Şener ve Hikmet Aral'ı arama çalışmalarımız devam etmektedir" açıklamasını yaptı.

Eğitim uçağının düşüşünü gördüğünü iddia eden Mürüvet Ertaşır, kızını aramak için sahile geldiği sırada uçağın düşüşüne şahit olduğunu söyledi.

Kötü hava şartlarına dikkati çeken Ertaşır, ''Ortalık fırtına ve yağmurdan gözükmüyordu, alev topu gibi uçak düştü. Uçağa yıldırım çarptı sanıyorum, çok korktum'' diye konuştu.

Uçağın özellikleri

Cirrus, Amerika’da yeni jenerasyon uçaklar içerisinde yıllık satış ortalaması en yüksek uçak olarak biliniyor. 3 model üretilen uçağın bu sınıftaki diğer uçaklardan en belirgin farkı güvenlik açısından da büyük önem taşıyan uçağı taşıyabilen paraşütün bulunuyor Gövdesinin komposit uzay teknolojisiyle üretiliyor olması ve uçuş esnasında çevresindeki uçakları kontrol edebilmesini sağlayan ‘Traffic awereness sisteminin’ bulunması yine kendi sınıfındaki uçaklara göre üstün yanlarından biri olarak gösteriliyor.

 

Lisa Şener kimdir?

Çeşitli kentlerde 90 sinema salonu bulunan Prestige Group Sinemaları'nın İşletme Sahibi olan Lisa Şener'in tam bir uçuş tutkunu olduğu biliniyor. Uçmanın en büyük hobisi olduğunu anlatan Lisa Şener, ofisinden çıktıktan sonra eğitimlere gittiğini ve uçmaya başladığını anlatmıştı. 

(16:50) Enkaza ulaşan arama kurtarma ekipleri şu sıralar öğretmen pilot Hikmet Aral ve Lisa Şener'i arama çalışmalarına devam ediyor.

(17:59) Sahil Güvenlik ve Botaş`a ait gemilerin yanı sıra çok sayıda teknenin katıldığı arama çalışması devam ediyor. Çalışmalarda, düşen uçağın parçaları bulunurken Hikmet Aral`a ait olduğu değerlendirilen bir çanta da bulundu.

Teknelerin bulduğu uçak parçaları sahil güvenlik gemisine aktarılırken, parçaların bulunduğu bölgede Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi dalgıçları arama çalışmaları başlattı. Çalışmalar da uçağın enkazına henüz ulaşılamadığı ancak uçak parçaları üzerinde bulunan doku örneklerinin incelemeye alındığı kaydedildi.
Kazanın duyulmasının ardından Lisa Şener ve Hikmet Aral`ın Hezarfen Havalimanından kalkışına tanıklık eden arkadaşları da arama çalışmalarının sürdürüldüğü Marmara Ereğlisi limanına gelerek yetkililerden bilgi aldılar.

İşte uçağa ait denizden çıkarılan parçalar:

Düşen uçak:

Arama kurtarma çalışmalarından ilk görüntüler:

İşte Lisa Şener'in ilk yalnız uçuşundan görüntüler:

TEKİRDAĞ'DA UÇAK DÜŞTÜ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

TC-CHA ~ 6 yıl önce
Hikmet agabeyim, En sevdiğin işi yapabilmek için varını yoğunu severek harcadın, yaptın da .Seni zaman zaman en sevdiklerin de anlayamadı , bazen de seni kırdılar, olsun ; çok öğrenci yetiştirdin , bu camiada çok insana emek verdin, bu genel havacılığı çok insana sevdirdin, ne mutlu sana. Uçmak denilince yemeği bile unuturdun, hatta evinden sevdiklerinden bile daha çok zaman ayırıp burada çalıştın ve yaşadın, mekanın cennet olsun,Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yat. kardeşin rebi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Live ~ 6 yıl önce
İhmal ile ilgili yorumlara karşı bir duruş sergilenmiş böyle bir günde allahtan rahmet dileyelim denmiş iyide herkes yaptığı yorumdan sorumludur ve özgür bir ülkede yaşıyorsak içimizden geldiği gibi yorumda bulunma hakkımız var, ne yazıkki millet böyle durumlarda allahı tanıyor rahmet diliyor felan öncesinde hiç tanıyan yok. Asıl sorgulanması gereken olay öyle kötü bir havada nasıl uçuş izni alındı ve ne cesaret ile uçuş yapıldı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Böyle mükemel bir insanı sn.HİKMET ARALI kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz ona allahtan ramet tüm HAVA SİVİLCİLİK KURUMUNA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ SEMA KARA,ARDA KARA,AYÇA KARA,AYAN KARA ÇİĞDEM SARAÇ,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ögrenci ~ 6 yıl önce
Allah rahmet eylesin bu sene Türk havacılık tarihi olumsuz olaylar kaydediyor :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000