23 Haziran 2012, Cumartesi 18:02:17

TEK BAŞINA UÇUYORDU

Suriye'nin, "Düşmanlık yok, tanımlanamayan hedefi vurduk" açıklamasının ardından Türk keşif uçağının saldırı düzeninin aksine tek uçtuğu ortaya çıktı
  • Yıllardır adamın biri senin ulkende özgürlüğünü ilan ediyor bayrağını acıyor üstüne karakollarını basıyor haim tuzaklara hem vatandaşı hem de mehmetçiği acimasizca öldürüyor üstüne birde senin benim paralarımda imralida yan gelip yatıyor namus olmuyor da suan tüm dünyanın bildigi iç savası yaşayan, cevreyi karışmayın bize diye uyaran artık düşman olduğumuz ülkenin hava sahasına girip dusurulunce namus oluyor..o uçağı oraya savunmanız yem olarak gönderen zihniyete önce namusumuzun hesabını sorun!!
  • 2003 Irak ABD savaşında Türkiyenin savaşa müdahil olması gerektiğini düşünen bir Türk General de ABD nin "girecek her havaaracı düşürülecek" deklerasyonuna rağmen helikopter pilotunu Irak havasahasına girmesi için bastonunun ucu ile dürtmüş. Bu doğru ise askerin politikaya karışması ve ona yön vermesi manası verir. Diğer yandan hangi politika doğru, hangi poltika yanlış değerlenmesi askerler tarafından da yapılabilir. Neticede onlarda düşünen birer vatandaş ve oy hakları, politika tercih ve destekleme hakları var. Hele birde 2 ay sonraki YAŞ hesaba katılırsa Generallerin tercihi Silivri ile bir üst rütbe arası nerdeyse... Ancak son zamanlarda Suriyenin içine çekildiği kaos ortamında son derece ciddi refleks gösterebileceği hassasiyetleri hesaba katılmadan o uçak oraya gönderilmemiş ise ilk iki satırda yazdığım kasıt vardır ki bu politik bir destek manasına da gelir ve kişisel beklenti için ülkeyi savaşa götürme demektir. o zaman bu ülkenin çocuklariına vah ki ne vah. Tıpkı Enver Paşa
  • ortadogu da ucacaksin, butun komsularinla dusman olacaksin, istihbarat operasyonu gerceklestireceksin, sonra silahsiz gezip buna cesaret diyeceksin. buna bizde baska sey derler de neyse burada yazmayayim. yazik gencecik vatan evlatlarina. icimiz yaniyor. haaa senin siyasi otoriten olsaydi, bak bakalim ruslar fuzeyle ucagini vurabiliyor muydu? adamlar vurana kadar, uyarmamislar, onleme yapmamislar, diplomasiye yonelmemisler. bu da ne demek. ya sana meydan okuyorlar, ya da planli bir sekilde, buyuk ortadogu projesini hizlandirmak icin birileri tarafindan harekete geciriliyorlar.adamlar senin ucagini malatyadan kalkarken takip edebiliyor, bir de seninle alay eder gibi tanimlayamadik, son anda vurduk diye aciklama yapiyorlar. bizler hamburger kafali degiliz, bircok seyi farkindayiz.Turkiye savasa sokulmak istenen ve bu ugurda gerek amerika gerekse diger avrupa devletleri tarafindan kullanilmak istenen bir ulkedir. yoksa dun sarmas dolas oldugun bir adamla, bugun neden dusman olasin?
  • yalnız , silahsız , korkusuz ! biz bu tarz bi hedefe uçan ördek deriz yada hindi avı ! bu devirde bu kafayla gitmez , anlayana ! nerdee ...

 

Suriye tarafından vurulan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait RF-4E keşif uçağının bölgede tek uçtuğu ortaya çıktı. Türk radarları uçağın izini en son 7 bin feet yani 2 bin 300 metrede tespit edebildi. Uçak, bu izlerin alınmasından kısa bir süre sonra radardan kayboldu.

Normalde av/av önleme veya bombardıman uçuşlarında en az iki uçak 'kol' olarak adlandırılan uçuş formasyonunda birlikte uçuyor. Keşif uçakları ise göreve tek başlarına gidebiliyor.

YALNIZ, SİLAHSIZ VE KORKUSUZ
Halen Eskişehir'de 113'üncü ve Malatya/Erhaç'taki 173'üncü Filolarda görev yapan keşif amaçlı RF-4E'ler Türk Hava Kuvvetleri'ndeki sloganı; 'Yalnız, silahsız ve korkusuz.'

Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine 1980'de girmeye başlayan F-4E Phantom uçaklarının keşif modeli RF-4E'ler, S-87B, KA-56E ve KA-91B ıslak film kameralarının yanı sıra AN/AAD-5 IR olarak adlandırılan ısı hassasiyetine sahip özel kameralarıyla fotoğraf çekiyor. Uçak üssüne döndükten sonra negatifler yıkanarak değerlendirme yapılıyor.
Uzaktan gerçekleştirilen yüksek irtifa çekimlerinde ise KS-146B LOROP (Uzun Menzilli Elektro-Optik Yansal Fotoğraf) cihazları kullanılıyor. Dışardan bakıldığında sistem gövde altında taşınan harici yakıt tankına benziyor. LOROP, yüksek irtifadan yaklaşık 100 kilometre menzile kadar fotoğraf çekebiliyor.

Ancak uzmanlar, RF-4E'nin alçaktan uçması nedeniyle uçakta LOROP cihazı bulunmadığı, fotoğraf çekim işlemini burunda yer alan kameralarla yaptığı tahmin ediyor.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR
* Suriye Hava Sahası'na neden girildi?: Bölgede giderek artan askeri hareketliliği ve İsrail-Kıbrıs Rum Kesimi'nin petrol arama çalışmalarını takip etmek için bölgeye Türk Hava Kuvvetleri zaman zaman keşif uçuşları yapıyor. Ancak düşürülen uçak ;Suriye hava sahasına ;girildi mi, girdiyse neden girdi?

* Pilotlar, radar kilitlemesinden ;haberdar mıydı?: RF-4E'lerin hizmet ömürlerinin 2020 yılına kadar uzatılması için uçaklar modernize edilmişti. Yerden atılan füze veya radar takipli uçaksavarların sinyallerini alan Aselsan kuruluşu olan Mikes tarafından geliştirilen ALQ-178V(5)+ ‘Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi' takılmıştı. Pilotların Suriye hava savunma birimlerinin saldırısına karşılık ikaz aldı mı?

* Düşürme operasyonunda Ruslar var mı?: Suriye 2007'de İsrail uçaklarının sınır ihlali sonrasında hava savunma sistemlerine büyük önem vermişti. Mevcut SA serisi hava savunma füzelerine ek olarak ZSU-23-4 Silka ve 36 adet Pantsir S1E füzeleri satın alınmıştı. Akıllara bölgede radar üssü açan Ruslar'ın Suriyelilerle ortak çalıp çalışmadıklarını getiriyor.

İSRAİL'LE İPTAL OLAN PROJE
Islak film sistemi kullanan RF-4E'lerin modernizasyonunun ikinci aşamasını uçakların dijital görüntü alabilen, çektiklerini anında yer istasyonuna aktarabilen özel sistemler alınması planlanmıştı.

TARP (Türk Havan Keşif Programı) adı verilen projede 2008'te İsrailli Elbit ve Elta şirketleri ile sözleşme imzalanmıştı. Toplam 300 milyon dolarlık proje, Mavi Marmara sonrasında gerilen iki ülke ilişkileri nedeniyle İsrail tarafından durduruldu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı, iki İsrailli şirkete yaptığı ön ödemeyi geri isteyen Elbit ve Elta'nın teminat mektuplarını da yaktı.

(Habertürk)

TEK BAŞINA UÇUYORDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Namus? ~ 6 yıl önce
Yıllardır adamın biri senin ulkende özgürlüğünü ilan ediyor bayrağını acıyor üstüne karakollarını basıyor haim tuzaklara hem vatandaşı hem de mehmetçiği acimasizca öldürüyor üstüne birde senin benim paralarımda imralida yan gelip yatıyor namus olmuyor da suan tüm dünyanın bildigi iç savası yaşayan, cevreyi karışmayın bize diye uyaran artık düşman olduğumuz ülkenin hava sahasına girip dusurulunce namus oluyor..o uçağı oraya savunmanız yem olarak gönderen zihniyete önce namusumuzun hesabını sorun!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yem oldu çocuklar yem ~ 6 yıl önce
2003 Irak ABD savaşında Türkiyenin savaşa müdahil olması gerektiğini düşünen bir Türk General de ABD nin "girecek her havaaracı düşürülecek" deklerasyonuna rağmen helikopter pilotunu Irak havasahasına girmesi için bastonunun ucu ile dürtmüş. Bu doğru ise askerin politikaya karışması ve ona yön vermesi manası verir. Diğer yandan hangi politika doğru, hangi poltika yanlış değerlenmesi askerler tarafından da yapılabilir. Neticede onlarda düşünen birer vatandaş ve oy hakları, politika tercih ve destekleme hakları var. Hele birde 2 ay sonraki YAŞ hesaba katılırsa Generallerin tercihi Silivri ile bir üst rütbe arası nerdeyse... Ancak son zamanlarda Suriyenin içine çekildiği kaos ortamında son derece ciddi refleks gösterebileceği hassasiyetleri hesaba katılmadan o uçak oraya gönderilmemiş ise ilk iki satırda yazdığım kasıt vardır ki bu politik bir destek manasına da gelir ve kişisel beklenti için ülkeyi savaşa götürme demektir. o zaman bu ülkenin çocuklariına vah ki ne vah. Tıpkı Enver Paşa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
biz gaza gelmeyiz ~ 6 yıl önce
ortadogu da ucacaksin, butun komsularinla dusman olacaksin, istihbarat operasyonu gerceklestireceksin, sonra silahsiz gezip buna cesaret diyeceksin. buna bizde baska sey derler de neyse burada yazmayayim. yazik gencecik vatan evlatlarina. icimiz yaniyor. haaa senin siyasi otoriten olsaydi, bak bakalim ruslar fuzeyle ucagini vurabiliyor muydu? adamlar vurana kadar, uyarmamislar, onleme yapmamislar, diplomasiye yonelmemisler. bu da ne demek. ya sana meydan okuyorlar, ya da planli bir sekilde, buyuk ortadogu projesini hizlandirmak icin birileri tarafindan harekete geciriliyorlar.adamlar senin ucagini malatyadan kalkarken takip edebiliyor, bir de seninle alay eder gibi tanimlayamadik, son anda vurduk diye aciklama yapiyorlar. bizler hamburger kafali degiliz, bircok seyi farkindayiz.Turkiye savasa sokulmak istenen ve bu ugurda gerek amerika gerekse diger avrupa devletleri tarafindan kullanilmak istenen bir ulkedir. yoksa dun sarmas dolas oldugun bir adamla, bugun neden dusman olasin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ! ~ 6 yıl önce
yalnız , silahsız , korkusuz ! biz bu tarz bi hedefe uçan ördek deriz yada hindi avı ! bu devirde bu kafayla gitmez , anlayana ! nerdee ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000